Jak používat hormonální antikoncepci

30. 9. 2009
Jak používat hormonální antikoncepci
Přestože hormonální antikoncepci stále, i přes veškerý výzkum a neustále vylepšování, opřádají mýty a spousta žen se domnívá, že se jedná o tabletky škodlivé tělu, aniž by znaly benefity, které pilulka přináší. Více informací znamená lepší rozhodování, zda a jakou antikoncepci si vybrat. I zde totiž existují různé systémy dávkování a s nimi spojené klady a zápory.

V současné době představuje hormonální antikoncepce nejrozšířenější spolehlivou metodu proti nechtěnému těhotenství na světě. Nejčastěji užívanou tabletkou je tzv. kombinovaná pilulka, která obsahuje dva ženské pohlavní hormony – estrogen a jeden z řady syntetických progestinů. Vědci se zaměřují na neustále snižování dávky podávaných hormonů, aniž by přitom snížili účinnost této metody. Stále nižší dávky estrogenu a nové progestiny nejsou jedinými centrem pozornosti lékařů a vědců v laboratořích. Stejně důležitou část představuje dávkování a jeho vliv na ženské tělo. Cílem se stalo udržení maximální stability hladiny hormonů a s tím spojené výkyvy a nepříjemností, které je doprovázejí.

V současnosti na trhu existují tři systémy dávkování pilulek, které se od sebe liší množstvím hormonů v jednotlivých tabletkách a také vlivem na organismus a především na hormonální hladinu v průběhu cyklu.

Až dosud bylo klasické dávkovací schéma u většiny antikoncepčních přípravků 21/7 (21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy nebo užívání neaktivních pilulek). Toto schéma bylo zvoleno na základě historických zvyklostí, protože napodobuje přirozený menstruační cyklus a umožňuje ženě krvácet během 7-denní pauzy. Navíc, ženy považovaly za spolehlivý důkaz toho, že nejsou těhotné, právě objevení se menstruačního krvácení v této 7-denní pauze. Režimu 21/7 se u antikoncepčních pilulek využívá již po několik desítek let. Nicméně v souvislosti s neustále se snižující dávkou hormonů v pilulkách se v posledních letech stále častěji diskutuje problematika kolísání hladin pohlavních hormonů v období 7-denní pauzy, které s sebou přináší výskyt nepříjemných menstruačních potíží (např. otoky, nadýmání, bolesti prsou). Aby tedy i přípravky s velmi nízkou dávkou hormonů poskytovaly co nejstabilnější hladiny hormonů a zamezily tak vzniku menstruačních potíží pramenících z kolísání hladin hormonů, byl navržen nový režim užívání 24/4.

Díky příznivým výsledkům klinických studií, které porovnaly zařazení nejmodernějšího progestinu - drospirenonu do nového dávkovacího schématu kombinované hormonální antikoncepce 24/4 (24 aktivních pilulek, 4 neaktivní pilulky), s klasickým (21/7), mají více než rok ženy k dispozici pilulky s režimem 24/4. Tento režim ve spojení s drospirenonem (hormonální antikoncepce Yaz) přináší uživatelkám řadu výhod. Jedná se o režim dávkování: 24 aktivních pilulek obsahujících 20 µg ethinylestradiolu (estrogenu) a 3 mg drospirenonu (progestinu), po nichž následuje 4-denní interval užívání neaktivních pilulek (tzv. „hormone-free“ interval).1, Zkrácení „hormone-free“ intervalu o 3 dny oproti klasickému režimu přináší především mírnější kolísání hladin hormonů v organizmu, které je běžně pozorováno během klasické 7-denní pauzy. Toto kolísání může vyvolat určité nepříjemné „příznaky z vysazení“, např. nevolnost, nadýmání a otoky (trápí 58 % žen), napětí a citlivost prsou (u 38 % žen), změny nálady, bolesti hlavy a břicha (70 % žen). Pro své potíže je 69 % žen nuceno užívat v tomto období léky proti bolesti.6 Tyto obtěžující příznaky vedou ve velké míře k tomu, že uživatelky přeruší nebo dokonce ukončí užívání hormonální antikoncepce, a vystaví se tak riziku nechtěného těhotenství.

Právě díky svému složení (drospirenonu a velmi nízké dávce estrogenu) a režimu 24/4 může být přípravek YAZ vhodným řešením pro ženy trpící v průběhu „hormone-free“ intervalu „příznaky z vysazení“. Stabilnější hormonální hladina v jednotlivých cyklech při užívání přípravku YAZ vyplývá ze dvou vzájemně se doplňujících výhod: kratší období bez aktivní pilulky je ještě umocněné příznivými účinky drospirenonu, a to i v období tzv. „hormone-free“ intervalu. Menstruační krvácení a bolesti jsou u přípravku Yaz mírnější oproti klasickému režimu užívání.

Režimu 24/4 se využívá také u antikoncepce (např. Mirelle), která je určena především ženám starším 40 let. Obsahuje nejnižší dávky hormonů, které odpovídají odborným doporučením pro tuto věkovou skupinu žen. Režim 24/4 byl u této antikoncepce zvolen proto, aby byla zajištěna stejná antikoncepční spolehlivost a dobrá kontrola cyklu, jako je tomu u jiných kombinovaných pilulek obsahujících vyšší dávky hormonů. Protože většina žen už po 40 roce života neplánuje mít děti, mohlo by se zdát užívání antikoncepčních pilulek v tomto věku zbytečné. Opak je pravdou – užívání pilulek po 40. roce života zajišťuje, kromě svého antikoncepčního účinku, stabilní hladiny pohlavních hormonů, které ženu do značné míry chrání před prvními příznaky klimakteria, jako jsou návaly horka, bolesti hlavy, nepravidelná a silná menstruace.

Harmonický režim přinesla uživatelkám antikoncepce s přirozeným estrogenem (Qlaira), pro kterou je tento režim vlastní. Antikoncepce obsahuje estradiol valerát, jenž se v organizmu mění na přirozený estrogen, tedy ten, který se normálně tvoří v vaječnících. Tento přirozený estrogen se od ethinylestradiolu, který se v ženském těle netvoří, liší v několika ohledech – rychle se vstřebává, metabolizuje a z organizmu se rychleji odbourává, méně zatěžuje metabolizmus jater a méně podporuje v játrech tvorbu bílkovin, které se podílí na řadě důležitých pochodů v těle, včetně např. srážení krve.

Qlaira vyniká mezi ostatními přípravky svým harmonickým složením, které poskytuje ženám nejnižší možné dávky hormonů potřebné pro udržení výborné antikoncepční spolehlivosti a kontrolu cyklu. Během celého cyklu postupně klesají dávky estradiolu a stoupají dávky dienogestu (moderní progestin, který vykazuje velmi dobrý účinek na sliznici dělohy a tedy výbornou kontrolu cyklu). Každé platíčko obsahuje 28 pilulek, z toho 26 pilulek poskytuje různé dávky buď samotného estradiolu nebo jeho kombinace s dienogestem a 2 pilulky obsahují placebo. Žena tedy užívá během 28 dní cyklu každý den 1 pilulku a mezi platíčky nedělá pauzu. V průběhu celého užívání udržuje harmonický režim hladiny estradiolu v  normálních – pro ženské tělo přirozených - hodnotách. To může ženám přinést méně nežádoucích účinků vyplývajících z kolísání hladin estradiolu (např. bolesti hlavy, prsou, poruchy nálady).

Zdroj: MUDr. Dagmar Makalová foto: archiv Bayer

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše není v příjemném sextilu s vaším znamením, kvůli tomu jste hodně rozhazovační a nechcete vidět reálný stav svého bankovního konta. Naopak v práci se vám daří a nebojíte se chytnout…

Nejčtenější články

Doporučujeme