Jak používat mobil při katastrofě

13. 9. 2001
Jak používat mobil při katastrofě
Čerstvé hrůzné události v USA opět potvrdily, že vyspělé technické pomůcky jako například mobilní telefon, mohou zachránit život. Bohužel spousta lidí neumí v takových situacích mobilní telefony používat.

Jak používat mobil při katastrofě

Čerstvé hrůzné události v USA opět potvrdily, že vyspělé technické po můcky jako například mobilní telefon, mohou zachránit život. Bohužel spousta lidí neumí v takových situacích mobilní telefony používat.

Již před časem vydalo Japonsko speciální nařízení, jak používat mobil v krizových situacích. Uvedl to internetový časopis Mobil.cz. Nařízení se vztahuje především na stavy zemětřesení, které jsou v Japonsku velmi časté. Praktikovat je lze i v případech teroristických útoků, povodní, nebo i obyčejné zácpě na dálnici. Při jakékoli katastrofě platí jedno hlavní pravidlo:

Netelefonujte zbytečně

Každý chce samozřejmě informovat nejbližší rodinu a přátele, že je vše v pořádku atp., ale zároveň si musíme uvědomit, že je i mnoho lidí, kteří v pořádku nejsou. Představte si, že pro někoho uvězněného v sutinách je mobilní telefon jedinou možností spojit se se záchranáři, a nemůže, neboň síň je přetížená, protože všichni ti nahoře si povídají o tom, co se stalo, jak se stalo atd. Určitě svou rodinu informujte, vždyň nejistota je velice nepříjemná, ale pokuste se to co nejvíce zkrátit. Velice dobře lze použít SMS, které mobilní síň tolik nezatěžují a svůj účel splní. Navíc je možné je použít i v místech se slabším signálem.

V případě, že jste zraněni a potřebujete zavolat pomoc, je možné použít tísňové volání 112. To by mělo mít přednost před běžnými hovory a mělo by jít vytočit i bez SIM karty. U nás jsou krizová čísla 150,155,158 a lze je také volat zadarmo. Zda mají tato čísla přednost ale nevíme.

Pokud máte přátele přímo v ohnisku katastrofy, není také vhodné telefonovat. Když nejste přímo na místě a nemůžete například zprostředkovat záchranou operaci nebo kontakt se záchranáři, nic vlastně nezmůžete. Z Japonska známým jevem jsou tzv. "Mrtvé telefony". To jsou telefony obětí, kterým se příbuzní snaží marně dovolat. Tyto zvonící telefony ve své podstatě znemožňují práci záchranářů, neboň jejich zvonění, znemožňuje záchranářům hledat zraněné lidi v troskách pomocí zvuků a hlasů.

Dávejte si pozor a doufejme, že tato pravidla nikdy nebudeme potřebovat.

Autor: Michal
Zdroj: Mobil.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Jen zřídka potřebujete pomoc jiných, protože se spoléháte sami na sebe. Nyní však podporu přátel oceníte. S jejich chválou a důvěrou se postavíte nepříjemnostem čelem. Jedná se zejména o…

Nejčtenější články

Doporučujeme