Château Haut Saint-Martin 2009, dvedeci.cz, 335 Kč
Víno Mikulov Sommelier Club Claret Rulandské modré 2013 kabinet, www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena: 139 Kč.
Habánské sklepy Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique, www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena: cena 249 Kč., www.osobnivinoteka.cz. Orientační cena: cena 249 Kč.
Domaine Lecomte - Quincy 2014, dvedeci.cz, 405 Kč
7
Fotogalerie

Jak poznat kvalitní víno? Zde je praktický návod...

Vybíráte víno podle barvy a tvaru láhve? Chyba. Samozřejmě skleněný obal místo kartonové krabice sám od sebe napoví o kvalitě obsahu hodně, zdaleka to ale není všechno. Nezoufejte, naučíme vás, jak se orientovat v široké nabídce bílých, červených i růžových vín. S naším rádcem neuděláte chybu a víno si o to více vychutnáte. Čemu tedy věnovat pozornost?

Nejprve zásadní rozhodnutí: Červené, bílé nebo růžové?

Už samotná barva vína dokáže napovědět, jak bude víno chutnat a k jakému pokrmu se bude nejlépe hodit. Červená vína , která obsahují více tříslovin a jsou většinou těžší, navozují vážnější atmosféru a jsou doporučována hlavně k masitým pokrmům, například ke steakům či k vepřovému.

Růžová vína se také vyrábějí z modrých hroznů. Pouze rmut, tedy namleté hrozny, se maceruje kratší dobu, a do vína proto nepřejde tolik tříslovin a barviv ze slupek hroznu jako u červených vín. Díky tomu mají vína, která také označujeme jako rosé, osvěžující chuť a skvěle doplňují zeleninové saláty a pokrmy z ryb.

Bílá vína se zase pro svou lehkost a kyselinku skvěle hodí třeba k salátům, bílému masu, mořským plodům nebo k sýrům.

Sladké vs. suché

O sladkosti vína rozhoduje především zbytkový cukr, tedy cukr, který ve víně zůstane po celém procesu jeho výroby. Podle něj je dělíme na vína suchá (max. 4 gramy/litr), polosuchá (do 12 gramů/litr), polosladká (do 45 gramů/litr) nebo sladká (nad 45 gramů/litr).

Pozor na tradiční mýtus, že pozdní sběr je automaticky sladší: „Jako sommelier často slýchám, že víno označované jako ‚pozdní sběr‘ je zákonitě sladší. Není tomu tak, cukernatost takových bobulí je mnohem nižší, než je tomu například u výběru z hroznů, bobulí či již slámového a ledového vína. Tedy pro toho, kdo má rád sladká vína, není pozdní sběr rozhodně zárukou, že si vybere víno s vyšším obsahem zbytkového cukru,“ vyvrací tradiční mýtus sommelier Tomáš Brůha, který stojí za značkou Víno Mikulov Sommelier Club.

Příznivcům sladkých chutí doporučuje výběr z cibéb, ledová a slámová vína, pro ty, kteří si hlídají linii naopak ta označená jako kabinetní.

Jak poznat kvalitní víno na první pohled?

Podle etikety! Čím je víno kvalitnější, tím o něm na láhvi najdete mnohem více informací. Zjednodušeně platí, že čím obecnější je popisek na etiketě, tím nižší kvalitu vína můžete očekávat.

Klepněte pro větší obrázek

Čemu všemu tedy na etiketě věnovat pozornost?

 • Údaj o obsahu cukru – raději sušší, nebo sladší? Tuto informaci se vyplatí nepodcenit.
 • Označení odrůdy – Pálava, Veltlínské, Rulandské… Kupte si přesně to, na co máte chuť.
 • Druh výrobku – tady by mělo určitě padnout slovo víno, jakostní nebo přívlastkové.
 • Údaj o barvě vína – hlavně nediskriminujte a ochutnejte všechny barvy!
 • Ročník sklizně – víno je jedna z těch věcí, mohou s věkem získávat na kvalitě.
 • Uvedení provenience – nejlépe Česká republika, ale proti gustu…
 • Identifikace původu vína – dozvíte se název vinařské oblasti, podoblasti, obce a vinařské tratě. Některá vína přidávají i údaj o velikosti bot hlavního vinaře.
 • Číslo výrobní šarže – každá šarže má své číslo.
 • Údaj o obsahu alkoholu – díky tomuto údaji poznáte, jak silné víno bude. Evidenční číslo jakosti – informace o tom, že víno zatřídila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
 • Název stáčírny – většinou i s adresou.
 • Údaj o obsahu alergenu – nejčastěji najdete siřičitany, které se používají jako konzervanty.
 • Objem – víno se většinou prodává v lahvích o objemu 0,75 l.
 • Označení výrobkové řady – dozvíte se, jaké vinařství vám pomůže k lepší náladě a zda pijete nápoj z prémiové, nebo klasické řady.

Pokud rádi zkoušíte i něco jiného, zkuste pár rad sommeliera Tomáše Brůhy:

Claret či po francouzsku blanc de noirs

Claret je bílé víno, které se však vyrábí z modrých hroznů. Ty se po sběru namelou stejným způsobem jako u červeného vína, jen se nenechají macerovat, tedy louhovat. Během lisování tak dojde pouze k částečnému uvolnění barviva, takže místo červeného vznikne bílý mošt, ze kterého se pak víno vyrábí. Ve vinných lístcích se můžeme také setkat s označením blanc de noirs.

Cuvée – kvalitní víno nemusí být jednoodrůdové

Označení cuvée naleznete u bílých i červených vín, která se skládají z více, maximálně však ze tří odrůd. Ty se míchají buď před zpracováním hroznů, nebo až po vyrobení vína. V České republice, na rozdíl od zahraničí, není zcela běžné pít vína z více odrůd, ale i u českých vinařů se setkáte s vynikajícími cuvée.

Barrique

Vína, která jsou označená jako barrique, zrají minimálně tři měsíce v sudech vyrobených z amerického nebo francouzského dubu o objemu 225 litrů. Tyto sudy se pro uložení vína mohou použít pouze třikrát. Podle původu použitého dřeva přecházejí do vína tóny oříšků nebo vanilky. Díky zrání v sudu se víno zakulacuje, třísloviny se zjemňují a barva nabírá na intenzitě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Doporučujeme

Články odjinud