Káva nabízí možnost neformálního setkání, které může naznačit sympatie, ale není závazkem   Foto: iStock

Káva nabízí možnost neformálního setkání, které může naznačit sympatie, ale není závazkem

Foto: iStock

 Je zcela běžné, že zejména na pracovní schůzku zve i žena   Foto: iStock
 U nás to zatím není rozšířené, ale v Itálii je mléko v kávě odpoledne naprostým faux pas   Foto: iStock
 Hlavně si v hrnku nenechávejte lžičku   Foto: iStock
 Lžička by se ani neměla olizovat   Foto: iStock
6
Fotogalerie

Jak pozvat muže na kávu, nejen když se vám líbí? A kdo bude platit?

Blíží se Valentýn, svátek oslavující lásku, a vy už dlouho přemýšlíte o tom, že svůj vyhlédnutý protějšek pozvete na kávu? Den zamilovaných je pro takové pozvání jako stvořený! A že si nejste jistí, jak si při takovém setkání správně počínat a nedopustit se společenského prohřešku?

Dámské pozvání je namístě

Dřívější společenské bariéry, kdy bylo pozvání na kávu výhradně doménou mužů, už jsou dávno překonány a v dnešní moderní době může první krok samozřejmě učinit i žena. Některým mužům se v takové situaci dokonce značně uleví a ocení, že nemusí čelit strachu z odmítnutí. Dámy by se proto rozhodně neměly bát vzít situaci pevně do svých rukou. Vždyť jde jen o kávu. Jedná-li se navíc třeba o pracovní schůzku, pozvání ze strany ženy je zcela na denním pořádku.

Pokud někoho zvete na kafe domů, upečte třeba tuto rychlou bábovku. Recept ve videu:

Pokračování 2 / 8

Vsaďte na eleganci

Nadešel čas setkání a vy přemýšlíte, jaké oblečení zvolit? V takové chvíli je vhodné rozlišovat, v jakém prostředí, ve který den a v kolik hodin se schůzka uskuteční. Večer obvykle nezveme na kávu, ale dáme spíše přednost posezení u skleničky nebo večeře. Proto je běžné, že oblečení, které si na sebe vezmeme na kávu, je neformálního rázu a může mít celou řadu podob. Nepochybně by ale mělo mít punc určité elegance. Můžeme jít také ve stylu „As you are“, což znamená, že volíme outfit, ve kterém jsme přišli ráno například do kanceláře. O víkendu vybíráme oblečení spíše uvolněnějšího rázu, tzn. casual. Čemu bychom se ale rozhodně měli vyvarovat, je jakékoliv oblečení teplákového typu. Zapomeňte proto na mikinu s kapucí nebo vytahané tepláky. Vsaďte naopak třeba na sportovně elegantní styl.

Pokračování 3 / 8

Vyhněte se nejčastějším faux pas

„Pokud se k pozvání nakonec odhodlá žena, rozhodně to neznamená vybočení z pravidel etikety. Dáme-li si schůzku přímo v kavárně, může to často znamenat, že jeden z dvojice už sedí u stolu. Jestliže ke stolu zasedne první muž, při příchodu ženy vždy povstane a pomůže ženě s odložením kabátu a přisunutím židle ke stolu,“ říká Eva Filipová, která vštěpuje zásady společenského chování i čtenářům svých knih o etiketě. Zvyklosti tohoto typu přitom rozhodně nepatří k přežitkům, ale k elementárním zásadám slušného chování, na které bychom ani v dnešní době neměli zapomínat.

Pokračování 4 / 8

Jaké kafe? 

Při objednávání kávy je dobré dodržovat alespoň základní pravidla. Mezi jedno z těch nejdůležitějších patří bezpochyby to, že si odpolední kávu dopřáváme zásadně bez mléka. Zatímco například cappuccino se perfektně hodí ke snídani nebo v dopoledních hodinách, odpoledne se stává přijatelným již pouze espresso. Tedy u nás to zatím až tak neplatí, ale v Itálii je odpolední káva s mlékem naprostým faux pas. A jelikož Italové jsou požitkáři tělem i duší, kávu považují za božský nápoj a její popíjení vnímají jako rituál, i kávě servírované v kelímku se vyhýbají jako čert kříži.

Pokračování 5 / 8

Hlavně neolizujte lžičku

„Za největší prohřešek při samotném pití kávy je považováno olíznutí lžičky,“ podotýká odbornice na etiketu Eva Filipová a dodává: „Lžička se zkrátka neolizuje a i ti nejčistotnější z nás se musí smířit s tím, že se špinavá pokládá na podšálek.“  Stejně tak nepřijatelné je pití kávy společně se lžičkou v šálku. V případě, že kávu nepijeme u stolu, ale například v křesle, platí, že držíme hrneček společně s podšálkem v dlani a při držení šálku zásadně neodtahujeme malíček. Takové gesto totiž může být často chápáno jako parodie na dobré chování.

Pokračování 6 / 8

Dezert ano, či ne?

Když přijde řeč na jídlo, při posezení u kávy obvykle nepředpokládáme, že si objednáme plnohodnotný pokrm. Můžeme si ale objednat například dezert. Ten, který zve, obvykle počká, jaký moučník zvolí protějšek, a podle toho se rozhodne, zda si dá dezert také. Pokud si ale pozvaný skutečně dezert objedná, druhá strana by měla učinit totéž.

Pokračování 7 / 8

Když dojde na placení

Otázka emancipace žen je čím dál aktuálnější a možná vás ani nepřekvapí, že vedle dámského pozvání dnes není ani placení účtu ze strany ženy ničím ojedinělým. V zásadě bychom ale měli dodržet pravidlo, že platí ten, kdo svůj protějšek na kávu pozval. Pozvanému však nic nebrání v tom nabídnout spoluúčast. Pokud se navíc jedná například o schůzku pracovní, o účet se postará vždy ten, jenž schůzku nad šálkem kávy inicioval. V případě, že jde na kávu více lidí, je zvykem, že si každý za sebe platí sám. Může se ale také stát, že jeden z účastníků se rozhodne zaplatit za všechny. V takové situaci se však předpokládá, že se při dalších schůzkách ostatní členové v placení postupně vystřídají.

Pokračování 8 / 8

Řeč těla mnohé prozradí

Při setkání dbejte na jemné náznaky a řeč těla, ze které můžete mnohé vyčíst. Pokud se k vám například protějšek blíže naklání nebo má-li u kávy skleničku s vodou a přibližuje ji směrem k vám, svědčí to o sympatiích. Naopak odtahování se může znamenat opak. V případě, že se čas u kávy skutečně ukáže jako ztracený, nic dramatického se neděje a přichází čas na rozloučení. Těch dvacet třicet minut není v životě tak cenný čas, abyste museli smutnit. Pokud se ale zdá, že sympatie jsou oboustranné, můžete směle pokračovat ve sbližování. Čas na kávu je zkrátka výbornou záminkou k setkání.

Doporučujeme

Články odjinud