Jak přimět rodiče, aby víc dbali o své zdraví?

7. 3. 2015
Jak přimět rodiče, aby víc dbali o své zdraví?
Pro vlastní rodiče budeme vždycky jejich malé bezbranné děti, i kdyby nám bylo třeba padesát. Pořád budou mít pocit, že nás musí ochraňovat, a hlavně že jsou oproti nám o mnoho zkušenější a vědí všechno lépe. Nechat si poradit oni od nás? Vyloučeno! Jenže v určité části života se situace otáčí a my se za mámu a tátu cítíme být zodpovědní. Ale jak je přimět, aby o sebe víc pečovali a byli co nejdéle zdraví?

Generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků se ocitá v poměrně složité situaci. Zatímco jejich rodiče si pořizovali děti většinou kolem pětadvaceti let a stihli je dovést k dospělosti v době, kdy jejich vlastní rodiče ještě byli v plné síle, dnešní matky a otcové zažívají jinou situaci.

Tím, že zakládají rodinu výrazně později, stává se, že najednou „bojují“ na dvou frontách. Musejí se ve stejnou dobu starat nejen o malé děti, ale náhle i o stárnoucí rodiče. To samo o sobě je těžké a vyčerpávající, natož když vidíme, že senioři své zdraví zanedbávají a nestarají se o sebe tak, jak by mohli.

„Mám pocit, že naši dělají všechno pro to, aby sešli co nejrychleji,“ stěžuje si 40letá Jana, jejíž rodiče se blíží k sedmdesátce. „Zatímco ještě třeba před 20 lety to byl věk, kdy už lidé často jen čekali na smrt, dneska věk kolem 67, 68 let může být krásné období – pokud se o sebe lidé starají. To ale není případ mých rodičů.“

Ti prý naprosto odmítají vzít v potaz cokoli „moderního“ – ať jde o zdravou stravu, přiměřený pohyb nebo duševní rozvoj. „Jsou prostě ještě ta generace, která si jde k doktorům postěžovat, co všechno je bolí, vyfasuje plno receptů, další kolečko stížností odbude v lékárně a pak si ráno u snídaně, kterou tvoří třeba bůček, nasypou do pusy deset tabletek,“ popisuje Jana.

Ta se snažila rodiče nenápadně přimět ke změně životosprávy – oba mají poměrně výraznou nadváhu, kvůli tomu i třeba potíže s klouby a tím i pohybem, ale přesto zarytě odmítají změnit jídelníček, kterému figuruje vepřové maso, kachna, husa, uzeniny, salámy, chleba, sádlo a další „poctivé“ pochutiny. Se zeleninou nebo těstovinami si na ně dcera nepřijde.

„Někdy mám pocit, že to dělají z trucu. Máma přece byla vždycky vyhlášená kuchařka, její svatomartinská husa je legendární, tak co já jí mám co mluvit do vaření? A táta zas nedá dopustit na ty svoje bůčky a vepřová kolena. Já jim nechci mluvit do života ani je poučovat, ať si klidně dopřejí, co mají rádi. Ale oni tak jedí pořád, i doktor jim už domlouvá, že mají vysoký tlak a cholesterol. Na nákupy jezdí autem, na chatě dřív trávili celé týdny, teď tam jedou na jednu noc jen zalít a zkontrolovat to, jinak sedí doma u televize a jejich jediný pohyb je cesta mezi křeslem a lednicí.“

Vnoučata se s takovými prarodiči nudí

Janě také vadí, že děda a babička nejsou moc dobrým vzorem pro vnoučata. „Zatímco manželovi rodiče jsou opravdu vitální a podnikají s nimi nejrůznější výlety, dát je na víkend k našim je pro ně už skoro za trest. Místo lítání venku tráví čas v bytě u televize, občas jim naši něco přečtou nebo s nimi hrají nějakou stolní hru, ale to nemůže konkurovat výpravám do zoo, na houby, na hrad. Navíc naše děti jsou prostě přírodní, chtějí být venku a hýbat se, tohle je za chvíli nudí,“ vysvětluje.

Prý se o sebe postarají, ale jak dlouho ještě?

Je jasné, že člověka v tomto věku už jen těžko změníme. Jeho návyky jsou utvářené celý život, navíc starší lidé často z principu odmítají novoty. Pokud jim něco celý život fungovalo, nevidí důvod to měnit, souvislosti si mnohdy nedají dohromady. Pomoci může jedině inspirovat je příkladem někoho jiného – ale v Janině případě nezabírá ani nenápadné poukazování na elán tchýně a tchána.

„Ze strany manželových rodičů proběhly i nějak snahy vytáhnout je na společnou akci, ale neuspěli. Naši sice naslibovali, že určitě ano, ale pak se z výletu vymluvili tolikrát, že to druhá strana vzdala. Nakonec dojde jen v létě na společné buřty na chatě,“ konstatuje Jana.

Nezabírá ani nenápadné obohacování domácnosti rodičů o zdravější jídlo. „Naši sice už několik let zarytě odmítají cokoli k Vánocům a tvrdí, ať jim prostě nakoupíme bednu jídla, že to jim udělá radost, ale když to pak splníme, stejně se jim to nelíbí. Protože jim sice dáme i ty jejich dobrůtky, ale kromě toho i aspoň trochu zdravé a hlavně pestré a kvalitní jídlo. Ale nad tím ohrnou nos a za rok to najdu ve spíži prošlé, když jim tam rovnám novou nadílku,“ krčí rameny Jana.

Rodiče jí přitom sami říkají, ať si s nimi nedělá starosti, že se o sebe postarají a že jejich zdraví je jen a jen jejich věc. „Na jednu stranu je to pravda, na druhou ale ne – jsem jejich jediné dítě a je logické, že až bude třeba, aby se o ně opravdu někdo staral, bude to na mně. Já s tím počítám, považuji to za samozřejmé. Ale rozčiluje mě, když vidím, že si ničí zdraví víc, než je nutné.

Drsně řečeno – čím hůř se teď o sebe starají, tím víc starostí pak s nimi budu mít já. Kdybych měla jen je, je to něco jiného. Ale já mám dvě malé děti, manžela – a to všechno budu muset skloubit s péčí o rodiče. Svým způsobem mi připadá trochu sobecké, že oni vůbec neuvažují nad tím, že svým životním stylem nakonec ovlivní nejen vlastní život,“ zakončuje Jana své vyprávění.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vypadá to, že se nyní můžete dostat do situace, na kterou jste si zadělali už minulý týden. Přitom by stačilo málo, abyste se tomu obloukem vyhnuli. Pomůže vám, když se budete orientovat…

Nejčtenější články