Komentáře k článku zpět na článek

Jaštěrička 12. 3. 2015 | 19:12

lebahu: Jistě, já jsem ale reagovala na to "to nejde" a že "měnit jídelníček na prahu sedmdesátky je nerozum". To je prostě pitomost. Jde to, ale musí se chtít. A otázka , zda jim nic nechybí - nejspíš zdraví, ale jsou pohodlní s tím něco udělat..hledat výmluvy je mnohem snazší. A když tady tak čtu některý reakce... vůbec se nedivím, že jsou lékaři z naší populace tak nešťastní. A jsem ráda,že generace mých děcek tohle už začíná chápat, čím dál tím víc jich sportuje, nekouří, nepřežírá se, zdravě jí, protože pochopili,že tohle si za žádný prachy nekoupí.

lebahu 11. 3. 2015 | 15:54

Jaštěrička: No jo, ale to musí člověk chtít sám (tvoji mámu donutila až nemoc). Pokud jim nic nechybí, jsou spokojení a měli by radikálně měnit život protože "to dcera chce", tak je to blbost, to uznej. O tom, že by jim to prospělo se nemusíme dohadovat, to víme všichni, že jo... ale impuls musí vzejít od nich, ne že jim to někdo nařídí. Jsou dospělí, svéprávní a jak budou žít je jejich věc.

Jaštěrička 11. 3. 2015 | 11:13

Jaromir123: Ale samozřejmě, že je jí to platné. Nemusí si píchat inzulín, léků má minimum, protože má stařeckou cukrovku a zvládná to dietou, a do hrobu se rozhodně ještě nechystá. Ani předtím nevážila metrák, teď má 55kiílo. A hlavně má veselou mysl a radost ze života, nechodí plivat na diskuse ani se nevymlouvá, že to nejde , protože je po přechodu a je zvyklá na svoje pohodlí.

Jaromir123 10. 3. 2015 | 19:57
Jaštěrička 9. 3. 2015 | 18:59

to Mata69: To je pěkná pitomost, že jim může změna jídelníčku uškodit. Moje máma musela, kvůli cukrovce. Musela se začít zajímat co jí, jíst pravidelně..a najednou má 20kilo dole, vypadá o 10let mladší a má mnohem víc energie.A to je jí 78! Kdo chce,hledá způsoby, kdo nechce ,hledá důvody.

niki.6 9. 3. 2015 | 12:00

Zajímalo by mě, jak by se pisatelka dívala na to, kdyby JÍ někdo diktoval, jak má žít, co jíst a jak dýchat ... příšerné. Chudáci rodiče.

Kathreen 8. 3. 2015 | 19:59

Elynor: Napsala jste to přesně tak, jak to vidím i já. Od začátku do konce.
Jany příběh se mi vůbec nelíbí, nevidí si dál, jak na špičku nosu.

monada 8. 3. 2015 | 12:59

A copak tak zaplatit rodičům týden v lázních to by spíš uvítali jak jim říkat co je zdravé jíst jak vidím Vás tím taky živili a vyrostla jste do krásy tělo si řekne co chce.

Elynor 8. 3. 2015 | 09:00

Jestlipak ta paní sama je vzor všech ctností? Ona nemá nadváhu, jak se často říká "po dětech", nebo v důsledku rodinné dispozice? Ona sama je aktivní, běhá cvičí, nejí bůček, a dává svým dětem zářný příklad, aby jednou nemohly namítat proti jejímu životnímu stylu? No a pokud je pro děti za trest dávat je na víkend k rodičům, to je jednoduchá pomoc - tak je tam nedávejte. Vemte je sama na ten výlet do přírody, aby se nemusely nudit s prarodiči. Možná že si prarodiče oddechnou, že nemusí mít vnoučata na krku celý víkend, třeba by jim stačilo vidět je dvě hodiny. On totiž nemá každý stejný životní rytmus. Někdo ještě v devadesáti běhá jako čečetka, jiný je unavený už o 20 let dříve. Měla jsem příbuznou, která se dožila 95 let a nebýt nehody, při které utrpěla úraz a na jeho následky zemřela, možná se mohla dožít stovky. Ale když jí někdo vykládal, jak je to úžasné dožít se tak vysokého věku, neměla daleko k expresivnímu slovníku. Říkala, že "houbeles požehnaný věk", otrava je to, člověk je starý, ošklivý, vrásčitý, slabý, nic si nepamatuje a věci mu padají z ruky, nic už pořádně nemůže, všichni přátelé a příbuzní pomřeli, tak ani není s kým si zavzpomínat na mládí, a kdyby si ji pánbu vzal v sedmdesáti, lepší by udělal, protože ona beztak z toho života už nic moc nemá. Přitom byla naprosto soběstačná a zvládala nejen sebe, ale domek, zahrádku a kocoura. I v těch 95 letech. Jestli potom není lepší varianta mít spokojené stáří u bůčku a televize a nedožít se toho, že si člověk připadá na světě přebytečný a přesčas.

Mata69 7. 3. 2015 | 18:46

Mojí mamince bude 67 let, nikdy bych si jí nedovolila říkat, že by se měla víc hýbat, víc zajímat, jíst jinak. Že to nakonec budu já nebo brácha, kdo se o ní budeme muset starat. To budeme tak jako tak.

Mata69 7. 3. 2015 | 18:45

vannda: tak neříkám, že všichni. Jasnačka.
Jedné mojí babičce je 88 a celý život se nestarala o nějakou "zdravou stravu" a "zdravý pohyb", její malé hospodářství - králíci, slepice, zahrada toho pohybu poskytlo až až...Druhá moje babička má 93 let, rovněž nikdy se nezajímala o zdravou stravu, jí tak, jak je zvyklá a co má ráda. S nostalgií vzpomínám na její škubánky s mákem. Ráda se věnovala práci na zahrádce, po sedmdesátce se přidala do klubu turistů a věnovala se turistice. Teď už jsou obě prakticky nepohyblivé. Ale takový věk!

vannda 7. 3. 2015 | 15:42

Mata69: Máte pravdu v tom, že pisatelka se stará víc než je třeba. V podstatě s Vámi souhlasím až na tu poslední větu. Je nesmysl, že lidé kteří se dožili čilí vysokého věku jedli bůček, pili slivovici a kouřili. To bych mohla říci, že vysokého věku se dožívají pouze lidé, kteří vypijí tři turecké kávy denně a mají rádi sladké, protože moje babička přesně tohle dělá, je jí 85, denně ujede na kole 20km, chodí do divadel, zajímá se o politiku. Chodí v létě po horách atd. atd.

Elaa 7. 3. 2015 | 15:37
Mata69 7. 3. 2015 | 12:29

Tak za prvé - kdepak pisatelka bere tu jistotu, že zrovna těstoviny jsou zdravější? Zdravější než co? A proč zdravější? Když se tak velmi zajímá o zdraví, taky by měla vědět, že cholesterol přijatý v potravě, nezvyšuje cholesterol obsažený v krvi.
A za další, chtít po rodičích, aby na prahu sedmdesátky nějak měnili jídelníček, na který jsou zvyklí, je nerozum. Obávám se, že taková změna by jim uškodila ještě více.
Srovnávat je s rodiči manžela mi taky nepřijde fér. Holt jsou prostě třeba víc unavení, prostě je to už nebaví, jejich klid a dle jejího soudu nudný život jim vyhovuje. Ví prdlačku jak jí bude v sedmdesáti. Možná bude taky ráda, že může sedět v křesle u telky a když po ní nikdo nebude nic chtít.
Měla by si pisatelka uvědomít, že i když by nakrásně rodiče začali jíst tu - dle jejího názoru - zdravou stravu, riziko, že je bude mít za pár let na krku, tím nevyloučí.
Paradoxně lidé, kteří se v čilosti dožili vysokého věku, jedli bůček, pili slivovici a kouřili jak ucpaný kamna.

Přečtěte si také

Horoskopy

První srpnové dny pro vás nejsou zrovna příjemné, a to zejména z hlediska práce. Podléháte stresovým…

Nejčtenější články

Doporučujeme