Jak připravit domácí ledovou kávu? Takto ji zvládnete i bez šejkru

20. 7. 2022
Ledová káva skvěle osvěží i v největším vedru, její příprava je přitom velmi jednoduchá, hravě ji vyrobíte i doma. Na profesionální frappé potřebujete šejkr, mixér nebo mixér na frappé, ale pokud si nic z toho kvůli pár dnům v roce nechcete pořizovat, můžete si lahodnou ledovou kávu připravit i bez speciálních udělátek. A co třeba báječné affogato se zmrzlinou? Zkuste naše recepty.

Nechcete tloustnout, a přesto chcete něco chladivého a osvěžujícího? Pak je ledová káva skvělou volbou, na její přípravu existuje řada receptů, takže si každý může najít ten svůj – se zmrzlinou, se smetanou, ale i jen s mlékem a troškou cukru. Partnerovi můžete přidat pořádný kopec šlehačky, dětem ji udělat z kávy bez kofeinu a se zmrzlinou. 

1. Jak připravit kávu

Horká cesta

První možností je uvařit si kávu standardním způsobem (instantní zalít horkou vodou, udělat si espresso v mašině, french press…). Kávu nechat zchladnout a pak ji ochladit ledem (případně použít rovnou horkou kávu) – led kávu naředí, proto je dobré kávu připravit silnější a v menším množství, zbytek tekutiny dodá led.

Studená cesta

Použijete jen studenou vodu, přidáte kávu, protřepete, dodáte led a je hotovo. 

Studená cesta: Nejjednodušší způsob přípravy ledové kávy bez šejkru

Dostali jste chuť na ledovou kávu, ale kromě ledu nic nemáte?

Na 1 sklenici potřebujete:

2 lžičky instantní kávy

2 lžičky cukru

mléko

vodu

led

případně šlehačku, zmrzlinu…

Kávu, cukr a trochu vody dejte do PET lahve třeba od mléka (je širší než od vody) nebo do sklenice s víčkem – zavařovačky, a třepejte, dokud se nevytvoří pěna, nalijte do skleniček, přidejte led, dolijte dle chuti mlékem, dle chuti dozdobte šlehačkou, případně zmrzlinou. Pro děti takto můžete ledovou kávu připravit z cereálního nápoje s chutí kávy, jako je třeba Vitakáva, Caro nebo Barley Cup a další.

Mrkněte na video, kde najdete recept na dokonale krémovou domácí zmrzlinu: 

Ledová káva z espressa bez pěny

Uvařte si malý šálek espressa (30 ml)

Do sklenky o objemu 200–250 ml nasypte 4–5 kostek ledu. Na led nalijte espresso (vychladlé, ale můžete i horké). Milovníci sladké kávy v horkém espressu nejprve rozpustí cukr.

Kávu ve sklenici míchejte, dokud káva nevychladne. Led se téměř rozpustí. Pokud chcete, přisypejte další led, dolijte dle chuti mlékem.

Ledová káva z instantní kávy bez pěny

Postupujte stejně jako při přípravě espressa, instantní kávu rozpusťte také v 30–40 ml horké vody.  

Affogato – ledová káva se zmrzlinou

Zmrzlinu můžete přidat do všech receptů na ledovou kávu, nikdy s ní nic nezkazíte. Pokud však vanilkovou zmrzku zkombinujete následujícím způsobem se silným espressem, vznikem vám speciální ledová káva zvaná affogato. 

Do šálku na kávu dejte kopeček vanilkové zmrzliny a přelijte ho malým horkým silným espressem o objemu cca 30 ml. Ihned servírujte.

Frappé – pravá ledová káva

Takovouto ledovou kávu si asi dáte v kavárně. Pokud si ji chcete připravit i doma, potřebujete:

1. barmanský šejkr 

nebo

2. ponorný malý mixér s malou spirálkou, který dokáže studenou vodu s instantní kávou napěnit rovnou ve sklenici. Prodává se jako mixér na frappé. Led přidáte až po promixování, nikoli předtím.

nebo

3. smoothie mixér nebo i stolní mixér

Příprava:

Do šejkru nebo do mixéru nalijte ledově studenou vodu, přidejte lžičku instantní kávy, cukr podle chuti, 5 kostek ledu a protřepejte nebo mixujte tak dlouho, až vznikne světlá hustá pěna. V případě frappé mixéru rozmixujte jen studenou vodu, kávu a případně cukr.

Do servírovací sklenice dejte pár kostek ledu, přilijte rozmixovanou kávu a na to nalijte trochu mléka, stačí jen asi půl deci. Pokud jste použili frappé mixér, led vhoďte do kávové pěny a dolijte mlékem.

Náš tip: Ledovou kávu můžete kromě šlehačky a zmrzliny dochutit také kondenzovaným mlékem nebo ochuceným kávovým sirupem. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Procházíte plodným profesním obdobím a nadřízený je s vámi naprosto spokojený. Pokud nepolevíte, dostanete se k obrovským šancím. Hvězdy vás však varují, že to nebude snadná cesta a také…