Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia

Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia

Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia
Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia
Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia
Etiketa britské královské rodiny je složitá a náročná Foto: Profimedia
17
Fotogalerie

Jak přísná je etiketa britské královské rodiny? Toto musela královna dodržovat

Zajímá vás, jak to chodí za zdmi Buckinghamského paláce? Asi vás nepřekvapí, že monarchové ve Velké Británii to nemají úplně snadné. Členové královské rodiny musejí dodržovat přísnou etiketu a chovat se přesně podle složitého souboru pravidel, byť se některé historické zásady alespoň maličko zmírnily. Jaká jsou ta nejpřísnější pravidla, kterých se musí všichni její členové držet?

Telefony jsou nepřípustné

Ruku na srdce. Kdo z nás si v dnešní době dokáže představit strávit třeba celý pracovní den bez telefonu? Tradiční pravidla panovnické rodiny to ovšem vidí jinak. Na všech důležitých ceremoniích, obřadech a oslavách jsou totiž telefony zakázané.

Týká se to nejen svateb, ale i všech dalších významných událostí. Samozřejmě nikdo šlechtice nekontroluje, zda mobily mají, nebo nemají u sebe. Nesmějí je ale po celou dobu ani při následujících společenských setkáních používat. Během královských obřadů jsou tak vypnuté telefony, popřípadě alespoň zapnutý tichý režim nutností. Možná že bychom se i my ostatní v běžném životě mohli tímto pravidlem alespoň občas inspirovat. Mobilní detox totiž rozhodně nikomu neuškodí.

Proč se Alžběta stala královnou? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Dojedl panovník? Ostatní hodující také

Mnoho speciálních pravidel panuje v královské rodině pochopitelně také pro stolování a jídelní etiketu. Na pochoutkách, které servíruje královská tabule, si blízcí panovníka pochutnají pouze v případě, že jemu chutná také. Při královském stolování platí totiž pravidlo, že když dojí královna, musí přestat jíst i všichni ostatní u stolu. Ti si tak při jídle musejí hlídat královnino tempo hodování, aby se stihli najíst dosyta.

Pokračování 3 / 6

Žádné veřejné milostné projevy

Členové britské monarchie to nemají jednoduché ani z hlediska svých vztahů. Veškeré zamilované projevy ke svým partnerským protějškům totiž musí krotit. Na veřejnosti jim podle britské královské etikety není dovolené projevovat svou vzájemnou lásku ani náklonnost. Zákaz vzájemných doteků platí i pro manžele. Nejenže by se členové královské rodiny měli zdržet veřejných polibků a líbání na veřejnosti, podle královských pravidel chování by se mezi lidmi neměli ani držet za ruce. Tento přísný zákaz vznikl především pro účely zahraničních cest, na kterých by se okaté projevy lásky při setkání s různými kulturními tradicemi mohly setkat s nepochopením, způsobit nepříjemné pozdvižení, nebo rovnou společenské faux pas.

Pokračování 4 / 6

Monopoly jsou tabu

Jedno pravděpodobně z nejzvláštnějších pravidel královské etikety vůbec je zákaz hraní deskové hry Monopoly. Tu nesmí hrát nikdo ze členů královské rodiny. Ptáte se proč? Toto tajemství údajně prozradil vévoda z Yorku, princ Andrew, v roce 2008, když hru dostal od někoho jako dar. Odmítl ji prý se slovy: „Nám není dovoleno hrát doma Monopoly. Je to příliš zvrácené,“ okomentoval vévoda z Yorku, princ Andrew, své odmítnutí.

Pokračování 5 / 6

Podpisy fanouškům i politické názory jsou tabu

V královské rodině je také přísně zakázáno rozdávat podpisy. Fanouškové tak mají v tomto případě rozhodně smůlu. Pravděpodobně nikdy nezískají ani selfie se členy královské rodiny, jehož pořízení je stejně jako autogramy přísně zakázáno.

Kromě toho se britští monarchové také nesmí hlásit k nějakým politickým názorům, měli by být politicky nestranní. Nesmějí se účastnit voleb a hlasování ve volbách, veřejně nesmějí projevovat své politické názory, účastnit se politických debat či hovorů o politice. Pochopitelně je jim navíc zakázáno se jakkoliv politicky angažovat, natož zastávat politickou funkci.

Pokračování 6 / 6

Ani sebemilejší přezdívky neprojdou

Nelehké to mají členové královské rodiny také se jmény. Podle královské etikety totiž musí při veřejném vystupování, ale také pro vzájemné oslovování vždy používat své celé jméno. To samozřejmě platí zároveň pro každého, kdo šlechtice oslovuje. Tento zákaz byl ale v minulosti již porušen. Například u mladšího prince Harryho, který se ve skutečnosti jmenuje Henry Charles Albert David z Windsoru, celý svět ho ale oslovuje pouze přezdívkou Harry.

Doporučujeme

Články odjinud