Psi jako léčitelé duše: Jak mohou zlepšit naše psychické zdraví? | Foto: iStock

Foto: iStock

Psi jako léčitelé duše: Jak mohou zlepšit naše psychické zdraví?

Psi pro nás nejsou jen věrnými společníky, ale také umí dodat chuť do života a podpořit naše duševní zdraví. Jejich terapeutický vliv je dnes již vědecky podložený, a ví se, že jejich přítomnost může přinášet radost, snižovat stres a podporovat sociální interakce. Odbornice Zuzana Sequensová potvrzuje, že psi nám mohou pomoci překonávat těžké dny a vnést do našeho života potřebnou rutinu.

O tom, že je pes nejlepší přítel člověka, není pochyb. Psi jsou našimi věrnými společníky již po staletí a dnes nacházejí své uplatnění nejen po boku záchranných sborů, ale také ve zdravotnictví. Zde se stále více uznává jejich blahodárný vliv na lidské duševní zdraví.

Psi totiž dokážou významně ovlivnit naši psychickou pohodu. Jsme přirozeně společenskými tvory, a právě vztahy a pocit sounáležitosti hrají klíčovou roli v udržování naší psychické rovnováhy. Domácí mazlíčci, zejména psi, mohou tuto potřebu naplnit. Odbornice na chov a výcvik psů Zuzana Sequensová ze Spokojeného psa uvádí:„Terapeutická hodnota vztahu člověka se psy je dnes již vědecky podložená. Psi nám nabízejí bezpodmínečnou lásku a mohou být oporou během těžkých dnů, nesoudí a přináší každodenní radost.“

Potřeba pravidelné péče vám do života zavede řád

Další významný aspekt psího vlivu na duševní zdraví spočívá v pravidelné péči, kterou vyžadují. Každodenní procházky, nebo hra se psem, přispívají k fyzické i emocionální pohodě. „Psi jsou na nás zcela závislí a vyžadují neustálou péči, což může lidem s psychickým onemocněním pomoci vnést do života rutinu a řád,“ vysvětluje Sequensová a zdůrazňuje i pozitivní účinky pobytu na čerstvém vzduchu.

Každodenní procházky nebo hra se psem přispívají k fyzické i emocionální pohodě člověka.

Psi také usnadňují společenské interakce. Během procházek se často stávají záminkou k navázání rozhovoru, což může obohatit společenský život jejich majitelů. Psi tak mohou nejen zlepšit náladu, ale také podpořit sociální dovednosti a zvýšit sebevědomí.

Při canisterapii nezáleží na plemenu, ale na povaze jednotlivých psů

Terapeutický potenciál psů, je stále více využíván i na profesionální úrovni. Zooterapie, včetně canisterapie, se stala důležitou součástí léčby různých psychických a fyzických problémů. Psi poskytují emocionální podporu, zmírňují stres a pomáhají pacientům zlepšit jejich pohybové a motorické schopnosti. „Canisterapie může být vedena profesionály, ale i dobrovolníky, a je vždy přizpůsobena potřebám klientů,“ dodává Sequensová.

Ačkoli se v canisterapii často využívají plemena jako retrívři nebo pudlíci, na plemeni nezáleží tolik jako na povaze psa. Klíčová je jeho klidná a vyrovnaná povaha, dobrá socializace a schopnost zvládat různé situace, které během terapie mohou nastat. Psi, kteří splní tyto požadavky, mohou absolvovat canisterapeutické zkoušky a stát se důležitou součástí terapeutických týmů v Česku.

Doporučujeme

Články odjinud