Jak rychle posílit imunitu a ochránit se před koronavirem? Tohle funguje

Jak rychle posílit imunitu a ochránit se před koronavirem? Tohle funguje

Pokud trpíte jednou nemocí za druhou, pravděpodobně máte slabý imunitní systém, který se nedokáže útoku jednotlivých bakterií a virů ubránit. A právě oslabená imunita by teď v době hrozící epidemie koronaviru mohla být vaší Achillovou patou. Jak ji rychle posílit?

Základem silné imunity je zdravý životní styl, otužování ... to všichni víme. Ale to je běh na delší trať. Teď to ale chce v souvislosti s hrozbou infekce koronaviru imunitní systém rychle nakopnout. Co funguje? Každý z nás nedá dopustit na něco jiného, nám se osvědčilo: uvařit si silný zázvorový čaj s medem a citronem, kopnout do sebe imunoglukany, echinaceové kapky, D a C vitamin a selzink, někdo zase nedá dopustit na švestky umeboshi. Pojďme si teď jednotlivé přípravky spolu s dalšími bylinkami a preparáty představit. 

Pokračování 2 / 10

Betaglukany

Skvělou skupinou přípravků posilujících imunitu jsou takové, které obsahují betaglukany. Jde o aktivní polysacharidy získané z buněčné stěny různých hub (například hlívy ústřičné) a rostlin, které podporují obrannou reakci organismu. Jejich účinnost byla vědecky potvrzena při léčbě infekčních chorob, a dokonce i léčbě rakoviny. Vedle zvyšování  odolnosti organizmu proti bakteriálním, parazitárním a virovým chorobám jsou využívány ke snižování hladiny cholesterolu a ke snižování dopadů účinku stresu. V lékárně hledejte přípravky, které mají glukan přímo v názvu, například Betaglukan či Imunoglukan, nebo se jmenují hlíva ústřičná. Pokud neřešíte akutní situaci a chcete glukany zařadit do jídelníčku, jezte celozrnnou mouku, ovesné vločky, hlívu ústřičnou, houbu šitake, ječmen (ječné kroupy), kvasinky (droždí).

Pokračování 3 / 10

Echinacea

Skvěle na imunitu funguje i echinacea. Echinacea neboli třapatka nachová se také užívá preventivně, podporuje správnou funkci dýchacích a močových cest a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. V případě, že na vás něco leze nebo chcete rychle posílit imunitu, měla by se echinacea užívat ve vyšších dávkách a v krátkých časových intervalech. Prostě si co dvě hodiny nakapejte lžičku echinaceových kapek, které dostanete v lékárně. Doporučuje se ale užívání maximálně 8 týdnů, pak ji musíte dočasně vysadit. 

Pokračování 4 / 10

Další bylinky

Skvělý je i rakytník, který je silným antioxidantem, protože obsahuje vysoké množství vitamínu C, A a E, dále také D, K, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a další zdraví prospěšné látky.

K posílení imunity pomůže i kustovnice čínská. Její sušené plody obsahují obrovské množství beta-karotenu, také vitamínů C a E i vitamínů skupiny B. Plody můžete konzumovat čerstvé nebo si z nich uvařit například čaj.

Za elixír života bývá považován ženšen, protože dokáže nastartovat veškeré funkce organismu včetně imunitního systému. Používá se extrakt z kořene.

Pokračování 5 / 10

Dejte si bakterie

Další dlouhodobou možností jsou přípravky spadající do skupiny bakteriálních lyzátů, což jsou v podstatě směsi různých bakterií. Ty tělo přijímá postupně v malých dávkách, imunitní systém na ně reaguje, jako by ho ohrožovala infekce, vytváří protilátky a zvyšuje obranyschopnost. Až zaútočí skutečná infekce, tělo už bude připravené a poradí si s ní. Koronavirus sice není bakterie, ale virus, ale infekce často útočí společně, a když budete oslabení bakteriální infekcí, může vás dorazit virus nebo obráceně. Do skupiny bakteriálních lyzátů patří přípravky jako Wobenzym či Preventan a měli byste o jejich nasazení uvažovat, pokud jste prodělali minimálně dvě respirační infekce v průběhu tří měsíců.

Pokračování 6 / 10

Probiotika a prebiotika zaručí zdravá střeva

Ač obě slova zní podobně, je mezi jejich významy velký rozdíl. Probiotika jsou zdraví prospěšné živé bakterie mléčného kvašení přežívající v našem střevním traktu, které pomáhají rozkládat a trávit potravu, podporují celkové zdraví střev a napomáhají imunitnímu systému v boji s nemocemi. Kromě toho hrají roli i v tom, jak myslíte a co cítíte. Střevní bakterie totiž mají vliv na produkci a regulaci hormonů, jako jsou inzulín a leptin.

Prebiotika na druhé straně jsou potravou pro živé bakterie. Jde o druh vlákniny, která je pro lidi nestravitelná, proto z žaludku přechází do střev, kde si na ní probiotické bakterie pochutnají.

Probiotika lze snadno doplnit vhodnými potravinami, najdete je v jogurtech, kimchi, zelí, misu a různých nakládaných potravinách. Lze je užít i ve formě pilulek. Oproti tomu prebiotika obsahuje například česnek, cibule, banány, topinambur, slupka jablek, fazole a další luštěniny.

Pokračování 7 / 10

Doplňte vitaminy a minerály

Chcete-li svou imunitu ještě podpořit, můžete tělu doplnit všechny vitaminy a minerály, které potřebuje. Při běžné skladbě stravy totiž zcela určitě nepřijímáte doporučené množství těchto zdraví prospěšných látek. Nejdůležitější pro správné fungováni imunity je osvědčený vitamin C, nejlépe v kombinaci se selenem a zinkem. Zvýšená potřeba tohoto vitamínu je obzvlášť u kuřáků, těhotných a kojících žen a starších lidí. Důležitý pro imunitní procesy je i vitamin A, který je účinný antioxidant. Obzvláště v zimě většina z nás trpí nedostatkem vitaminu D, proto je vhodné ho během zimní sezóny konzumovat v podobě doplňků stravy.

Pokračování 8 / 10

Švestky umeboshi 

Umeboshi jsou nakládané japonské švestičky, mají antibakteriální vlastnosti. Posílí organismus, po staletí se konzumují proti únavě, kašli i při horečkách. Potvrzené je, že umí potlačit bakterii Streptococcus mutans, která je příčinou zubního kazu a bolestí dásní.

Pokračování 9 / 10

Pohyb je lék

Bez pravidelného pohybu a kvalitní stravy ale dlouhodobě mnoho nezmůžou ani všechny přípravky na imunitu dohromady. Pokud tedy vážně chcete své zdraví posílit, zamyslete se, zda máte stravu bohatou na živiny, jíte dostatek zeleniny a ovoce a nepřeháníte to se sacharidy. Vědci také opakovaně prokázali, že i tělesná aktivita ovlivňuje zdraví v tom nejširším slova smyslu. Pohyb totiž redukuje riziko vzniku onemocnění srdce a cév, snižuje krevní tlak, zvyšuje hladinu „hodného“ a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, podporuje udržování zdravé váhy, snižuje riziko rezistence na inzulin a tedy i riziko vzniku cukrovky II. typu, zabraňuje vzniku osteoporózy, zlepšuje psychický stav a schopnost vyrovnat se se stresem a vyčerpáním.

Pokračování 10 / 10

Spíte dostatečně?

Podle vědců délka spánku přímo souvisí s výkonností imunitního systému. Během spánku totiž imunitní systém sbírá síly a nahrazuje poškozené buňky novými. Naopak nedostatek odpočinku vede k tomu, že dochází k jeho poškození. Imunitní systém pak není schopen reagovat na ataky, s nimiž se musí každý den vypořádat. U lidí, kteří spí méně než 6 hodin denně, je odcházení imunitního systému ještě rychlejší.

Koronavirus online

Doporučujeme

Články odjinud