Jak sdělit citlivé osobě s nadváhou, že by měla zhubnout?

10 komentářů

Anna
6. června • 21:21

Já mám 178cm a 87 kg😪

Oxa
29. září 2022 • 20:40

nedržím žádnou, ale sportuji a z největší části to financuji formou příspěvku od své zdravotní pojištovny

SandraN
27. srpna 2022 • 15:27

Je to každého věc, zda se chce škrtit v xxl oblečení a funět i po rovině. To je fakt. A se zdravotními problémy, které díky nadváze jednou přijdou, se stejně každý musí vypořádat sám. Úžasná reakce lékaře na vrozenou vadou ledvin...to máte z toho, že jste tlustá...haha. Říct to 25 letému člověku, kterému lékaři nebyli roky schopní od dětství dát diagnózu, to je tedy gól.
A samozřejmě komentovat jé, ty jsi nějaká tlustá, máš se dobře, že, nebo Ježíši, tys strašně zhubla, to jsi jistě nemocná, jakákoli poznámka ke vzhledu druhého prostě neslušná je, když se mě nezeptal. A pokud někdo komentuje mě,aniž bych ho vyzvala, lze slušným způsobem poslat ho někam. Třeba říct, díky za tvůj názor, někam si ho zapíšu, nebo kdyby mě zajímalo, co si myslíš, jistě bych se tě zeptala, nebo vážně, já mám tolik práce, že jsem se ani nevšimla. Úžasné taky je, druhému říct, co říkají ostatní a že já si to nemyslím. Stalo se mi po nástupu do mojí první práce. Cituji, holky mi říkaly, že jsi nafoukaná a ty jsi docela fajn holka. Úplně mi zatrnulo. Pak jsem si uvědomila, že když naplno využívám pracovní dobu a nekecám s nimi o ničem v prostojích , může mě někdo brát za uzavřenou, odtažitou, ale snad proboha ne nafoukanou...ale šok to teda byl.

Elynor
27. srpna 2022 • 15:07

K bodu č.4 - sladký šuplík - já teda žádný šuplík nemám. Ale žádné ovoce na kousky nakrájené fakt nenahradí čokoládu, ideálně s oříškama. Sakra, pracuju hlavou, mozek potřebuje energii, rychlé cukry. A z čokolády ještě nikdo neztloustl, pokud ji nejí vysloveně po kilech denně. Spotřeba jedné tabulky čokošky za měsíc je naprosto nevinná věc. ]:-D

Elynor
27. srpna 2022 • 14:59

Když se nad tím člověk zamyslí, tak kolik je na světě osob, kterým by jeden měl/mohl říkat, že jsou tlustí a že by s tím měli něco dělat? Cizím lidem vůbec ne, nikdy. Vlastním dětem - no, ty mají rodiče ve své režii, když si je vykrmí, tak holt si nemůžou stěžovat, že mají tlusté děti, a vyčítat jim, že jsou tlusté. Na to měli myslet, když jim dávali jídlo. Vlastním rodičům? No... drzý potomek by to možná mohl vmést rodičům do tváře, že jsou tlustí, ale to je pak asi špatná výchova. Sourozencům? A proč? Jedí za svoje ne? Leda kdyby se sourozenec zeptal, pak ano. Kamarádkám a kamarádům dtto, pokud se sami zeptají, můžu říct názor. Ale pečlivě volit slova. Partnerovi/partnerce? Tam asi ano, pokud by to přesahovalo únosnou míru. Protože žít se slonem není nic moc. Ale zase se to dá říct jednak včas, ne až dotyčný váží 200 kg, a hlavně nesmí člověk vyčítat třísku a nevidět břevna - když mám sama 90 kg, nemůžu druhému vyčítat, že je má taky. To jsme si kvit.

Věra Ledvinová
27. srpna 2022 • 13:16

Osobně si myslím, že každý člověk s nadváhou vidí.. a má doma zrcadlo.Proto není vůbec potřeba mu takové věci říkat, pokud ho samozřejmě nechcete ponížit, naštvat a tak..

SandraN
27. srpna 2022 • 10:08

Člověk, který je soudný, moc dobře ví, že je tlustý. Nějaká citlivost pro obezitu není namístě. Taky mám oproti minulým letům pěkných pár kil navrch. Pohyb je ale u starších a méně pohyblivých limitován zdravotními potížemi jiného charakteru. Choďte delší trasy a do tělocvičen, když třeba máte artritidu, artrózu, dnů, výrůstky, haluxy, atd. Nebo když vás práce už zmáhá natolik, že se potřebujete dospat. Nebo když naopak trpíte nespavosti ...

Věra Diblíková
29. srpna 2022 • 16:39

@SandraN: U holčiček a dívek se o váze nesmí mluvit vůbec. Je to hrůza, ale anorexie a bulimie a kdovíco ještě číhá za každým rohem, stačí jeden pohled a je zle, i když je holka krásná, štíhlá jak modelka, ve škole má samý a navíc má umělecký talent - znám to zblízka, nedovedete si představit, co to je, ta dušička je tak křehká a covid děti a mladé lidi hrozně poškodil.

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 11:40

@SandraN: To je tak ožehavé téma, že by se do něj neměli pouštět jiní lídé než rodiče, a i ti moc opatrně. Asi bych poprvé v životě napsala anonymní dopis, jinak tutově přijdu o kamarádku.

Věra Diblíková
28. srpna 2022 • 11:46

@Věra Diblíková: Pokud jde o mlsání, je těžké ho omezit úplně, ale zkusila bych nahradit bonbonek škvarečkem, ten není tak nebezpečný, a když čokoládu, tak jen hořkou s velkým obsahem kakaa. Ale sama vím, že hubnout je těžké a někdy úplně nemožné. Lepší je neztloustnout, ale to se snadno říká, středoevropané mají v genech zásoby na zimu a když je do jara nespotřebují, těžko se jich zbavit.

Doporučujeme

Články odjinud