Jak se mění menstruační cyklus ve 20, 30 a 40 letech?

Jak se mění menstruační cyklus ve 20, 30 a 40 letech?

Menstruaci my ženy nijak zvlášť nemilujeme. Jednou máme křeče, bolesti břicha, podruhé nemáme, ale zase přijde o pár dnů dřív, což nás může pořádně naštvat, zvláště když jsme si něco důležitého naplánovaly. Změny menstruačního cyklu lze jen těžko předvídat. Přesto platí aspoň nějaké typické příznaky pro jednotlivá životní období.

Co nás čeká?

Jediné, co můžete, je si na záludnosti menstruace zvyknout. Jak budete stárnout, vaše menstruace se bude přizpůsobovat věku a vyvíjet se. Částečně díky přirozeným hormonálním změnám souvisejícím s věkem, těhotenstvím a perimenopauzou (období před menopauzou). Co tedy můžete očekávat ve 20, 30 a 40?

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak na silnou ale i slabou menstruaci pomocí bylinek.

Pokračování 2 / 4

Ve vašich 20 letech

Pokud jste většinu svých posledních let strávila zápasením s nepravidelnou menstruací, máme pro vás dobrou zprávu: Zhruba v tomto období už bude váš menstruační cyklus pravděpodobně pravidelnější. Proč? Je typické, že mladé dívky kolem patnácti, šestnácti nemají pravidelnou ovulaci. „A bez pravidelné ovulace je i menstruace nepravidelnější,“ říká chicagská gynekoložka Lauren Streicher. Na druhou stranu, jakmile se cyklus srovná a menstruace bude přicházet víceméně pravidelně každý měsíc ve stejnou dobu, začnete možná taky více pociťovat PMS (předmenstruační syndrom), křeče a vaše prsa budou citlivější. 

Další významná změna v menstruačním cyklu, ke které obvykle dochází právě kolem 20. roku života, souvisí s antikoncepcí. Spousta žen se rozhodne užívat hormonální antikoncepci, protože mají stálého partnera a svoji energii směřují na kariéru, než aby přemýšlely o dětech. Přechod na hormonální antikoncepci pravděpodobně způsobí změny ve vašem cyklu. Můžete mít méně křečí a taky menší příznaky PMS. V některých případech menstruační krvácení zmizí docela, protože antikoncepce zabraňuje ovulaci a bez ovulace nedochází k nárůstu a odloučení děložní sliznice v podobě krvácení.

Pokračování 3 / 4

Ve vašich 30 letech

Podle gynekoložky Laury Streicher by ve většině případů měla být menstruace v tomto období pravidelná a předvídatelná. Příznaky, jako je náhlé a silnější krvácení nebo intenzivnější bolest než vaše obvyklé symptomy, mohou signalizovat větší problém, který byste měla konzultovat. Silnější krvácení mohou zapříčinit benigní výrůstky zvané fibroidy. Obvykle nejsou nebezpečné, ale měly by se kontrolovat. Za velkými bolestmi, které mohou trvat několik měsíců, může stát také endometrióza, jež bývá diagnostikována právě v tomto období.

Další změnou, která může změnit váš menstruační cyklus, je těhotenství a porod. „Pokud budete kojit, pak se menstruace nevrátí, dokud kojit nepřestanete nebo neomezíte počet kojení,“ říká gynekoložka Sheryl Ross z Kalifornie. Intenzivní kojení tedy oddaluje návrat menstruace, některé maminky ale mohou menstruovat, i když plně kojí. Porod dítěte může vést i k dlouhodobým změnám ve vašem cyklu. „Mnoho žen říká, že po těhotenství se křeče minimalizují a bolesti jsou menší,“ říká Laura Streicher. To může být způsobeno spoustou věcí, například tím, že se cervikální otvor trochu zvětší, čímž se kontrakce dělohy zmenší.

Pokračování 4 / 4

Ve vašich 40 letech

Pořád jste na vrcholu sil, ale po čtyřicítce se můžou objevit perimenopauzální hormonální výkyvy, které jsou předzvěstí menopauzy. Během této doby, obvykle 8 až 10 let před menopauzou (což obvykle nastává kolem 50. roku), se vaše tělo připravuje na konečnou fázi menstruačního cyklu. Přirozené hormonální změny způsobují, že ovulace je nepravidelnější a fluktuace hladiny estrogenu mohou vyvolat vynechání menstruace, silnější krvácení, špinění mezi menstruacemi a delší úseky PMS. Křeče můžou být bolestivější, protože dochází k výkyvům estrogenu a progesteronu. „Jen nezapomeňte, i když je ovulace nepravidelná, stále můžete otěhotnět. Žena není v menopauze, dokud stále občas menstruuje,“ dodává lékařka. Změny ve vašem cyklu jsou v průběhu let normální, ale mohou se objevit abnormality a někdy je těžké poznat rozdíl. Pokud se tedy objeví výrazné a náhlé změny v cyklu, vyhledejte raději gynekologa, aby se vyloučily myomy, polypy nebo předrakovinové stavy.

Doporučujeme

Články odjinud