H&M 149 Kč   Foto: Archiv firem

H&M 149 Kč

Foto: Archiv firem

 H&M 249 Kč   Foto: Archiv firem
 H&M 399 Kč   Foto: Archiv firem
 H&M 599 Kč   Foto: Archiv firem
 H&M 749 Kč   Foto: Archiv firem
50
Fotogalerie

Jak se obléct na pohřeb: Zapomeňte na výstřihy a rozparky, silonky jsou povinností

Pohřeb je smutná událost, na níž asi málokdo řeší, zda mu to sluší a jestli je oblečený podle posledních trendů. Přesto i tady platí, že šaty dělají člověka, protože svým outfitem můžete vyjádřit úctu zesnulému. Některé oblečení se zase na pohřeb vůbec nehodí. Jak se tedy správně obléci?

Vaše smuteční šaty jsou vaší vizitkou

Outfit na pohřeb by měl být především konzervativní a reprezentovat váš zármutek. Ideální je proto kostýmek, šaty ke kolenům a delší, hodí se také pouzdrové šaty či sukně nebo kalhoty s košilí a sakem. Obout si můžete lodičky na nižším podpatku, pokud dáváte přednost rovné podrážce, zvolte balerínky, mokasíny nebo kozačky. V případě, že si obléknete sukni či šaty, nezapomeňte na silonky, ty jsou na pohřbu nutnost. Mohou být tělové, ale hodí se spíš černé. Šperků se spíše vzdejte, nebo si vyberte decentní perly.

Jak nakombinovat sako? Podívejte se na video:

Černá barva je na pohřeb klasika, není však jedinou možností

Nejvhodnější barvou na pohřeb je samozřejmě černá, nemusí to však být pravidlem, obzvlášť pokud nejste blízká rodina. V takovém případě můžete sáhnout i po jiných barvách, jako je šedá nebo tmavě modrá. Zkombinovat je můžete i s bílou halenkou.

Jak je to se slunečními brýlemi?

Ženy jsou na pohřbech často emotivnější a nedokážou udržet slzy, což může vést k rozmazanému make-upu i oteklým a červeným očím. Řešením bývá buď klobouček se závojem, nebo sluneční brýle, o jejichž vhodnosti se vedou diskuze. Etiketa je vyloženě nezakazuje, je ale namístě si je sundat během obřadu a rozloučení, poté si brýle zase můžete vzít.

Pozor na volbu oblečení: Které je na smuteční obřad zcela nevhodné?

Řada oblečení je samozřejmě na pohřeb naprosto nevhodná. Týká se to zejména pestrobarevných a vzorovaných outfitů, ale také výstřihů, rozparků a odhalené kůže. Nehodí se ani volnočasové oblečení, jako jsou džíny, mikiny a tenisky, a to ani v černé barvě. Diskutabilní jsou také podpatky, jehlové mohou působit lacině, a proto je lepší volit širší podpatky, ve kterých zvládnete chodit po hřbitově i mimo dlážděné cesty. Nehodí se ani výrazný make-up a rtěnka, zaměřte se spíš na jemné líčení, které se v případě pláče nerozmaže. Stejně tak nechte doma výrazné šperky.

Jak se obléct na pohřeb v létě a jak v zimě

I když se pohřeb bude konat v letních vedrech, silonové punčocháče jsou nezbytností. Kostýmek můžete vyměnit za střízlivé šaty s krátkým rukávem, zapomeňte však na ramínka a výstřihy a myslete na to, že sukně by měla zakrývat kolena.

Naopak v zimě by vám pouze v šatech nebo kostýmku bylo chladno, a tak je potřeba zvolit správný svrchník. V podzimních dnech se hodí například černý trenčkot, jakmile začne mrznout, oceníte černý kabát jakékoliv délky. Zapomeňte na sportovní bundy či péřovky, nebo snad dokonce na kulichy! Jako pokrývku hlavy můžete v zimních měsících zvolit elegantní klobouk či černý baret.

Doporučujeme

Články odjinud