Jak se připravit na menopauzu. Toto byste měla znát před prvními příznaky

Jak se připravit na menopauzu. Toto byste měla znát před prvními příznaky

Pokud se vám blíží přechod, možná se děsíte, že vás čekají návaly, noční pocení, stres, úzkosti, nespavost a tisíce dalších příznaků. Přechod do menopauzy může být ale mnohem méně dramatický, každá ho prožíváme jinak. Těchto pět faktů vám pomůže, abyste nástup přechodu zvládla co nejklidněji.

Perimenopauza: Proces, který vede k menopauze

K menopauze nedojde ze dne na den, i když některé ženy to tak výjimečně mohou zažívat. Je to ale spíše výjimka. Většina žen prožívá před menopauzou období, kterému se říká perimenopauza. Je to období, kdy vaječníky začnou vyhasínat a tělo začíná produkovat méně hormonů estrogenu i progesteronu. V průměru tohle období začíná kolem čtyřicítky, některé ženy ovšem do tohoto období vstoupí už po třicítce. Toto období trvá až do doby, kdy vaječníky přestanou zcela uvolňovat vajíčka. A jak dlouho to může trvat? Několik měsíců, čtyři roky nebo deset let. Je to velmi individuální. Během této doby začne žena pociťovat první symptomy menopauzy. Oficiálně lze hovořit o menopauze tehdy, když žena 12 měsíců neměla menstruaci.

Pokračování 2 / 5

Poznejte příznaky perimenopauzy!

První příznaky perimenopauzy vám můžou připomínat dobu, kdy jste byla teenagerka a poprvé začala menstruovat. Ovšem není to tak zábavné. Menstruační cykly se mění kvůli kolísání hormonů, mohou se zkracovat nebo prodlužovat, krvácení může být silnější, další měsíc slabší. Nakonec menstruační cykly vymizí úplně. Kromě toho můžete prožívat opravdu nepříjemné PMS (premenstruační syndrom), můžete být více psychicky labilní, podrážděná. Čím více se blížíte k menopauze, tím mohou příznaky zesilovat. Objevuje se nespavost, vaginální suchost, nízké libido a návaly. Za návaly a pocení může kolísání estrogenu. Neznamená to ale, že všechny tyto příznaky budete mít. Někdy stačí změny v životním stylu včetně vyladění jídelníčku a přidání pohybové aktivity a většina obtíží vymizí.

Pokračování 3 / 5

Menopauza nemusí být vždy příčinou problémů

Spousta žen pociťuje úzkostné stavy či dokonce deprese, a vzhledem k tomu, že se jim blíží padesátka, začnou se domnívat, že to vše je signálem blížící se menopauzy. Ovšem jak říká gynekoložka Judith Evansová, některé příznaky mohou vypadat jako příznaky menopauzy, ale ve skutečnosti jsou signálem něčeho jiného. „Neobviňujte jen svoje vaječníky a dělohu za všechno, co se vám děje. Kolem padesátky existuje mnoho faktorů, které ovlivňují fyzické a duševní zdraví žen. A některé z nich mohou velmi připomínat příznaky menopauzy. Například problémy se stárnoucími rodiči, problémy s dospívajícími dětmi – to vše přispívá k úzkosti a depresím. Hmotnostní přírůstek, který je často přičítán menopauze, má víc společného spíše se zpomaleným metabolismem či poruchami štítné žlázy. A i když to nebývá časté, návaly mohou být způsobeny chronickými infekcemi,“ říká gynekoložka. Jednoduše navštivte svého lékaře a zjistěte, co za vašimi příznaky skutečně je.

Pokračování 4 / 5

Menopauzu můžete ovlivnit změnou životního stylu

Když budete poslouchat svoje tělo, a hlavně pro něj něco uděláte ještě dřív, než menopauza přijde, bude vám mnohem líp. Abyste se vyvarovala nepříjemných symptomů, zkuste dostat pod kontrolu to, co jde: Jezte vyváženou stravu se spoustou vápníku, pravidelně cvičte, naučte se zvládat stres a techniky, které stres minimalizují, omezte kofein a alkohol a dostatečně spěte. Přemýšlejte o tom, co jíte a co způsobuje například návaly či pocení, a vyhněte se kořeněnému jídlu a horké sprše.

Pokračování 5 / 5

Hormonální substituční terapie může přinést úlevu

Pokud vás skutečně velmi silně omezují příznaky menopauzy, je možné uvažovat o nasazení léků. Poraďte se se svým gynekologem, zda je pro vás vhodné užívat například nízké dávky antikoncepčních pilulek, které mohou regulovat těžké nepravidelnosti časné perimenopauzy. Jakmile se budete blížit k menopauze, nasazuje se obvykle hormonální substituční terapie, která pomáhá především s návaly. V některých případech může pomoct nasazení antidepresiv, díky nimž budete spát a zbavíte se úzkosti. Pravdou je, že ne všichni gynekologové patří k příznivcům hormonální léčby, některé ženy hormony ani nemohou brát kvůli vyšší srážlivosti krve či trombofilii.  Ve finále, menopauza je stádium života ženy, nikoli choroba, která by se měla léčit.

Doporučujeme

Články odjinud