Spalování fotek, hromadné svatby, dřevěné vyřezávané lžičky nebo umývání obličeje ve sněhu. To vše jsou tradice, které souvisí s valentýnskými oslavami třeba ve Francii, Ghaně nebo na Filipínách. Poznejte netradiční tradice, jimiž se lidé snaží dát po celém světě najevo svoji lásku, náklonnost a přátelství.
Valentýn v Norsku
Valentýnské oslavy v Norsku jsou jednou velkou hrou. Její smysl spočívá v tom, že muži skládají ženám krásné, ale vtipné veršované básně a darují jim je v podobě valentýnského přání. Valentýnky jsou anonymní, ale vždy v nich musí být malá nápověda, aby obdarovaná mohla rozluštit, kdo jí verše složil. Pokud daná slečna do Velikonoc zjistí, od koho Valentýnku dostala, pak jako odměnu získá vajíčko a možná i sladký polibek od jejího ctitele. V případě, že hádanku nerozluští, prozradí svoji identitu její obdivovatel sám a vajíčko dostane on. Zda získá také srdce své milované, to musí teprve zjistit.
Jiřina Sivcová, hrk
13. února 2024
Vyřezávaná láska ve Walesu
Velšané slaví den zamilovaných už 25. ledna. Jedná se o den svaté Dwynwen, která byla velšskou princeznou ve 4. století. Ona sama neměla v lásce štěstí, proto se stala jeptiškou a modlila se za všechny zamilované. Oslavy jsou podobné jako u nás – zamilovaní si dávají dárečky a tráví spolu čas plný romantiky.
Zajímavé jsou ale speciální vyřezávané dřevěné lžíce, které muži dávají ženám. Jedná se o dávnou tradici velšských námořníků, kteří byli od svých žen dlouho odloučení, a proto jim na důkaz své lásky vyřezávali velice osobní dřevěné lžíce plné zamilovaných symbolů. Cílem bylo také otcům svých lásek ukázat, že daný muž umí vyřezávat, a dokáže se tedy postarat o svou rodinu. Dnes se lžíce prodávají např. jako šperky či dekorativní prvky.
Den přátelství v Estonsku
Smysl Valentýna je v Estonsku mnohem hlubší. Není to jen svátek plný romantiky, vášně a lásky ke svému protějšku. V Estonsku je Valentýn svátkem všech přátel. Lidé zde myslí na své přátele a na lidi, kteří jsou jim blízcí. Na důkaz přátelství a porozumění si dávají drobné dárečky a posílají si přání, pohlednice, SMS či emaily.
Valentýn ve znamení dobrých přátel slaví i ve Finsku, Dánsku, Mexiku, Argentině, Kolumbii nebo Quatemale.
Pokračování 2 / 4
Láskyplná Francie
Francie je rájem zamilovaných a láska je tady cítit na každém kroku nejenom v únoru. Tradice valentýnských oslav má ve Francii počátky už ve 14. století. Právě tehdy napsal uvězněný vévoda z Orleans milostnou báseň své milence a nazval ji My Valentine (můj miláčku). Dopisy, pohlednice a nejrůznější přáníčka proto u francouzských oslav Valentýna nechybí.
A jak to bylo ve Francii v dobách minulých? Svobodní se každý rok účastnili losování, při kterém jim náhoda přinesla partnera. Někdy se svobodné páry daly dohromady díky vzájemnému pokřikování na sebe přes ulici. Jestliže nebyl muž s ženou spokojený, měl právo opustit ji. Ona jej na oplátku mohla veřejně zkritizovat. Uvádí se, že byly také časy, kdy ženy po rozchodu vzaly fotografie nevhodných mužů i všechny jejich věci a zapálily je ve velkém ohni. Tato tradice pálení je dnes už samozřejmě zakázaná.
Romantická Itálie
Podle starých pověstí by Italky na Valentýna měly vstávat brzy ráno a zaměřit se na prvního muže, kterého ráno uvidí. Právě on se jednou stane jejich manželem nebo alespoň bude jejich budoucímu protějšku velice podobný.
Pokud je již žena zadaná, od svého milého pravděpodobně na Valentýna dostane čokoládový dárek zvaný Baci Perugina. Jsou to čokoládové pralinky s oříškem nebo třešní uvnitř. Na obale každé pralinky je pak psán nějaký osobní verš. Jestliže se ocitnete na Valentýna ve Veroně, můžete se těšit na nespočet koncertů, krásnou výzdobu města a také na speciální láskyplné menu místních restaurací.
Oslavy lásky a jara v Rumunsku
Svátek zamilovaných se v Rumunsku slaví o 10 dnů později, než u nás (24. 2.). Je pojmenován podle rumunského boha lásky Dragobeta. Zamilovaní si vyměňují dárečky a tráví spolu romantické chvilky. Valentýn v rumunském podání oslavuje také příchod jara.
Podle starodávných tradic se sbírají první jarní květy, které se darují milovanému protějšku. Mladí si omývají tváře sněhem, zamilované páry se líbají, pořádají se rodinné oslavy, uklízí se domovy a věnuje se nadměrná péče domácím zvířatům. Všechny tyto zvyklosti jsou výrazem obnovy, přicházejícího jara a oslavy života.
Pokračování 3 / 4
Valentýnské oslavy na Filipínách
Filipínci valentýnské oslavy milují. Mnoho z nich čeká několik měsíců, aby si se svou milovanou polovičkou mohli říct ANO právě v tento den, neboť vláda všechny svatby na Valentýna dotuje, a to od prstýnků až po náklady za obřad. V zemi se tak konají hromadné svatby, zamilovaní si vyměňují prstýnky v nákupních centrech, na pláži a na mnoha nejrůznějších místech. Do této romantické akce se zapojují také páry, které si chtějí obnovit svůj manželský svazek a dát najevo, jak moc se milují. Novomanželské páry se pak scházejí u břehů Manilského zálivu, aby si tam dali svůj úplně první novomanželský půlnoční polibek.
Den zamilovaných v Jižní Koreji
Jihokorejci se při oslavách Valentýna částečně inspirovali v Číně. V únoru dostávají dárky jenom muži. Od svých milovaných partnerek nebo tajných ctitelek dostávají čokoládové dobrůtky. O měsíc později rozmazlují své ženy zase všichni pánové. Jedná se o tzv. Bílý den: Ženy dostávají květiny, přičemž platí, že dárek od muže by měl mít 2–3× vyšší hodnotu než ten, který dostal on od ženy.
V Jižní Koreji se o další měsíc později slaví tzv. Černý den. Tento den patří všem nezadaným. Ti se sejdou v restauraci nad tradičním jihokorejským pokrmem – nudlemi přelitými černou omáčkou. Všichni nezadaní se dobře baví. Někteří oslavují svoji svobodu, jiní zase přemítají nad tím, proč jsou sami a nemají partnera.
Laura Poláková, hrk
13. února 2025
Zákaz v Kambodži
Nemůžeme říct, že by se Valentýn v Kambodži vůbec neslavil, ale visí nad ním velký otazník. Především pro mladé lidi je tento svátek každým rokem populárnější, ale tak trochu i regulovaný. Vláda se snaží valentýnské oslavy umírňovat, protože jsou v zemi chápány jako svátek směřující proti khmérským hodnotám. Političtí představitelé země informují všemi dostupnými prostředky mladou generaci o úskalích předmanželského sexu. Podle starých tradic je sex před sňatkem, zejména u žen, považován za naprosté tabu. Valentýn by tedy v Kambodži neměl být oslavou, která s sebou nese touhu, vášeň a rozkoš.
Pokračování 4 / 4
Čokoládová Ghana
Valentýn v Ghaně se slaví opravdu neobvykle. Tamní vláda od roku 2007 stanovila 14. únor Mezinárodním dnem čokolády (National Chocolate Day). A víte proč? Ghaňané patří mezi největší producenty kakaa na světě a cílem tohoto svátku je podpořit domácí produkci této suroviny.
Po celé zemi tak najdete speciální čokoládové produkty, v restauracích voní z kuchyně především čokoláda a ta se jen tak rozdává na ulici. Všechny oslavy, koncerty, přednášky, charitativní akce a rituály se nesou v jejím znamení. Lidé si dávají čokoládové dárky a je úplně jedno, jestli jsou to milenci, manželé, přátelé nebo jen sousedi od vedle.
Jižní Afrika
Láskyplné oslavy se konají v mnoha zemích Afriky. V její jižní části se nesou ve znamení starého římského svátku zvaného Luperkálie, které probíhaly 15. února. Tyto oslavy jsou spojené s plodností, očistou a pastevectvím. Ženy byly tehdy pro zajištění vyšší plodnosti šlehané řemínky ze zvířecí kůže. V dnešní době nehraje hlavní roli kůže, ale jmenné cedulky, které si dámy připínají na rukáv šatů. Každá z nich tak veřejně označí jméno muže, jež si získal její srdce. Zároveň tak jejich partner nezůstane v anonymitě a každý bude vědět, kdo koho miluje.
Mladí Afričané slaví Valentýna po svém. Nechybí romantické osobní dárky a drobnosti, které mohou zakoupit na tržištích nebo v obchodech. Restaurace, hudební kluby a diskotéky jsou laděné do valentýnských motivů a nabízejí bohatý program.