Jak se stát na Vánoce mistrem studené kuchyně?

24. 10. 2008
Jak se stát na Vánoce mistrem studené kuchyně?
Kuchařské soutěže, ať již české nebo mezinárodní, jsou pro kuchaře a cukráře velkou událostí, na níž mohou ukázat světu, co umí. Pro hospodyňky jsou stejnou příležitostí rodinné události a svátky. Největšími z nich jsou Vánoce a Silvestr.

Originalita I když přicházejí, stejně jako kuchařské soutěže, každý rok, od hostitelky se očekávají nejen tradiční pokrmy, ale také netradiční kuchařská překvapení. Proto zkoušíme nové druhy cukroví, hledáme recepty na nejlepší bramborový salát a čteme ve speciálních vánočních číslech časopisů. Vánoce a Silvestr jsou skvělou příležitostí připravit tradiční občerstvení v novém, moderním kabátě.

Ozdravění Moderní trendy se v posledních letech velmi rychle mění, jeden ale zůstává - ozdravění připravovaných pokrmů. I soutěžní menu jsou již dnes upravována tak, aby co nejvíce odpovídala moderním požadavkům na zdravé stravování, které zahrnují mimo jiné odlehčení připravených jídel (nahrazováním tučnějších jídel lehčími variantami), preferování rostlinných tuků a kratší dobu tepelné úpravy pokrmů. I tradiční kuchyně se tak znovu vrací do módy – dnes však v odlehčených variantách a s moderními ingrediencemi.

Vánoce jsou zvláštní příležitostí, při které většina z nás na čas odloží své diety a zdravý jídelníček a neodolá nabízenému cukroví a uzobávání svátečního občerstvení. Je proto na hostitelce, aby sváteční stůl připravila tak, aby nabízel co nejzdravější pochoutky. To přitom neznamená, že na něm hosté najdou pouze ovoce či zeleninu, jak si mnoho lidí stále myslí. Stačí pouze sáhnout po nových surovinách a novém způsobu servírování, a máte vyhráno.

Tipy na moderní občerstvení Sváteční pohoštění na konci roku může být letos jiné. Stačí použít některé z následujících tipů, kterými je možné již známé studené občerstvení jednoduše ozdravit a připravit moderněji.

  • Vybírejte pouze kvalitní ingredience.
  • Veku nahraďte malými celozrnnými bagetkami, které přeříznete šikmým řezem, a poté podélně rozkrojíte.
  • Používejte roztíratelné rostlinné tuky místo másla. Jsou vhodné jak na podmazání, tak na přípravu pomazánek.
  • Méně je někdy více – při chystání jednohubek či pomazánek je nutné dbát na to, aby se chutě všech ingrediencí vzájemně doplňovaly a podporovaly (ne naopak).
  • Připravené jednohubky ozdobte např. kouskem zeleniny (pomocí tvarovátek můžete vykrájet různé zajímavé tvary).
  • Použijte ozdobná párátka a jiné doplňky. Kreativitě se meze nekladou, jsou přece svátky.
  • Jíme i očima – nezapomeňte na to, že důležitá je nejen chuť, ale také vzhled. Zvolte proto vhodný podklad (některé druhy občerstvení vypadají lépe např. na prkénku nebo přímo na lžičce) a pohrajte si s aranžováním.

Recepty pro osvěžení svátečního stolu

Základem úspěchu českého soutěžního týmu nejsou jen čerstvé suroviny a jejich precizní zpracování, ale především originalita a kreativita. Popusťte i Vy uzdu své fantazie a připravte letošní sváteční pohoštění v duchu mistrovské kuchyně. Níže uvedené recepty přinesou Vám a Vašim blízkým nevšední zážitky s originálními pokrmy odpovídajícími zdravému životnímu stylu (použití rostlinných tuků, které bychom měli preferovat před živočišnými apod.).

Minirolky z toustového chleba 1 plátek celozrnného toustového chleba 1 plátek tvrdého sýra Rostlinný tuk Flora original Rama Crème Bonjour Stroužek česneku Červená paprika (1 hranolek cca 10 cm dlouhý, široký 0,5 cm x 0,5 cm) Salátová okurka (1 hranolek cca 10 cm dlouhý, široký 0,5 cm x 0,5 cm) Pažitka Z toustového chleba odkrojíme kůrku, plátek poválíme válečkem na těsto (tak aby vznikla tenká hutnější podložka) a položíme na bambusovou podložku na sushi. Chléb namažeme rostlinným tukem Flora original smíchaným s lisovaným stroužkem česneku, položíme na něj plátek sýra a opět pomažeme tenkou vrstvou rostlinného tuku smíchaného s česnekem. Na přední okraj podložky položíme zeleninu a zarolujeme jako sushi. Rolku po povrchu potřeme pomazánkovým krémem Rama Crème Bonjour a obalíme v nasekané pažitce. Rolku nakrájíme na čtyři díly.

Lososové jednohubky 1 plátek celozrnného toustového chleba 2 plátky uzeného lososa 1 list hlávkového kadeřavého salátu rostlinný tuk Rama Classic Rama Cremefine zakysaný krém hustý Kopr Kaviár

Z chleba vykrojíme (vykrajovátkem na cukroví) 4 kolečka. Pomažeme rostlinným tukem Rama Classic, položíme kousek salátu, z půlky plátku lososa vytvoříme kornoutek, který dáme na salát. Ze zakysaného krém Rama Cremefine vytvoříme noček, jež položíme na lososa a ozdobíme kaviárem a koprem.

Pomazánka z vepřové šunky 200 g libové vepřové šunky 80 g rostlinného tuku Flora original 170 g Rama Crème Bonjour Sůl , pepř dle chuti Jablko Vlašský ořech Bylinka na ozdobu Rostlinný tuk, pomazánkový krém Rama Crème Bonjour a šunku důkladně rozmixujeme pomocí kuchyňského robota tak, že vznikne hladká pomazánka, kterou dochutíme solí a pepřem (není nutné). Pomazánku namažeme na kolečka z celozrnné bagetky a ozdobíme na nudličky nakrájenými jablky (se slupkou), čtvrtkou ořechu a bylinkou.

Michal Nikodém, šéfkuchař školy vaření Ola Kala

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jako praví dříči se nezaleknete ani nejsložitějších pracovních výzev. Jenže to má háček. Dáváte o sobě až moc vědět a úspěch vám stoupl do hlavy. Na pracovišti se můžete setkat s…

Nejčtenější články

Doporučujeme