Ze zákulisí seriálu Marie Terezie: Podívejte se na fotky z natáčení!

6. 1. 2020
Seriál o Marii Terezii, panovnici, která dokázala skloubit rodinu i práci, bojovala s Pruskem i manželovými nevěrami, nadchnul televizní diváky. Jak se točila koprodukční minisérie?

Nevěra, nedostatek peněz a válka

I když Habsburkové nejsou v Česku dodnes vnímáni jako naši panovníci, ale cizí, kterých jsme se dokázali zbavit až v roce 1918, Marie Terezie si získala srdce diváků a stala se hitem televizních obrazovek. Možná i díky tomu, že autoři pojali příběh panovnice, od jejíž smrti letos uplyne 240 let, jako story normální ženy, která rodí jedno dítě za druhým, prochází bouřlivým vztahem se svým manželem včetně oboustranných nevěr, bojuje s nedostatkem peněz a snaží se skloubit práci s rodinou. Co na tom, že nepracuje někde na statku, ale má na starosti středoevropskou monarchii a vede válku s Pruskem. To je nakonec taky jenom práce. 

Seriál vznikl v koprodukci české televize s rakouskou ORF, slovenskou RTVS a maďarskou MTVA. Řadu scén filmaři natočili jen částečně v reálu a dotvořili je až posléze ve studiu.

Podívejte se na fotky z natáčení i ze seriálu do galerie v úvodu článku. 

1800 komparzistů

Produkce seriálu je vskutku velkorysá, v prvním a druhém díle série tvůrci postupně použili 2500 kostýmů. Podobně i v těchto dvou dalších dílech jsme se mohli kochat dobovou módou ve velkolepém stylu. Jen v druhé sérii (tedy ve třetím a čtvrtém díle) příběh panovnice i její osobnost lehce potemní. "Proto jsme i vizuální stránku a barevnost potemňovali. Kromě pár výjimek uvidíme panovnici převážně v tmavé barvě. Přesto, že se budeme pohybovat v konkrétní době, tak jsme si dovolili být svobodní ve vztahu k vytváření vizuálního charakteru jednotlivých postav děje," řekl k tomu kostýmní výtvarník projektu Jan Kocman. Kromě představitelů císařské rodiny bylo potřeba obléci opravdu řadu herců, natáčení se zúčastnilo celkem 1800 komparzistů a z toho 300 hrálo vojáky v bojových scénách. V nejnáročnější natáčecí den se na place sešlo 260 komparzistů, 22 herců a 20 tanečníků. V průběhu natáčení štáb absolvoval dny se 126 jezdeckými koňmi i a 137 koňmi tažnými.

Lokace natáčení: zámek Kroměříž, zámek Valtice, barokní divadlo Český Krumlov, Mahenovo divadlo v Brně, zámek v Roudnici nad Labem, Trojský zámek v Praze, zámek Kačina, hrad Špilberk, zámek Jaroslavice, vodní mlýn Slup, Colloredo-Mansfeldský palác v Praze, exteriér Nosticova paláce a okolní ulice v Praze, zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Terezín, pražský kostel sv. Tomáše, Invalidovna a pražská Loreta.

Marie Terezie hýbe ušima

I když čtvrtý díl minisérie běžel v televizi teprve v neděli 5. ledna, diváci už si stačili všimnout drobných nepřesností: například korunovace v Praze dříve než smrt mladší sestry, či příliš brzký skon barona Trencka oproti realitě. Stejně tak matka vladařky, kterou hraje Zuzana Stivínová,  vypadá v druhých dvou dílech o hodně lépe a mladší než v předchozích dílech. Diváky také pobavil fakt, že herečka  Stefanie Reinspergerová (31), která hraje Marii Terezii, legračně stříhá ušima. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Den před víkendem jste spokojené, protože se vám podařilo ukončit skvělý pracovní týden. Nadřízený je na vás pyšný a vy také. Nové pracovní nabídky k vám však nepřijdou. Pokud jste…