Jak se vypořádat s lupy?

Jak se vypořádat s lupy? | Zdroj: Tomáš Hájek
Svědí vás hlava a trápí bílé šupinky ve vlasech i na oblečení? Pak máte zřejmě problém s lupy. Zjistili jsme, co všechno může být za jejich výskytem, i kolik existuje druhů!

„Chtěla jsem zaujmout při pohovoru, ale vlasy a sako plné bílých šupinek mi to pokazily. Zkoušela jsem nespočet šamponů proti lupům, jenže na mě prostě nic nezabírá,“ stěžuje si třicetiletá právnička Dita. A rozhodně není sama. Na problém, který potká skoro každého druhého člověka na světě, jsme se zeptali dermatoložky Karolíny Kykalové z kliniky Esthesia v Praze.

Co jsou vlastně lupy zač?

Lupy jsou buňky olupující se z povrchu hlavy. Můžete je vidět jako velké množství bílých šupinek, ale za normálních okolností si jich ani nevšimnete. Jsou to stejné kožní buňky jako kdekoli na povrchu těla a mají i stejný koloběh života. Postupně se oddělují a nahrazují novými. Když je všechno v pořádku, pokožka hlavy se cyklicky obnovuje jako třeba na zádech, rukou nebo stehnech.

Kdy a proč se začnou stávat problematickou záležitostí?

Potíže s lupy se rozjedou, až když se vrchní vrstva pokožky na hlavě začne olupovat rychleji, než by měla, nebo zůstanou některé na povrchu déle. Dalším spouštěčem je nadměrná tvorba kožního mazu. Ten sice potřebujeme, chrání pokožku hlavy před chladem a proti vodě, ale když je ho příliš, začne se v něm dařit běžným kvasinkám. Třetím hráčem ve hře je kvasinka s názvem Pityrosporum ovale. Osídluje sice pokožku všech lidí, ale jen u některých se zmnoží.

Živí se lipidy obsaženými v kožním mazu, tráví je a výsledkem jsou látky, které pronikají do kůže. U citlivých jedinců pak způsobují zánětlivou reakci. Objeví se tak typické příznaky jako odlupování kůže ve formě nánosů šupinek, doprovázené svěděním a někdy i pálením.

Dá se lupů zbavit natrvalo?

Velmi těžko, ale je více možností, jak s lupy bojovat. Důležité je vědět, jaký typ potřebujete léčit, existují totiž dva hlavní. Suché lupy bývají drobné, u pěšinky je postřehnete jako poprašek sněhu. Za jejich vznikem stojí rychlejší obnova rohovinové vrstvy – pokožka na hlavě se olupuje rychleji, než by měla, šupiny se hromadí na povrchu kůže hlavy a odlupují se nepravidelně. Na ně zabírají speciální šampony určené pro citlivou kůži – ty, které zvlhčují pokožku, zklidňují a redukují nánosy šupin.

Druhý typ lupů se objevuje na vlasové pokožce, která tvoří maz jiné kvality a s jiným poměrem kožních lupů. Šupiny olupující se kůže sedí přilepené ve vlasech ve větších bílých až nažloutlých ploškách. Tato pokožka bývá velmi podrážděná a místo odmašťování jí prospěje spíše zklidňování a hydratace. Při řešení tohoto problému pomáhají účinné látky jako pyrithion zinku, selen, kyselina salicylová, pirocton olamin a jiné. Řeší kvalitu mazu, ale zároveň i „nežádoucí“ kvasinkovou či bakteriální flóru na povrchu kůže hlavy.

Hodně lidí se potýká také s takzvanými "dočasnými" lupy. O co jde?

Ty se někdy objeví a pak zase zmizí, nemusí se hned jednat o onemocnění způsobené kvasinkou. Příčiny bývají různé – třeba si jen špatně opláchnete vlasy nebo používáte nevhodný šampon. Za lupy může také příliš vápenitá a tvrdá voda. Podpůrným faktorem pro vznik dočasných lupů může být i stres.

Vaše kůže je propojená s psychikou a vrací vám vše, co jí způsobíte. Také se může více olupovat po nemoci nebo při nedostatku vitaminů ve stravě. A příčinou může být třeba i nesprávné používání domácích barev na vlasy. Když se ale začnete o své vlasy starat správně, obtíže samy vymizí a trápení s lupy ustane.

Jaké šampony máme používat při těchto obtížích?

Na olupující se pokožku si nemusíte hned kupovat šampony, které jsou určené k vymizení lupů. Zkuste nejdříve přípravky pro citlivou pokožku, které jsou dostatečně jemné, například fyziologický šampon s vhodným pH, který koupíte v lékárně.

Šampony by měly obsahovat zinek a selen, které působí zklidňujícím a antiseptickým účinkem. Neměly by ovšem mít ve složení alkalické mycí složky, silikony, barviva ani konzervační látky (parabeny), které by mohly už tak citlivou pokožku podráždit. Ta naopak uvítá polidokanol, který zklidní a uleví od pocitu napjatosti a svědění. Kombinace složek pirocton olamin a climbazol zároveň snižuje množství nežádoucích kvasinek.

Jak často je vůbec vhodné vlasy s lupy mýt?

Tak často, jak to vyžaduje váš typ vlasů, ale pozor, příliš časté mytí kůži škodí. Vyhněte se také agresivním stylingovým přípravkům a při česání nedrážděte pokožku ostrými hřebeny, nadměrným kartáčováním ani fénováním příliš horkým vzduchem. Dopřejte jí co nejvíce vzduchu, jednoznačně potřebuje dýchat. Dlouhé vlasy nestahujte do těsných uzlů a culíků, krátkým dopřejte vzdušný a přirozený styling. Než se váš problém s lupy vyřeší, je ideální vytvořit ve spolupráci s kadeřníkem střih, který můžete upravovat jen pomocí prstů. Z tužicích přípravků používejte pěny, ne gely.

Můžeme k lupům přijít například v kadeřnictví?

Dispozice k tvorbě lupů se dědí v rodině a hlavní vliv na jejich tvorbu má kvalita složení mazu. Může být součástí některých kožních chorob, jako jsou seboroická dermatitida nebo atopický ekzém. Příčiny mohou být různé, ale u kadeřníka se bát nemusíte.

Trápí tento problém více muže, nebo ženy?

Jednoznačně jsou na tom hůře muži. Příčinou jsou jejich hormony, které stimulují vyšší produkci mazu. Muži mají všeobecně mastnější pokožku, tedy i na hlavě.

A mají lupy i malé děti?

U malých dětí se olupování hlavy může objevit, ale spíše to bývá součást ekzémových onemocnění. Nadměrné olupování pokožky hlavy může začít v pubertě, ale třeba taky až kolem třicítky. Většinou vymizí ve stáří kolem páté až šesté dekády věku, kdy se tvoří v pokožce méně mazu.

Ve kterém ročním období se tvoří lupy více?

Určitě během zimy. V mrazivém ovzduší, které hodně vysušuje, se pokožka snaží vyprodukovat více mazu, aby splnila svou ochrannou funkci. A v něm, jak už víme, se dobře daří kvasinkám a jejich metabolitům.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Neděle je váš srdcový den, a proto si ho chcete užít na plné obrátky. Vezměte své blízké třeba do aquaparku anebo si vyrazte za dobrodružstvím do přírody. Určitě by vám neprospěl nadměrný…

Nejčtenější články

Doporučujeme