Jak se vyrovnat s chronickou nemocí a bolestí? Cesty, které vám pomohu dál žít

27. 2. 2020
Jak se vyrovnat s chronickou nemocí a bolestí? Cesty, které vám pomohu dál žít
Různí lidé mají různé způsoby, jak se vyrovnat s bolestí a nemocí. Jak jste na tom vy? Hodně to vypovídá o způsobu, jakým čelíte životním výzvám obecně. Zatímco sebeobviňování a lítost k ničemu nevedou, aktivní postup podporuje a otevírá nové cesty z kruhu bolestí a beznaděje.

Neobviňujte se

„Zvládnout nemoc znamená, že ji přijmete jako fakt bez toho, aniž byste sami sebe obviňovali. Když si totiž nemoc dáváte za vinu, rozptyluje vás to a brání vám to hledat způsob, jak prožít co nejlepší život i ve stavu, v němž se nacházíte,“ vysvětluje Toni Bernhardová, autorka knihy Jak žít s chronickou bolestí a nemocí.

Sama náhle onemocněla v roce 2001 a lékaři jí diagnostikovali akutní virovou infekci. O 18 let později ji nemoc stále trápí, lékaři nyní mají za to, že má poruchu imunitního systému. „Musela jsem se vzdát své profese, kterou jsem milovala. Byla jsem profesorkou práv na Kalifornské univerzitě, ale chtěla jsem jen spát. Pokaždé jsem si říkala, že si odpočinu a budu žít jako doposud. Trvalo mi 3 až 4 roky, než jsem dokázala zvládnout nové podmínky svého života a smířit se s nimi. Také mi došlo, že nemůžu nic lámat přes koleno,“ dodala Bernhardová.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zítřejší úplněk už cítíte na sto honů a není to dobrý pocit. Během této fáze měsíce jste nesoustředění a děláte věci, kterých pak litujete. Opravdu si to na to dávejte pozor. Jednoduše na…

Nejčtenější články

Doporučujeme

Recepty pro vás Další recepty