Pokud na vás přišly jarní deprese a únava, je načase si s nimi poradit. Stačí čerpat vitalitu z přírody, která se probouzí ze zimního spánku a přechází do rychlejšího a aktivnějšího tempa. Klíčem k dobré náladě bez depresí jsou vůně, detox, dobrá strava… i pravidlo osmi.
Jednodenní půst, syrovátka, pitný režim
Při únavě a nenáladě je také dobré očistit tělo. Dopřejte si jednodenní půst, pijte ovocné a zeleninové šťávy nebo nesolené vývary, tělo díky tomu odplaví škodlivé látky, které únavu způsobují. A nezapomeňte u toho pít, pitný režim je důležitý.
Pomůže vám také syrovátka, i ona pročisťuje organismus, srovnává zažívání, a navíc i díky jejímu pití shodíte i pár kilo. Obsahuje totiž vitaminy skupiny B, vitamin C a E, minerální látky hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek.
Pro organismus jsou také velmi zdravé kvašené potraviny. Recepty na to, jak je připravit, najdete v této kuchařce.
Zdravé tělo by nemělo být překyselené. Proti překyselení organismu pomáhají nejen detox a zdravá strava, podpořit organismus můžete také zásaditou směsí s minerály, jejíž autorkou je bylinářka Hanka Parmová. Zásaditá směs se dá pít studená nebo ji můžete zalít horkou vodou a pít ji místo čaje.
Imunitu povzbudí i olej z černuchy seté (černého kmínu), který je velmi bohatý na nenasycené mastné kyseliny a hořčinu nigellin.
O tom, že včelí med, mateří kašička, pyl, propolis nebo včelí jed jsou velmi zdravé pro kondici a imunitu, není pochyb. Návody, jak a na co je používat při ochraně zdraví, posilování imunity i při podpůrné léčbě nejrůznějších onemocnění najdete v knize Léčení včelími produkty, která právě vychází.
Pokračování 4 / 8
Dejte dohromady psychiku
To je nutné, protože od ní se odvíjí všechno další. Depresí totiž během jara nemusíme trpět jen na základě přechodu ze zimy, ale můžeme mít i jiné příčiny. Často za ní stojí například chybějící smysl života, ztráta partnera nebo zaměstnání, strach ze stárnutí nebo pocit, že nejsme dost dobří.
„V první řadě je nutné analyzovat podstatu depresí a zjistit, co je vyvolává,“ vysvětluje Romana Kotěrová, odbornice na Bachovu terapii. Pokud se vám nechce poradit se se specializovaným odborníkem, můžete zkusit i přírodní prostředky, například esenci s příznačným názvem Deprese, která pomůže při pocitech skleslosti, mrzutosti, sklíčenosti, s výluhy z květů vrby, růže nebo kaštanovníků.
Pokud ale trpíme depresí, která má jiný původ, je vhodné se zaměřit především na řešení takovéto situace. Někoho k depresi vede nedostatek sebedůvěry, jiného zase strach nebo špatná rozhodnost. „V těchto případech je vhodné volit právě kombinovanou esenci Sebedůvěra, Strach nebo Rozhodnost.
Řeší totiž podstatu problému, na jehož základě deprese vzniká,“ říká Romana Kotěrová. Esence Sebedůvěra pomůže těm, kteří jsou plaší, stydliví nebo opatrní, esence Strach všem, kteří se potýkají s úzkostí, hrůzou nebo obavami z budoucnosti, a Rozhodnost zase těm, kteří se cítí ztraceni.
Pokračování 5 / 8
Pravidlo osmi
Vydržte to alespoň tři týdny a spěte osm hodin. Ani víc, ani míň. Tělo si odpočine a organismus si navykne na pravidelnost. To je právě to, co potřebujete.
Pokračování 6 / 8
Odlehčete
Pokud jste si nedali očistný půst před Velikonoci, udělejte to teď a začněte tím, že vynecháte maso. Tělo ho sice potřebuje, jenže ho dlouho tráví – právě trávení vám také zabere spoustu energie. A to teď nepotřebujete. Nahraďte ho alespoň na jeden měsíc rybami. Ty by se měly jíst alespoň dvakrát týdně.
Tvrdil to známý léčitel páter Ferda a žily tak naše babičky a prababičky, rybí maso dvakrát týdně dnes doporučuje například doktor Frej, specialista na ajurvédskou medicínu, nebo známá léčitelka Eva Moučková. Konzumace mořských ryb navíc sníží hladinu cholesterolu, zmenší riziko infarktu i mrtvice. Na jaře by se měly objevit na našem talíři dokonce čtyřikrát týdně.
Pokračování 7 / 8
Zorganizujte si čas
Zvlášť ženy mají pocit, že musí zvládnout spoustu úkolů, být dokonalé a bezchybné. Je to zbytečné a ničemu to neprospěje a váš organismus se takovému stylu začne brzy bránit a signalizovat vám všemožným způsobem, že je potřeba zpomalit a víc odpočívat. V pohodě musíte být v první řadě právě vy, nikdo jiný.
Vyškrtněte z denního plánu všechno, co není nezbytně nutné a co můžete přesunout na někoho jiného. Přeorganizujte si čas, tělo vám za to poděkuje. S přeorganizováním času souvisí i další bod...
Pokračování 8 / 8
Dejte si studenou sprchu
Stačí začít každý den ráno studenou sprchou. Aby šok nebyl tak velký, začněte vlažnou a postupně ubírejte, až budou kapičky na vašem těle svěží a studené. Studená vás nejen rychle probudí a nastartuje do nového dne, pomůže taky rozhýbat lymfu, která odvádí škodliviny z těla a působí báječně také proti celulitidě. Postupně budete otužilejší a díky tomu taky odolnější proti nemocem.
Na podporu rozhýbání lymfy můžete pít i speciální čaj.