Jak se žije v oázách I. - Černá poušň

27. 9. 2000
"Není krásnější noční oblohy než právě v poušti". Proč tedy nevyzkoušet, jestli je to pravda? A co takhle sledovat, jak se mění odstíny písku od okrové, přes zlatou až po oranžovou při západu slunce. A jak se z bílé stává růžová, fialová a nakonec opět ta známá žlutá při východu.

Jak se žije v oázách I. - Černá poušň

"Není krásnější noční oblohy než právě v poušti". Proč tedy nevyzkoušet, jestli je to pravda?
A co takhle sledovat, jak se mění odstíny písku od okrové, přes zlatou až po oranžovou při západu slunce. A jak se z bílé stává růžová, fialová a nakonec opět ta známá žlutá při východu. Zaposlouchat se do ticha, které ruší jen záchvěvy větru�
Zní to krásně, romanticky, exoticky a lákavě. Pro nás, přijedeme-li na pár dní a pak se zase vrátíme do svých bytů a vilek a za roh si zajdeme nakoupit, co potřebujeme, je to opravdu tak. Ale ten, kdo zde má prožít delší čas, se musí připravit i na složitější stránky místního života. Skromné bydlení v hliněném domečku, omezený sortiment v jediném obchůdku, starost o datlovníkové háje a domácí zvířata. Kulturní živhttp://www.cd-amper.cz/dama/cestovani/http:www.dama.cz/egypt/oazy4.jpg">ot tu nahrazuje malá škola a televize. Nepřijíždět sem autobusy z Káhiry a nepřivážet zásoby, poštu a hlavně turisty, byla by tu asi nuda. A tak v hodinu příjezdu většina obyvatel čeká na stanici na své známé, na chvíli konverzuje s řidičem o novinkách a hlavně se zajímá o cestovatele, kteří jsou příslibem peněz a zábavy.

Černá poušň

Jsme v oáze Bahariya, ve vesnici Bawiti, vzdálené více než sedm hodin cesty z Káhiry. Po dlouhém sezení v klimatizovaném dálkovém autobusu se nemhttp://www.cd-amper.cz/dama/cestovani/http:www.dama.cz/egypt/oazy3.jpg">ůžeme dočkat nějakého pohybu. V prvním hostelu se tedy zbavujeme batohů a okamžitě vyrážíme do Černé pouště. Ta své jméno nemá jen tak pro nic za nic a tak se kousek za vesnicí začíná jemný žlutý písek měnit v černý nalámaný čedič vulkanického původu. Pronásledováni malými dětmi škemrajícími o propisku, nevnímáme směr ani čas. Přesto se nám podařilo dojít k rozvalinám staré britské pevnosti, shlížející z Černé hory na celou oblast oázy, před západem slunce. Dlouhé stíny malují naše postavy do neskutečných rozměrů. Datlovníky se zdají být skoro všude, i když jen necelé procento z celkových 1200 km2, které oáza zaujímá, je obděláno. Pěstují se také olivy, ovoce, zelenina, rýže a kukuřice. Zemědělství je tu vším. Když začátkem tohoto století vyschlo 32 pramenů a obrovské množství palem uhynulo, tisícům obyvatel nezbylo, než se odstěhovat do Káhiry.
Domky se ztrácejí v šeru a jejich přítomnost je znát jen podle množství světýlek. S přicházející tmou se zvedá prudký a studený vítr. Zmrzlí vcházíme do místní hospůdky na košari. Setkáváme se s vlídnými úsměvy. Starší generace se na chvíli pozastavuje nad http://www.cd-amper.cz/dama/cestovani/http://www.dama.cz/egypt/oazy6.jpg"> přítomností ženy, ale Evropance budiž odpuštěno.
V oázách většina lidí anglicky nemluví. Děti se učí angličtinu ve škole a často si na turistech zkoušejí svoje znalosti cizí řeči. Dlouho jsem nevěděla, co znamená "vo kon ben". Nakonec jsem pochopila, že ben je zkomolenina slova pen. Arabové nevyslovují p, a snad ho ani nemají v abecedě. Dospělí, kteří se anglicky naučili, většinou neumí latinku číst.
Krásný zážitek nám přinesl majitel hostelu v Luxoru. Anglicky se naučil kvůli podnikání. Jednou k němu přijela dívka z Japonska a zamilovali se. Jak ale přečíst dopisy, které mu psala? Začal se proto učit číst a psát latinkou a později i japonskými znaky. Nevynechá teď jediné příležitosti, aby si za pomoci svých hostů nevylepšoval znalost písmenek a neučil se něco nového.

Autor: Radmila Lorencová

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Do práce se vám po prodlouženém víkendu vůbec nechce, ale nemusíte mít obavy, že se něco pokazí. Budete excelovat a prosazovat své parádní myšlenky. Jste nad věcí, víte, kdy máte přestat a…

Nejčtenější články

Doporučujeme