Jak se žije v oázách I. - Siwa

9. 10. 2000
Oáza ležící blízko Libyjských hranic, na úplném západě Egypta. Je trochu odtržená od ostatního světa a ještě donedávna si uchovávala původní ráz a dokonce i svůj vlastní jazyk - Siwi.

Jak se žije v oázách III. - Siwa

Oáza ležící blízko Libyjských hranic, na úplném západě Egypta. Je trochu odtržená od ostatního světa a ještě donedávna si uchovávala původní ráz a dokonce i svůj vlastní jazyk - Siwi. Staré ženy ještě stále nosí tradiční oblečení a stříbrné šperky. Původní zvyky tu mají své místo. Jen s jedním se museli Siwané rozloučit - s homosexualitou, která zde existovala až do roku 1928 (zakázáno králem Fouadem).
První obyvatelé zde okolo roku 1203 založili pevnost (město) Shali, jejíž místnůstky, různá patra a chodby tvoří dokonalý labyrint. Byla postavena ze slaného bláta, které se po usušení vyrovná tvrdosti cementu, ale lehce ho rozpustí déšň. Naštěstí v této oblasti prší jen jednou za padesát let. Protože se populace stále rozrůstala a stavbu už nebylo možno rozšiřovat do stran, vyrostly některé části do výšky až šedesáti metrů. Dnes jsou ruiny tohoto hradu dominantou celé vesnice a ti nejchudší v nich našli svoje útočiště.
Pro poznávání vzdálenějších památek, mezi které patří zřícenina Amonovy věštírny, Amonova chrámu a Kleopatřiny lázně, je možné si půjčit kolo. Nedaleko vesnice se zdvihá Kopec smrti (Jebel al-Mawta) s římskými hrobkami, které původně patřily mumiím z doby Ptolemaiovců. Avšak nejpřitažlivějším a nejnavštěvovanějším místem zůstává ostrůvek Fatnis Island uprostřed slaného jezera Birket Siwa. Vstupné se neplatí, ale je skoro povinností koupit si zde karkady a při západu slunce ho s ostatními pomalu vychutnávat. Protože je nutné dodržovat určitá pravidla v oblékání (tj. dlouhé rukávy a dlouhá sukně či kalhoty), je ženám koupání přes den zapovězeno.
Přesto, že je vesnice malinká a i těch pár turistů se tu neustále potkává, zdá se, jako by místní žili dál svým pomalým a po staletí zaběhnutým životem. Stejně jako dřív kopají motykou zavlažovací kanály políček. Sklizené datle se suší rozložené na zemi nebo na střechách a po nich hopkají slepice. Oslík tu znamená dopravní prostředek, protože aut v oáze moc není. Vyschlí staříci den co den nabízejí na hlavním náměstí ovoce, sladkosti nebo chléb.
Siwa je tím pravým místem pro rozloučení se zelenými tečkami na mapě Egypta. Několik pramenů a nekončící lidská přizpůsobivost a houževnatost dokázaly vytvořit tato svěží místa uprostřed mrtvé pouště. Oáza je symbolem naděje, místem stvořeným pro život.

Autor: Radmila Lorencová

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnešní novoluní vám otevře nové možnosti realizace a řešení úkolů. Bude pro vás opravdu šťastné, protože získáte pochvalu od šéfa a pomůžete si k penězům, které tak žalostně potřebujete,…

Nejčtenější články

Doporučujeme