3 nejčastější chyby při čištění zubů: Neděláte je taky?

3 nejčastější chyby při čištění zubů: Neděláte je taky?

Jak dlouho by si měl člověk čistit zuby? Jak poznat správně vyčištěné zuby? Kdy si čistit zuby: před, nebo po snídani? Jak dlouho po jídle by si člověk měl čistit zuby? Znáte odpovědi na uvedené otázky? Pokud ne, možná patříte k těm, kteří si zuby čistí i při nejlepší vůli špatně. Jaké nejčastější chyby děláme a jak správně postupovat, abychom zuby vyčistili kvalitně?

Čištění zubů je stejně samozřejmé jako mytí rukou nebo každodenní hygiena. Přesto v něm mnoho lidí chybuje. Dlouhodobě nekvalitní péče o zuby a dutinu ústní zvyšuje riziko vzniku různých onemocnění včetně zánětu dásní nebo zubního kazu. V čem lidé při čištění zubů nejčastěji chybují?

1. Zuby si čistíte ihned po jídle

Také si čistíte zuby až po snídani, abyste do práce vyráželi se svěžím dechem? Nebo těsně po vypití šálku kávy? Jenže některé potraviny a nápoje obsahují kyseliny, které naleptávají zubní sklovinu. Bezprostředně po konzumaci jídla nebo po vypití limonády či kávy jsou proto zuby oslabené a náchylnější k poškození.

Pokud ihned sáhnete po zubním kartáčku, sklovinu dále narušujete. Čistíte-li takto chrup pravidelně, nevědomky vystavujete své zuby vyššímu riziku vzniku zubního kazu.

Zuby po jídle čistěte alespoň s dvacetiminutovým odstupem a ústa předtím dobře vypláchněte vodou. Ráno je vhodnější zuby čistit před snídaní a po jídle můžete dočistit mezizubní prostory a ústa vypláchnout ústní vodou, která odplaví zbytky potravin a vyčistí celou dutinu ústní.

2. Zuby si čistíte příliš krátce

Podstatou čištění zubů je odstranění nahromaděného zubního plaku, který je strůjcem většiny zdravotních problémů v dutině ústní. Mnoho lidí si toto však neuvědomuje a zuby čistí jen tak dlouho, aby se neřeklo. Matoucí je také všeobecná poučka, která říká, že si zuby máme čistit dvě minuty. Podstata je ovšem jinde: Chrup je potřeba čistit do té doby, dokud nejsou zuby na povrchu hladké.

Jak poznáte, že zuby jsou dobře vyčištěné?

Přejeďte jazykem po jejich povrchu. Je-li hladký, je to v pořádku. Pokud není, je potřeba zuby ještě dočistit.

Čištění je problematické zejména u zadních zubů, na které ne vždy dobře dosáhneme. Dopřejte proto každému zubu náležitou péči ze všech stran. Jako dobrá nápověda, kde je nahromaděný a neodstraněný zubní plak, poslouží dobře tablety pro indikaci zubního plaku.

3. Absence dalších pomůcek pro ústní hygienu

Zubní kartáček dosáhne jen na dobře dostupná místa. Zubní plak se ale vytváří i v mezizubních prostorech, v prostoru mezi dásní a zubem a také na jazyku. Těmto místům je potřeba věnovat se stejně často jako samotnému čištění kartáčkem. Během ústní hygieny používejte i další pomůcky. Ideální je každodenní tříkroková péče.

Jak si zuby vyčistit důkladně?

1. Vyčistěte zuby kartáčkem.

2. Mezizubní prostory dentální nití.

3. Vypláchněte ústa ústní vodou.

Kartáčkem odstraníte zubní plak z povrchu zubů, dentální nití z mezizubních prostor a ústní vodou dočistíte celou dutinu ústní a vypláchnete zbytky potravin a uvolněného plaku. Ústa vyplachujte ústní vodou třicet sekund. Složité je také naučit se správnou techniku čistění mezizubních prostor dentální nití. Nebojte se zeptat svého stomatologa a požádat ho, aby vám vysvětlil správnou techniku čištění. K dočištění obtížně dostupných míst skvěle poslouží jednosvazkové kartáčky.

Pravidelná tříkroková péče o zuby hraje důležitou roli v prevenci proti onemocnění dutiny ústní. Nezapomínejte však ani na pravidelné návštěvy zubaře, který včas odhalí vznikající kaz nebo jiného problémy.

Doporučujeme

Články odjinud