Jak si udržet opálení: Předejděte spáleninám od slunce a hydratujte

Jak si udržet opálení: Předejděte spáleninám od slunce a hydratujte

Jednou z nejvíc nepříjemných věcí na dovolené je, když se hned první den spálíte a pak další tři dny nemůžete na slunce. Jak této nepříjemnosti předejít a opálit se dobronzova?

Vyhněte se soláriu

Pokud během zimy navštěvujete solárium, s příchodem slunečných dní na něj zapomeňte. Podle lékařů je kombinace slunce a umělého záření v soláriích jednou z nejhorších věcí, které své kůži můžete udělat.

Kolik opalovacích krémů je potřeba? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Betakaroten pomůže

Jak známo, účinným pomocníkem při opalování je beta karoten, který chrání pokožku před spáleninami a dodá jí bronzový nádech. Můžete buď zvolit tabletky betakarotenu, které seženete v lékárně, nebo pít mrkvovou šťávu, případně kombinovat oboje. Začít byste měla minimálně tři týdny před dovolenou, betakaroten ale můžete užívat celoročně, vašemu tělu prospěje.

Pokračování 3 / 6

Nepodceňujte peeling

Před i během dovolené si dopřejte pravidelný peeling. Zbavíte se tak odumřelé kůže a opálení se dostane hlouběji, takže déle vydrží. Peeling si buď můžete koupit, nebo si vyrobit vlastní. Smíchejte olivový, kokosový a měsíčkový olej, trochu vanilkové esence, citronovou šťávu i kůru, která peeling provoní, a cukr, který pomůže odstranit odumřelou kůži a nečistoty. Po aplikaci stačí jen smýt vodou.

Pokračování 4 / 6

Opalovací kosmetiku držte v chladu

Životnost opalovacích krémů při skladování do 25 °C je většinou kolem dvou let. Při uchovávání na vyhřátých místech ale podléhají zkáze rychleji, pamatujte na to! Je jasné, že prošlé opalovací krémy se vám nebude chtít vyhodit, ale opravdu to raději udělejte. Nikdy totiž není možné odhadnout, jakým UV faktorem disponují. Snadno se tak může stát, že z vaší někdejší „padesátky“ zbude pouhá „osmička“.

Pokračování 5 / 6

Sluníčko si dávkujte postupně

Zpočátku omezte pobyt na slunci na 15 minut denně. Po dvou dnech můžete tuhle dobu prodlužovat o deset minut. Tento čas opravdu dodržujte. Domněnka, že můžete na slunci zůstat déle, pokud se namažete krémem s vysokým UV faktorem, je správná jen z poloviny. Dlouhodobé sluneční záření působící na vaši pokožku v ní totiž ovlivňuje imunitu, a zvyšuje tak riziko vzniku kožních nádorů.

Pokračování 6 / 6

Nezapomeňte na péči „po“

Po opalování je důležité se o pokožku správně postarat. V drogériích i lékárnách se prodávají přípravky, které jsou určené právě k péči po opalování a pomohou vaši pokožku udržet hydratovanou a vláčnou. Takže nezapomeňte hned po sprše bohatě mazat! Pokud přece jen cítíte, že jste se lehce připálila, dejte na babskou radu, lehněte si na půl hodinky na gauč a namažte se řeckým jogurtem. Uvidíte, jak z něj pokožka během chvilky vstřebá vláhu!

Doporučujeme

Články odjinud