Jak si udržet váhu i po 40 nebo dokonce zhubnout? Musíte začít víc jíst. Ale co?

Jestli jste právě překročila pomyslnou čtyřicítku, pak víte, že udržet si váhu v tomto věku není tak snadné. Metabolismus se zpomaluje a každým rokem bude pomalejší. Může za to úbytek estrogenů a snížení hladiny hormonů štítné žlázy. Přesto můžete pro udržení své hmotnosti něco udělat. Co všechno vám pomůže? Rady, jak hubnout po čtyřicítce, najdete také na videu v úvodu článku.

Do jídelníčku přidejte více bílkovin

Nejrůznější odborné studie prokázaly, že čím více bílkovin bude ve vaší stravě po čtyřicítce, tím snadněji se vám bude hubnout. Neznamená to tedy, že musíte v tomto věku začít jíst méně, ale naopak mnohdy totiž zejména věčné dietářky jedí vlastně strašně málo, ale špatně, proto nemohou zhubnout, i když hladoví. Znamená to, že budete muset především přehodnotit skladbu jídelníčku, v něčem přidat – v bílkovinách – a v něčem ubrat. V čem, čtěte dál. 

Rady, odborníka na výživu Petra Havlíčka, jak hubnout po čtyřicítce, najdete také na videu v úvodu článku. 

Pokračování 2 / 6

Jezte méně cukru, zpracovaných potravin a bílého pečiva

Nemusíte tedy hladovět, ale na některé potraviny budete muset po čtyřicítce skutečně zapomenout, a to dost rychle. Anebo si je užívat jen opravdu výjimečně. Zapomeňte zejména na ty, které obsahují přidaný cukr, takže se pečlivě dívejte na etikety. Možná budete překvapená, ale téměř 74 procent balených potravin obsahuje přidaný cukr! Žádné slazené limonády, žádné „prázdné“ kalorie, které jsou zdrojem dalších kilogramů. Určitě z jídelníčku vypusťte také rychlé občerstvení, sušenky, bílé pečivo, těstoviny a bílou rýži. Vše nahrazujte celozrnnými variantami a „hlídejte“ si příjem sacharidů. Jestli jste až dosud byla zvyklá obědvat spíše velké porce sacharidových jídel typu těstoviny, pizza nebo knedlo vepřo zelo, budete svůj výběr muset přehodnotit. 

Pokračování 3 / 6

Více pohybu zrychlí váš metabolismus

Přestože se s přibývajícími roky můžete cítit unavenější, pokud chcete zhubnout nebo si aspoň udržet svou váhu, musíte se více hýbat. A to pravidelně. Čím jste starší, tím více. Nemusíte hned uběhnout deset kilometrů, stačí svižná procházka před večeří, ideálně po ní, přesně tak, jak to dělají Italky. Říkají tomu „la passeggiata“ a jde o procházkový rituál, který praktikují vždy patnáct minut po jídle. Spalování kalorií hned po večeři je prý nejjednodušší způsob, jak si udržet váhu nebo zhubnout. Patnáct minut čtyřikrát denně a za měsíc uvidíte změny!

Pokračování 4 / 6

Jezte méně a mezi kaloriemi si vybírejte

Pokud jste byla zvyklá jíst opravdu hodně a vůbec se nehlídat, s přibývajícím věkem a pomalejším metabolismem budete muset akceptovat menší dávky jídla. Máte-li problém se hlídat, pořiďte si nějaké chytré aplikace do svého telefonu, aby vás hlídaly. Nebo se dívejte na složení potravin a hlídejte si i kalorický příjem. Myslete na to, že ne všechny kalorie jsou stejné, některé vám tukové faldíky přidávají, jiné ne.

Pokračování 5 / 6

Méně stresu a více spánku

Zřejmě jeden z nejtěžších úkolů pro čtyřicátnice. Minimalizovat stres a pokusit se spát aspoň osm hodin. Je dokázáno, že ženy, které kvalitněji spí a mají méně stresu, snáze hubnou a udrží si svou váhu. Můžete zkusit všechny možné metody na snížení stresu – masáž, jógu, meditaci, ale třeba i adrenalinový sport, pokud se tím zbavíte napětí. Přidejte potravinový doplněk v podobě hořčíku, zatáhněte žaluzie a snižte teplotu v ložnici. Experimentujte a uvidíte, že něco fungovat bude i na vás.

Pokračování 6 / 6

Omezte konzumaci alkoholu nebo pít přestaňte

Že vás jedna sklenička nezabije? No, jedna určitě ne, ale skutečně máte tak pevnou vůli, že si dáte jen jednu? American Heart Association zjistila, že nadměrná konzumace alkoholu u žen ve středním věku (více než 2 sklenky denně) zvyšuje riziko srdečního záchvatu, mrtvice, ale taky obezity. Když už si přece jen chcete nějaký ten alkohol dát, pak si dopřejte místo tvrdého alkoholu víno.

Doporučujeme

Články odjinud