Jak si vybrat vhodnou matraci

14. 5. 2019 Prezentace klienta
Jak si vybrat vhodnou matraci
Jestliže špatně spíte a budíte se „rozlámaní“, možná za to může vaše matrace a je namístě uvažovat o pořízení nové. Jak si vybrat tu nejlepší?

Na úvod je nutné říci, že úplně univerzální návod pro výběr matrace neexistuje. Vyplatí se ale znát některá nejdůležitější kritéria, jimiž se při nákupu můžete řídit. Pak je velká šance, že se svým nákupem budete spokojeni.

Podle čeho matraci kupovat

Pružinová nebo pěnová matrace? Asi nejčastější otázka nakupujících, na kterou by se chtělo nepříliš jednoznačně odpovědět: Těžko říct. I když by vaším cílem mělo být především zvolit takový materiál a tuhost, které dopomohou ve spánku udržet správnou polohu páteře, nemusíte se během ležení na konkrétní matraci nějak zevrubněji zkoumat.

Spát byste totiž měli na tom, co vám nejlépe vyhovuje. Budíte se odpočatí? Pak je vaše matrace určitě v pořádku. Odborníci navíc důrazně nedoporučují se „přeučovat“ na jiný typ matrace jen proto, že jste si přečetli, že například spaní na tvrdém je zdravé.

Situaci ještě komplikuje fakt, že neexistuje jednotná klasifikace tuhostí, každý výrobce si je značí odlišně. Často se setkáte s pětistupňovou škálou, ale i tady je vhodné dbát hlavně na svůj subjektivní pocit a nespoléhat se na to, že si určitě musíte koupit „trojku“, protože vám vyhovovala jinde. Přece jen ovšem z praktického používání některé závěry o tom, jaká matrace komu vyhovuje, vyplývají. Obecně by se daly zkušenosti uživatelů shrnout přibližně takto:

Pohlaví

Ženy vesměs upřednostňují měkčí matraci, kdežto mužům se lépe spí na té tvrdší. Není to ale samozřejmě univerzální pravidlo, jestliže tedy do této škatulky nespadáte a jako žena preferujete matraci tužší, je to naprosto v pořádku.

Toto zobecnění je dáno dalším faktorem, který bychom si při nákupu nové matrace měli uvědomit, a to:

Tělesná hmotnost

Žena je většinou subtilnější tělesné konstituce než muž. Proto se svou nižší hmotností méně matraci prolehne a vyžaduje pro kvalitní spánek měkčí materiály. Ani tuto zásadu ovšem přirozeně nelze aplikovat naprosto univerzálně.

Zdravotní stav

A tím je právě zdravotní stav, který s sebou přináší určité problémy, například zhoršený krevní oběh nebo bolesti kloubů. Obtíže samozřejmě netrápí jen starší generaci nebo ty, kteří už jsou na lůžko upoutaní dlouhodobě a hrozí jim například dekubity. Bolesti zad představují poměrně běžný problém, kterým trpí v současné době i mladí lidé.

Také v tomto případě bychom se měli spíše přiklonit na stranu měkčí matrace. Ta vytváří vůči tělu menší protitlak a napomáhá k optimálnímu rozložení hmotnosti do podkladu, což vede právě ke zmírnění bolestí. V případě závažnějších diagnóz je zcela nepochybně namístě volbu matrace prodiskutovat s fyzioterapeutem.

Spánkové zvyklosti

I poloha při spánku hraje svou roli. Jste zvyklí usínat hlavně na zádech, nebo na břiše? Pak byste si měli koupit spíš tuhou matraci. Pokud usínáte noc co noc na boku, mohla by vám lépe vyhovovat naopak matrace měkká.

Témata článku:   

Horoskopy

Finále pracovního shonu je konečně tady a s ním i velká inspirace pro nadcházející víkend. Už se těšíte, jak zavřete za svým otravným a arogantním šéfem dveře. Snad ho ta nálada do pondělí…

Nejčtenější články

Doporučujeme