Jak si vychutnat lišky? Na těchto 5 receptů se vám budou sbíhat sliny!

23. 9. 2022
Houbová sezóna je v plném proudu a v lesích jsou kromě nejrůznějších druhů hřibů k nalezení i lišky. Liška obecná, lidově označovaná jako kuřátko, nepatří k nejznámějším houbám. Možná jste je nesbírala, protože nevíte, jak je zpracovat. Nejvyšší čas začít! Díky těmto receptům si lišky zamilujete!

Rizoto s liškami

Suroviny

lišky 150 g
kulatozrnná rýže arborio 250 g
malá cibule 1 ks
máslo 1 lžička
anglická slanina 50 g
zeleninový vývar 700 ml
voda 200 ml
bílé víno 100 ml
kmín 1/2 lžičky
sůl
čerstvě namletý pepř
čerstvý rozmarýn
parmazán 80 g

Postup

Ve velkém hrnci rozpustíme máslo, přidáme najemno nakrájenou cibuli a restujeme dozlatova. Přidáme na kostičky nakrájenou slaninu a lehce orestujeme. Vsypeme rýži a asi 2 minuty restujeme, až se všechna zrnka obalí tukem a jakoby zprůsvitní.

LIŠKY, NEBO KUŘÁTKA?

Možná jste se v souvislosti s liškami (rod Cantharelus) setkali s jejich lidovým označením kuřátka. To kvůli jejich žlutavému zbarvení. V některých oblastech se toto označení užívá, ale je matoucí, jelikož mezi houbami existuje zcela odlišný druh pojmenovaný právě kuřátka (rod Ramaria). Podle informací od České mykologické společnosti se také z důvodu jednoznačnosti používá ve vědeckém prostředí téměř výhradně latinské názvosloví.

Stáhneme plamen na třetinový výkon. Rýži podlijeme vínem a mícháme, dokud se nevyvaří. Poté začneme postupně po sběračkách přilévat vývar. Pro začátek přilejeme dvě sběračky, přidáme pokrájené lišky a kmín. Mícháme, dokud se tekutina nevstřebá, a přilejeme další sběračku. Rýži osolíme, opepříme a přidáme nakrájený rozmarýn. S přiléváním vývaru pokračujeme, dokud není rizoto hotové: rýže by měla být uvařená na skus, měkká, ale s pevným středem.

Konzistence rizota by neměla být suchá, spíše tekutá. Na závěr vmícháme nastrouhaný parmazán a kousek másla pro zjemnění. Podáváme ihned.

Jak na orzo s liškami? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

První podzimní měsíc se blíží ke svému konci a vy jste stále nepříjemně naladění. I když je to o poznání lepší než před pár dny, stále nejste v kondici. Bohužel se vaše forma nezlepší, do…