Jak si zachovat zdraví a krásu, když je vám 40+? Rady a tipy pro každou ženu

16. 10. 2014
Jak si zachovat zdraví a krásu, když je vám 40+? Rady a tipy pro každou ženu
Přestože je dnešní čtyřicátnice, ve srovnání se stejně starou ženou před 100 lety, plná síly a může být stále krásná, žádoucí a aktivní, nedokáže zastavit procesy, které se dějí v jejím těle.

Nemá ale smysl znepokojovat se nad ztraceným mládím. Lépe je podívat se na situaci reálnýma očima a snažit se udržet si svěžest a zdraví co nejdéle. Vždyť to, jak vypadáme a jak se cítíme, můžeme do značné míry ovlivnit samy.

Žena po čtyřicítce – co se děje v jejím těle?

V tomto období začíná ustávat činnost vaječníků a následkem toho je kolísající a snížená hladina hormonů v těle. Tato nerovnováha má pak na svědomí několik nepříjemných změn v ženském organismu. Zpomalení metabolismu vede k nárůstu tělesné hmotnosti a nadměrnému ukládání tuků. Dalším projevem je zvýšená únava, nedostatek energie a obecně nižší schopnost zvládat stresové situace.

Co bychom tedy mohly (a měly) dělat, abychom minimalizovaly negativní dopady a udržely se co nejdéle zdravé a fit?

1. Hýbat se

I když se téma nadváha a obezita stále omílá dokola, vždy bude platit to stejné: Pusťte se do boje a buďte trpělivá. Pokud máte zatím jen pár kil navíc, stačí vám zvýšit fyzickou aktivitu a zařadit do svého života vhodné sporty. Máte-li již výraznou nadváhu, řešte ji s odborníky a držte se jejich rad.

2. Přemýšlet o tom, co jíme (a pijeme)

Nedá se s tím nic udělat, ale pokud nám před pár lety stačilo vynechat dortíky a kila šla automaticky dolů, po čtyřicítce to už tak snadné není. Podpořte proto svůj metabolismus tím, že snížíte kvantitu jídla a naopak zvýšíte kvalitu přijímaných potravin. Pijte více vody a vhodných tekutin, i když necítíte žízeň. Kromě ztracených kilogramů uděláte službu i své pleti, vlasům a budete se cítit lépe.

3. Zpomalit

I když máte někdy strach z mladších kolegyň, že vás svou vitalitou a energií převálcují, nenechte se tím příliš rozhodit. Naopak, výhodou vašeho věku je zkušenost, větší klid a rozvaha. Proto se nestresujete víc, než je nutné, a zpomalte své tempo.

4. Meditovat

Nemusíte sedět zrovna na vrcholu kopce se zkříženýma nohama, ale to, co je doopravdy důležité, je zklidnit svou mysl a koncentrovat se pouze na sebe. Vymezte si každý den čas, který strávíte o samotě a věnujete jej pouze sobě.

5. Dělat si radost

Péče o děti, rodiče a náročné zaměstnání nám mohou sebrat mnoho energie a síly, proto nikdy nepodceňujme to, co děláme samy pro sebe. Každodenní malá radost, kterou si vědomě přichystáte jen s myšlenkou potěšit sama sebe, vám dodá chuť dělat totéž i pro ostatní.

6. Pěstovat dobré vztahy

Není potřeba mít kolem sebe velké množství lidí a snažit se všem věnovat kousek ze sebe. Raději si hýčkejte a užívejte dobré vztahy s několika nejbližšími lidmi, kterým věříte, máte je ráda a cítíte, že vás nabíjejí pozitivní energií.

7. Pečovat o svou krásu

Více než ve dvaceti nebo třiceti letech je dobré v tomto věku pečovat o svůj zevnějšek. Pokud jste to dosud podceňovala a na péči o pleť, vlasy a celé tělo si nenašla čas, je dobré to přehodnotit a vzít na milost nejen kadeřnici, ale i kosmetičku, maséra či někoho dalšího, kdo vás bude hýčkat!

8. Absolvovat preventivní prohlídky u lékaře

I když se cítíte dobře a máte pocit, že k lékaři se chodí, jen když je nejhůř, po čtyřicítce změňte názor. Každá žena by měla pravidelně absolvovat screening prsu, gynekologická vyšetření a preventivní vyšetření u svého praktického lékaře.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Říká se, že když na svatého Václava prší, bude dlouho hezké počasí. Už od rána budete vyhlížet z okna a modlit se za zázrak. Na chmurné dny se rozhodně netěšíte, už teď jste mimo sebe.…