Jak si zařídit novou koupelnu?

29. 10. 2001
Jak si zařídit novou koupelnu?
Zařídit novou koupelnu je jedna z nejoblíbenějších činností. Kdo by si nepřál mít útulnou a přitom teplou a útulnou koupelnu? Poradíme vám, jak si takovou koupelnu co nejlépe zařídit, jaké zvolit barvy, materiály, vybavení.

Jak si zařídit novou koupelnu?

Zařídit novou koupelnu je jedna z nejoblíbenějších činností. Kdo by si nepřál mít útulnou a přitom teplou a útulnou koupelnu? Poradíme vám, jak si takovou koupelnu co nejlépe zařídit, jaké zvolit barvy, materiály, vybavení.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, jaké budeme klást na koupelnu nároky. Jedním z hlavních rozhodnutí je, zda umístnit toaletu zvlášň, nebo do jedné společné místnosti. Jestliže se celá několikačlenná rodina bude každé ráno v koupelně střídat v rychlém sledu, bude asi lepší zvolit oddělené místnosti.
Napište si vaše maximální požadavky na koupelnu na papír. Pak zvažujte, zda se vám do daného prostoru vše vejde. Mnoho žen by chtělo mít v koupelně dvě umyvadla (což je u početnější rodiny opravdu praktické), velkou vanu, bidet, sprchový kout, prostor pro pračku a mnoho dalších věcí. Uvědomte si, které z těchto věcí jsou pro vás nejpodstatnější, čeho se můžete vzdát a čeho ne.

Vana - položit se po těžkém dni do velké vany je určitě nádherné. Uvědomte si však, že vana není zrovna úsporné zařízení. Spotřeba vody je opravdu enormní a časté louhovaní v lázni není ani moc zdravé. Mnohem úspornější na vodu i prostor je sprchový kout. Ty z vás, které jej mají, mi potvrdí, že sprcha je mnohdy velice příjemná a osvěžující. Vyberte si takový sprchový kout, který lze dobře uzavřít, doba závěsů už je přeci jenom pryč.
Jestliže disponujete malým prostorem a přesto byste ráda měla v koupelně vanu, obraňte se na firmy, které vyrábějí vany na zakázky z umělého mramoru. Mnohdy se takové vany vyrábějí téměř ručně a dokáží vám jí vyrobit přímo na míru do právě té vaší koupelny.

Umyvadla není třeba nějak zvláště komentovat. Dnes se většinou dodávají kompletní umyvadlové stěny. Ty mají výhodu v tom, že již je vyřešeno skrytí odpadních rour ve skříňce. Určitě stojí za to vybavit prostor nad umyvadlem co největším zrcadlem. Za prvé to zvětšuje celý prostor a za druhé, na vlastní hygienu je dobré dobře vidět.

S tím souvisí i kvalitní osvětlení. Vybírejte kvalitní svítidla určená do koupelen nebo vlhkého prostředí. Vhodné je vybavit koupelnu větším počtem světel, které lze vzájemně kombinovat. Nejlepší je přírodní osvětlení prostřednictvím okna. Často však okno není k dispozici, a proto by v takové koupelně měl být instalován ventilační otvor.

Dbejte na správný výběr vhodné vodovodní baterie. Baterie je předm ět, se kterým dennodenně manipulujeme, a tak je vhodné vybrat opravdu kvalitní výrobek. Je dokázáno, že páková baterie dokáže uspořit 30-40% vody, a jejich životnost je také oproti klasickým delší. Koupelna by měla být vybavena bateriemi stejné sady od jednoho výrobce. Pokuste se sladit design baterií s celkovým barevným provedením koupelny. Nechte si baterii předvést a přesvědčit se o kvalitě povrchového provedení. Balení by také mělo obsahovat veškeré doplňky nutné k provozu.
K umyvadlům se dodávají buď stojánkové nebo nástěnné baterie. Kromě designu dbejte na rozteče přívodních trubek a především na vhodné umístění výtokového ramínka s ohledem na konkrétní umyvadlo. Stojánkové baterie pak disponují volitelně uzávěrem výpusti. Některé moderní baterie obsahují i tzv. irigátor, což je ústní sprška určená k očistě zubů a masáži dásní proudem vody.

Příště si povíme něco o údržbě koupelny a o bidetu a toaletě.

autor: Helena

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na jednu stranu jste moc rádi, že je tady konec pracovního týdne, protože vám začínají docházet síly. Už nejste tak výkonní a obezřetní. Je možné, že chybujete a ani o tom nevíte. Neberte…

Nejčtenější články

Doporučujeme