Jak si zařídit novou koupelnu II

30. 10. 2001
Jak si zařídit novou koupelnu II
V minulém díle jsme si probrali výběr vany, umyvadla, osvětlení a baterií. Dnes si povíme něco o volbě materiálů a s tím spojenou celkovou údržbu koupelny. Také si povíme o vhodné toaletě a zda nám k něčemu bude bidet?

Jak si zařídit novou koupelnu II?

V minulém díle jsme si probrali výběr vany, umyvadla, osvětlení a baterií. Dnes si povíme něco o volbě materiálů a s tím spojenou celkovou údržbu koupelny. Také si povíme o vhodné toaletě a zda nám k něčemu bude bidet?

Toaleta je často tím nejzanedbanějším místem v mnoha obydlích. Přitom je většinou jedna z nejfrekventovanějších a často bývá i jedním z mála míst, kam musí i návštěva. Proto bychom se v této místnosti měli starat především o hygienu. Při zařizováni proto nezapomeňte na doplňky, které by neměly chybět. Není nic nepříjemnějšího, když mísu nelze ničím dodatečně vyčistit, vložku není kam vyhodit a to nemluvím ani o tom, když dojde toaletní papír. Toaletu vybavte určitě hygienickou štětkou na čištění, odpadkovým košem, držáčkem na papír. Vhodné je i malé umyvadlo a zrcadlo. Jestliže máte pocit, že prostor pro toaletu je natolik malý, že se vám tam sotva vejde a k tomu ještě umyvadlo, podívejte se na sortiment firmy Keramag. Ta vyrábí poměrně malé zařízení, takže se vám toaleta i s umyvadlem vejde do místnosti 1x1,5 m.
V současné době se hojně užívají tzv. předstěnové systémy. Ty umožňují umístění instalačních trubek a dokonce nádržky s vodou pod stěnový obklad. Tato varianta je velice výhodná z instalačního i estetického hlediska. Pokud použijete toaletu s osazením na zeď, zajistíte tím i lepší hygienické prostředí. Z takové stěny pak vyčuhuje jen samotná toaleta a nad ní tlačítko splachování. To působí velice esteticky a je to i praktické na údržbu. Žádné zaprášené trubky, žádná nádoba s vodou. Tento systém je dokonce velice vhodný při přestavbě panelákových umakartových jader. Na to se specializuje firma Geberit.

Bidet

  1. pro mnoho lidí je zcela zbytečný, ale každý kdo se s ním setkal a naučil

se ho používat, musí přiznat, že je to výborný doplněk každé koupelny. Ocení ho jak muži, tak i ženy. Nemusí se používat pouze k mytí zadní části těla, ale i jiných partií. Zejména po porodu v období menstruace je neocenitel nou hygienickou pomůckou. Poslední novinkou v této oblasti je dokonce bidet kombinovaný s toaletou. Po vykonání potřeby jednoduše stisknete tlačítko a v prostoru, kde jste původně dělaly zcela něco jiného se vysune elektronické raménko se sprškou a pomocí malého joystiku si nastaví ten správný směr, intenzitu a teplotu vodního proudu. Ty lepší přístroje jsou dokonce vybaveny vysoušečem.

Ťdržba koupelny úzce souvisí s použitými materiály. Běžné vany, sprchové kouty a umyvadla se vyrábějí z akrylátového polymeru. Tento materiál je poměrně vhodný, odolává většině běžných čistících prostředků, alkáliím a zředěným kyselinám. Je barevně stálý a má dobré tepelné vlastnosti. Při údržbě je třeba se vyhnout použití písku, alkoholu a nezředěným kyselinám. Při použití čistících prostředků s obsahem písku může dojít k poškrábání povrchu a jeho následnému zanášení nečistotou ještě větší, než jsme původně čistily. Akrylátová vana často čištěná pomocí písku působí časem šedivým dojmem.
Mnohem odolnějším materiálem je umělý mramor. Ten se vyrábí z nenasycených polyesterových pryskyřic ve spojení s přírodními plnivy. Je pevný jako kámen, pružný a dokonalým estetickým vzhledem. Má dobré tepelné vlastnosti a není tak studený jako kámen pravý. Další výhodou je možnost opravy při případném poškození. Pomocí barevných pigmentů je možné jej obarvit prakticky jakkoli.
V koupelně a na toaletě udržujte přirozenou čistotu. Desinfekční a čistící prostředky jsou zde na místě, není to ale dobré přehánět. Uvědomte si, že koupelna je jedním z mála míst, kde se tyto chemické prostředky mohou dostat do kontaktu s pokožkou celého těla a to také není ideální. Pokuste se proto využít některé babičkovské rady. Například vodní kámen lze poměrně snadno odstranit pomocí octa. Občasné přetření baterií jim dodá původní lesk.
Pokud máte tvrdou vodu a vodní kámen se vám tvoří skoro všude, uvažujte o umístění změkčovací jednotky přímo u přívodu vody do domu nebo bytu. Vhodné je také na stejné místo připojit filtr mechanických nečistot. Zajistíte si tím mnohem delší trvanlivost většiny domácích spotřebičů i vodovodního potrubí. Drobné mechanické nečistotu spolu s tvrdší vodou vám postupem času zničí jak baterie, tak i pračku nebo myčku na nádobí.
Když už hovoříme o pračce, tak si v nové koupelně nezapomeňte (pokud budete mít pračku v koupelně) zařídit speciální přívod a odpad pro pračku. Vypouštění špinavé vody z pračky do vany není ani hygienické, ani estetické.

Mnoho příjemných chvil se zařizováním koupelny vám přeje Dáma.cz.

autor: Helena
zdroj: Kouzlo domova - Richard Koníček a kolektiv

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na mysl vám jdou nezbednosti, na něž byste měli šmahem zapomenout. Není vám dobrá klidná nálada na pracovišti? Raději do nikoho nešprtejte, však on by vám to vrátil i s úroky. Jinak se…

Nejčtenější články

Doporučujeme