Jak si zařídit novou koupelnu II

30. 10. 2001
Jak si zařídit novou koupelnu II
V minulém díle jsme si probrali výběr vany, umyvadla, osvětlení a baterií. Dnes si povíme něco o volbě materiálů a s tím spojenou celkovou údržbu koupelny. Také si povíme o vhodné toaletě a zda nám k něčemu bude bidet?

Jak si zařídit novou koupelnu II?

V minulém díle jsme si probrali výběr vany, umyvadla, osvětlení a baterií. Dnes si povíme něco o volbě materiálů a s tím spojenou celkovou údržbu koupelny. Také si povíme o vhodné toaletě a zda nám k něčemu bude bidet?

Toaleta je často tím nejzanedbanějším místem v mnoha obydlích. Přitom je většinou jedna z nejfrekventovanějších a často bývá i jedním z mála míst, kam musí i návštěva. Proto bychom se v této místnosti měli starat především o hygienu. Při zařizováni proto nezapomeňte na doplňky, které by neměly chybět. Není nic nepříjemnějšího, když mísu nelze ničím dodatečně vyčistit, vložku není kam vyhodit a to nemluvím ani o tom, když dojde toaletní papír. Toaletu vybavte určitě hygienickou štětkou na čištění, odpadkovým košem, držáčkem na papír. Vhodné je i malé umyvadlo a zrcadlo. Jestliže máte pocit, že prostor pro toaletu je natolik malý, že se vám tam sotva vejde a k tomu ještě umyvadlo, podívejte se na sortiment firmy Keramag. Ta vyrábí poměrně malé zařízení, takže se vám toaleta i s umyvadlem vejde do místnosti 1x1,5 m.
V současné době se hojně užívají tzv. předstěnové systémy. Ty umožňují umístění instalačních trubek a dokonce nádržky s vodou pod stěnový obklad. Tato varianta je velice výhodná z instalačního i estetického hlediska. Pokud použijete toaletu s osazením na zeď, zajistíte tím i lepší hygienické prostředí. Z takové stěny pak vyčuhuje jen samotná toaleta a nad ní tlačítko splachování. To působí velice esteticky a je to i praktické na údržbu. Žádné zaprášené trubky, žádná nádoba s vodou. Tento systém je dokonce velice vhodný při přestavbě panelákových umakartových jader. Na to se specializuje firma Geberit.

Bidet

  1. pro mnoho lidí je zcela zbytečný, ale každý kdo se s ním setkal a naučil

se ho používat, musí přiznat, že je to výborný doplněk každé koupelny. Ocení ho jak muži, tak i ženy. Nemusí se používat pouze k mytí zadní části těla, ale i jiných partií. Zejména po porodu v období menstruace je neocenitel nou hygienickou pomůckou. Poslední novinkou v této oblasti je dokonce bidet kombinovaný s toaletou. Po vykonání potřeby jednoduše stisknete tlačítko a v prostoru, kde jste původně dělaly zcela něco jiného se vysune elektronické raménko se sprškou a pomocí malého joystiku si nastaví ten správný směr, intenzitu a teplotu vodního proudu. Ty lepší přístroje jsou dokonce vybaveny vysoušečem.

Ťdržba koupelny úzce souvisí s použitými materiály. Běžné vany, sprchové kouty a umyvadla se vyrábějí z akrylátového polymeru. Tento materiál je poměrně vhodný, odolává většině běžných čistících prostředků, alkáliím a zředěným kyselinám. Je barevně stálý a má dobré tepelné vlastnosti. Při údržbě je třeba se vyhnout použití písku, alkoholu a nezředěným kyselinám. Při použití čistících prostředků s obsahem písku může dojít k poškrábání povrchu a jeho následnému zanášení nečistotou ještě větší, než jsme původně čistily. Akrylátová vana často čištěná pomocí písku působí časem šedivým dojmem.
Mnohem odolnějším materiálem je umělý mramor. Ten se vyrábí z nenasycených polyesterových pryskyřic ve spojení s přírodními plnivy. Je pevný jako kámen, pružný a dokonalým estetickým vzhledem. Má dobré tepelné vlastnosti a není tak studený jako kámen pravý. Další výhodou je možnost opravy při případném poškození. Pomocí barevných pigmentů je možné jej obarvit prakticky jakkoli.
V koupelně a na toaletě udržujte přirozenou čistotu. Desinfekční a čistící prostředky jsou zde na místě, není to ale dobré přehánět. Uvědomte si, že koupelna je jedním z mála míst, kde se tyto chemické prostředky mohou dostat do kontaktu s pokožkou celého těla a to také není ideální. Pokuste se proto využít některé babičkovské rady. Například vodní kámen lze poměrně snadno odstranit pomocí octa. Občasné přetření baterií jim dodá původní lesk.
Pokud máte tvrdou vodu a vodní kámen se vám tvoří skoro všude, uvažujte o umístění změkčovací jednotky přímo u přívodu vody do domu nebo bytu. Vhodné je také na stejné místo připojit filtr mechanických nečistot. Zajistíte si tím mnohem delší trvanlivost většiny domácích spotřebičů i vodovodního potrubí. Drobné mechanické nečistotu spolu s tvrdší vodou vám postupem času zničí jak baterie, tak i pračku nebo myčku na nádobí.
Když už hovoříme o pračce, tak si v nové koupelně nezapomeňte (pokud budete mít pračku v koupelně) zařídit speciální přívod a odpad pro pračku. Vypouštění špinavé vody z pračky do vany není ani hygienické, ani estetické.

Mnoho příjemných chvil se zařizováním koupelny vám přeje Dáma.cz.

autor: Helena
zdroj: Kouzlo domova - Richard Koníček a kolektiv

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostáváte se do lepší nálady a přestáváte na věci tlačit. Pokud si nebudete brát všechno osobně, ještě se v práci vyznamenáte. Do ničeho nešťourejte a nechte si každého dělat, co chce. Jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme