Udělejte čistku
Vyhraďte si na zorganizování kosmetiky odpoledne a vezměte to z gruntu. Kousek po kousku si prohlédněte každý produkt a zjistěte jeho spotřební datum. Pokud už přesluhuje, nemilosrdně ho vyhoďte. Nechcete si přece způsobit nepěknou vyrážku či zánět! Stejně tak se přípravku zbavte ve chvíli, pokud je zvláštně cítit nebo vypadá jinak, než by měl. Uvidíte, kolik kosmetiky vám najednou ubyde!
Co dělat, když nemáte po ruce kosmetiku? Podívejte se na video:
Úvodní foto: iStock
Pokračování 2 / 5
Pryč s nepoužívanou kosmetikou
Nyní vás čeká druhé kolo. Z kosmetiky, která vám zbyla, vyřaďte tu, kterou nepoužíváte. Určitě ve svých zásobách máte rtěnky, které jste použila jednou a pak jste zjistila, že vám jejich odstín nesluší. To samé platí i o paletce stínů, jejíž barvy se vám přestaly líbit, nebo o tvářence či řasence, které vám prostě jen nevyhovují. Pokud tyto produkty nepoužíváte, jen vám zbytečně zabírají místo. Samozřejmě chápeme, že je vám líto téměř nepoužitou kosmetiku vyhodit, můžete však udělat dobrý skutek a věnovat ji například nějakému spolku, který podporuje ženy bez domova.
Marta Pušová
12. dubna 2021
Pokračování 3 / 5
Vyčistěte „nástroje“
Správně by se štětce a houbičky na make-up měly čistit po každém použití, ale ruku na srdce – kdo na to má čas a opravdu to dělá? Aspoň jednou měsíčně však oboje podrobte důkladnému čištění teplou vodou a jemným šamponem, dokud štětce i houbičky nebudou úplně čisté, a poté je nechte přirozeně uschnout. Mezitím po každém použití použijte dezinfekční sprej na štětce, který je z velké části zbaví bakterií a seženete ho v běžné drogerii.
Marta Pušová
22. ledna 2025
Pokračování 4 / 5
Ošetřete produkty
Péči si zaslouží i ty produkty, které vám zůstaly a vyhodnotila jste je jako funkční. S krémy moc nezmůžete, krom toho, že začnete používat špachtli, abyste do nich nezanášela bakterie, s dekorativní kosmetikou však ano. Snažte se ořezávat tužky na oči každý týden, abyste si nezpůsobila zánět v oku. Neškodí ani občas použít stejný dezinfekční sprej jako na štětce. U rtěnek můžete nožem lehce seříznout vršek. Nožem také můžete jemně seškrábat vrchní vrstvu stínů, pudru nebo tvářenky, kde by se mohly držet bakterie.
Marta Pušová
17. ledna 2020
Pokračování 5 / 5
Využijte pořadač
Zainvestujte do koupě pořadače na kosmetiku, kde bude mít každý produkt své místo a vy tak budete mít přehled o každém kousku. Do kosmetické taštičky, kterou nosíte vždy při sobě, si vyhraďte jednu oblíbenou rtěnku, tužku na oči a bronzer, víc v případě nouze nepotřebujete. V pořadači na kosmetiku uchovávejte dvě nejoblíbenější rtěnky, ty méně používané uchovávejte v lednici spolu s pleťovými krémy. Pořadač, ve kterém budou vaše oblíbené stíny, pudr, make-up, linky, rozjasňovač, tvářenka, laky na nehty, štětce i houbičky, uchovávejte mimo koupelnu. Právě ve vlhkém prostředí se totiž množí bakterie, které urychlí trvanlivost vašich produktů a mohou způsobit nepříjemnosti na vaší pleti.
Andrea Zelníčková
25. prosince 2020