Jak správně odzimovat zahradní bazén?

4. 5. 2009
Jak správně odzimovat zahradní bazén?
Teplé počasí, které si nezadá s létem, stále více majitelů bazénů láká ke koupání. Jenže ještě před tím než se budou moci ponořit do křišťálově čisté vody, musí si bazén na novou sezonu správně připravit.

Ale kdy je ten nejvhodnější čas na jeho odzimování? Opětovné zprovoznění bazénu po zimě je nejvhodnější načasovat do období, kdy jsou noční teploty trvale nad bodem mrazu a teplota vody vystoupá na 10° až 15°C.
Klepněte pro větší obrázek
Nejvhodnější období na odzimování bazénu je tehdy, když jsou noční teploty trvale nad bodem mrazu a teplota vody vystoupá na 10° až 15°C.


Dříve než začneme vodu do bazénu dopouštět, je dobré stěny a dno bazénu důkladně zbavit usazených nečistot. Kdo se držel zásady, že bazén by měl být během zimních měsíců zakrytý zazimovací plachtou, která zabránila vnikání nečistot z ovzduší, bude mít práci podstatně jednodušší.
Klepněte pro větší obrázek
Na znečištěná místa na stěnách bazénu naneseme přípravek Azuro - Clear, necháme 10-15 minut působit a pak odstraníme hadrem. Nakonec důkladně opláchneme vodou.

„Na stěny lze použít například přípravek Azuro - Clear, který naneseme na znečištěná místa a necháme 10-15 minut působit. Poté nečistoty odstraníme hadrem nebo bazénovým kartáčem a z daného místa je důkladně opláchneme vodou. Pokud je znečištění silné, postup podle potřeby opakujeme,“ doporučuje Roman Marek ze společnosti Mountfield, která se na prodej širokého spektra zahradních bazénů na českém trhu specializuje. Rovněž, pokud je to potřeba, vyčistíme dno bazénu, a to s pomocí bazénového vysavače.
Klepněte pro větší obrázek
Poloautomatické bazénové vysavače spolehlivě vyčistí dno i stěny a to bez nutnosti přítomnosti obsluhy.

Když jsme se všech nečistot zbavili, můžeme začít s dopouštěním vody (přes zimu byla upuštěná pod trysky), u které zkontrolujeme a upravíme tvrdost. Stejnou pozornost je třeba věnovat i ověření a případné úpravě hodnoty pH. Pak následuje ošetření bazénové vody jednorázovým zachlorováním pomocí přípravku Azuro Chlor šok. A jako poslední bod vložíme do automatického dávkovače – chlorátoru tablety přípravku AZURO Chlor T nebo AZURO Chlor Trio.
Klepněte pro větší obrázek
Pro správný chod bazénu je potřeba používat ucelenou řadu přípravků bazénové chemie pro ošetření bazénové vody.

Když se voda zakalí
I když budete vše dělat přesně podle návodu, může se stát, že se voda v bazénu brzy zkalí. Co s tím? „Naprosto nezbytným předpokladem pro to, aby voda v bazénu byla skutečně křišťálově čistá, je kvalitní písková filtrace s odpovídajícím výkonem, která je bez nadsázky srdcem bazénu. Pokud nebude mít správný výkon, tak ani s použitím chemických přípravků nemůžete dosáhnout, že voda bude vždy a po všech stránkách kvalitní a nezávadná. Máte-li správnou pískovou filtraci, je třeba po zimě zkontrolovat, zda je písková náplň čistá,
popřípadě ji proprat, nebo vyměnit za novou,“ upozorňuje Roman Marek.
Klepněte pro větší obrázek
Modelová řada bazénového příslušenství Green line obsahuje vše, co při čištění bazénu využijete. Kartáče, dnovou i hladinovou síťku a teleskopickou tyč. Výjimečná je nejen sovu kompaktností, a patentovanými úchyty, ale i nápaditým designem.

Nezapomeňte na příslušenství
Podle Marka by se měl každý majitel bazénu pro bezproblémový provoz vyzbrojit odpovídajícím bazénovým příslušenstvím (například síťky na sběr nečistot, bazénové kartáče) a bazénovým vysavačem, který je ideálním pomocníkem pro vysávání hrubých nečistot ze stěn a dna bazénu.V plné sezoně, kdy se teploty vody běžně pohybují nad 20°C, si je potřeba dát pozor na možnost tvorby řas. Jako prevence dobře poslouží chemické přípravky jako například AZURO – ALG. „Při náhlém zkalení bazénové vody, kterou nemá na svědomí špatná tvrdost vody anebo nesprávná hodnota pH, použijeme chemii AZURO - flokul. Ta shlukuje drobné částečky nečistot do větších, které je písková filtrace schopna lépe zachytit,“ vysvětluje Marek.
Klepněte pro větší obrázek
S bazénovým kartáčem odstraníme nečistoty ze dna, stěn i rohů. Tento je navíc možné použít i jako mechanický vysavač.

Neméně důležité je pravidelné čištění stěn bazénů od částeček prachu a pylu, které poletují v ovzduší se ve vodě nejprve rozpustí a následně se usazují na stěnách bazénu. Výsledkem je, že usazeniny vytvoří na stěnách nevzhledný tmavý okraj. Ale i ten je možné odstranit, například za pomoci bazénové chemie AZURO – Clear.
Zdá se vám výčet všeho, co je při údržbě bazénu třeba udělat, příliš složitý? Nebojte se, je to jen otázka cviku. Za trochu práce, která nepotrvá víc než 15 minut týdně a při dodržení základních uvedených zásad, se odměníte nádherně blankytnou vodou, do které bude radost skočit.


Základní zásady péče o vodu v bazénu:
udržovat neustále hodnotu pH na hodnotách 7,0 až 7,4 a tvrdost vody pod 18°N
pravidelně měřit testerem obsah chloru ve vodě a hlídat jeho množství mezi 0,3 až 0,5mg/l
jako prevenci proti tvorbě řas aplikovat chemii Azuro - ALG
při zkalení bazénové vody dávkovat chemii Azuro - flokul
kontrolovat čistotu náplně pískového filtru a předřadných košíčků
udržovat stěny a dno bazénu čisté

Zdroj a foto: www.Mountfield.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud se ocitnete v nesnázích, rozhodně se k vám vaši nejbližší nepostaví zády. Merkur napovídá, že byste mohli využít své zvýšené touhy po poznání a sladit ji se zájmy celé rodiny. Co tak…

Nejčtenější články

Články odjinud