Jak sterilizovat roušku nebo respirátor? Ty jednorázové nemusíte vyhazovat!

18. 3. 2020
Máte doma jeden jediný respirátor nebo omezenou zásobu roušek? V době koronaviru, kdy je nedostatek ochranných pomůcek, je možné znovu využít i ty, které by za normálních okolností měly být na jedno použití. Tady je návod od vědců z ČVUT, jak je sterilizovat.

Respirátory ani roušky nevyhazujte

V dnešní době je respirátor třídy FFP3 hotový poklad. Dokáže totiž spolehlivě ochránit svého majitele před nákazou koronavirem. Kde ale brát nové? Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického v Praze na svých stránkách zveřejnila návod, jak si s nedostatkem jednorázových ochranných pomůcek poradit. Ochranné respirátory třídy filtrace od FFP1 až po FFP3 lze vzhledem k jejich nedostatku nouzově sterilizovat pro opakované použití. „Při preventivním použití tak stále mohou poskytnout lepší ochranu než běžné ústenky (roušky),“ píše se na stránkách ČVUT. Katedra doporučuje několik způsobů sterilizace respirátorů, kterou lze provést i v domácích podmínkách. Níže pak najdete i návod, jak sterilizovat roušku.

Sterilizujte v mikrovlnce

Respirátory je možné dezinfikovat teplem, například horkou párou. Jednoduchá je i dezinfekce v mikrovlnce, lze ji ale využít jen na respirátory bez kovových částí. Před vložením do přístroje je nutné respirátor zvlhčit vodou, například rozprašovačem, a mikrovlnku zapnout na nejvyšší výkon na 3 až 5 minut. Během dezinfekce mějte mikrovlnku vždy pod kontrolou, aby nedošlo ke vzplanutí respirátoru. Pozor, roušky v mikrovlnce nesterilizujte, hasiči varují, že roušky mohou začít hořet.

Použijte horské sluníčko

Respirátory je možné dezinfikovat i za pomoci UV záření. Ovšem ne toho, které se používá k vyhřívání terárií. Využít lze UV lampu, popřípadě takzvané horské sluníčko, které v minulosti měl doma téměř každý. Respirátor osviťte z každé strany tři minuty. Tímto způsobem můžete sterilizovat i roušku.

Otřete chemickou dezinfekcí

Dezinfekčním prostředkem otřete všechny plochy respirátoru a nechte uschnout. Tak zlikvidujete koronaviry.

Sterilizujte i látkové roušky

Nedostatek ochranných prostředků spustil v Česku hromadné šití látkových roušek. (Na Facebooku můžete najít výzvu Česko šije roušky.) I ty je třeba pravidelně sterilizovat, aby alespoň částečně plnily ochrannou úlohu.

Jak vyrobit roušku z věcí v autolékárničce? Co vše v ní najdete, čtěte ZDE

Sundavejte roušku odzadu tak, abyste nesahali na roušku rukama víc, než je nutné. Držte ji za tkaničky, vložte do vody a nechte projít varem a pak nechte samovolně vychladnout a ještě vlhkou důkladně přežehlete. Nemusíte kvůli vyvářce pouštět pračku, stejně jako naše babičky vyvařovaly v hrnci - i vy dejte roušku do vařící vody na plotnu

TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, ve kterých zemích se díky roušce zachránily životy.

Podívejte se na fotky v úvodu článku, jak se Evropa vylidnila. 

Jak nosit roušku? Čtěte ZDE

Koronavirus online

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Ať už se pustíte do jakékoliv činnosti, vždy budete optimisticky naladění. Díky tomu navodíte příjemnou atmosféru na pracovišti a kolegové vás za to budou na rukou nosit. Nikdo se nebude…