Jak technika zachraňuje životy

26. 6. 2002
Jak technika zachraňuje životy
Nejmodernějším a ve spojení s lidskou důmyslností a zkušeností také nejchytřejším pomocníkem pro hasiče a další záchranáře při pátrání po lidech zavalených v troskách je speciální kamera umístěná na teleskopickém rameni. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy tuto sestavu japonské výroby získal koncem minulého roku.

Jak technika zachraňuje životy

Klepněte pro větší obrázek Nejmodernějším a ve spojení s lidskou důmyslností a zkušeností také nejchytřejším pomocníkem pro hasiče a další záchranáře při pátrání po lidech zavalených v troskách je speciální kamera umístěná na teleskopickém rameni. Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy tuto sestavu japonské výroby získal koncem minulého roku.

Ještě v době ověřovacího provozu vyrazila sestava hasičů s kamerou k prvnímu zásahu, konkrétně do Loun, kde se začátkem dubna zřítil panelový dům. Jak systém pracuje? Nejprve si hasiči vytipují místa, kde by se mohli nacházet v troskách uvěznění lidé. Pak vyvrtají malý otvor a do něj spustí kameru umístěnou na teleskopickém rameni. Ta postupně směřuje hlouběji a hlouběji, natahuje se obdobně jako třeba rybářský prut. "Při práci s tímto zařízením je nutná praxe, aby obsluha objevila tělo pod sutinami," zdůraznil kpt. Václav Kratochvíl z HZS v Praze. "Na obrazovce se člověku neznalému věci jeví vše, co kamera zachytí pod povrchem, jako stejné."Není se co divit, neboň i velmi zářivé oblečení či lidská kůže má díky prachu neurčitou barvu, stejnou jako okolní předměty.

Klepněte pro větší obrázek Při zásahu v Lounech hasiči pomocí tohoto moderního zařízení, o kterém si dlouho mohli jen číst v odborných časopisech, objevili těla polské rodiny, bohužel už mrtvá, v hloubce 3,5 metru. Obsluha na povrchu sleduje na barevné obrazovce záběry kamery. Má možnost si je přehrávat i zpětně. Zařízení lze použít také ve vodě při pátrání po čemkoli až do hloubky šesti metrů, kam až dosáhne teleskopické rameno. Pokud vycházíme z hasičských statistik výjezdů, jen v Praze se uplatní toto zařízení při třech až čtyřech zásazích ročně. Do Loun dojeli hasiči s kamerou za 110 minut. Další kamera je v Ostravě. Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům podle názoru odborníků a počtu speciálních zásahů stačí dvě zařízení pro celou Českou republiku. Kamera se totiž dá bez problémů přepravit autem či vrtulníkem ve velmi krátké době na místo určení. (Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Všechny rostliny sesbírané o svatojánské noci jsou svatým Jánem křtěné. Takovéto svatojánské koření dokáže zahánět různé nemoci, chránit před zlými silami a s jeho pomocí se dá taky věštit…

Nejčtenější články