Jak to, že nevíme co jíme ?

26. 10. 2000
Často skutečně nevíme co jíme, protože nemáme dostatek znalostí. Většina laické veřejnosti nerozumí ani základním informacím, uvedeným na etiketách potravin.

Jak to, že nevíme co jíme ?


Často skutečně nevíme co jíme, protože nemáme dostatek znalostí. Dokonce ani řada odborníků (tím méně lékařů, kteří nemohou v rámci svého studia dosáhnout odbornosti i v oblasti výživy) není schopná obsáhnout celou problematiku. Není tudíž divu, že většina laické veřejnosti nerozumí ani základním informacím, uvedeným na etiketách potravin. Ty jsou často formulovány tak, aby pouze vyzdvihly přednosti výrobku, které v řadě případů fakticky ani neexistují. Na druhé straně je potěšitelné, že se na trhu objevuje celá řada nových druhů potravin s příznivými vlastnostmi. Pro dnešní dobu je bohužel typické, že takovéto zdravotně prospěšné výrobky jsou šikanovány schvalovacími a kontrolními orgány, kdežto potraviny, které si již získaly nechvalné renomé jako nepříliš zdravé (kofeinové limonády, sušenky, smetanové krémy, hranolky, křupky, čokolády, uzeniny, alkohol) jsou bezostyšně a neeticky propagovány dokonce i reklamami cílenými na děti ! Značná část populace přesto na takovéto reklamy "slyší". Jinak by je výrobci neplatili. Zdá se, že momentální trend potravinového trhu v naší zemi nebezpečně směřuje ke zvýšení obratu těch nejlevnějších základních výrobků, té nejhorší kvality a nejnižší biologické hodnoty. Čili zcela opačně, než jde světový vývoj. Vysvětlení je naprosto jasné - lidé šetří především na jídle. Osvěta, zdůrazňující péči o vlastní zdraví a to mimo jiné i pomocí racionální výživy se míjí účinkem, dokonce se zdá, že většina populace žije v pohodlném sebeklamu, že je lépe nic nevědět než si dělat starosti nebo dokonce situaci aktivně řešit. Tato situace je bohužel hlavní příčinou stále se zhoršujícího zdravotního stavu naší populace.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Není všechno zlato, co se třpytí. Ve vztahu to nevypadá dobře. Prostě si lezete na nervy a navzájem se osočujete z věcí, které jsou bezvýznamné. Jindy byste to neudělali, ale máte špatnou…

Nejčtenější články

Doporučujeme