Jak trávíte volný čas?

10. 3. 2004
Jak trávíte volný čas?
Většina z nás to zná…konečně se zastavíme po celodenním shonu, unaveně dopadneme do křesla, sáhneme po dálkovém ovladači a napadne nás čím to je, že jsme si opět sáhli na dno svých psychických i fyzických sil.

Většina z nás bude mít i stejnou odpověď: „Shon, nervozita, stres, hodně práce…“ Známe-li však původce naší únavy, neměl by být problém s ní zatočit.

Člověk potřebuje něco, díky čemu uteče alespoň na chvíli z reality, co mu dá možnost se odreagovat a přijít na jiné myšlenky.

Velké pracovní nasazení, děti, rodina, domácnost, to dokáže člověka leckdy řádně vyčerpat. A proto je umění vysadit, odpočinout si, pobavit se s přáteli, či jakkoli aktivně nebo požitkářsky trávit volný čas. Vždyť hlavním předpokladem pro další fungování našeho těla je čistá hlava a vyrovnanost. Hlavně při náročném povolání je nejlepší – nejúčinnější lék dobrý koníček.

Hobby, koníček neboli záliba

je vlastnost, která dokáže člověka „vcucnout“ odpoutat jeho pozornost od útrap, nebo zkrátka jen potěšit a vyplnit mu tak jeho volný čas. Je to činnost, kterou lidé dělají rádi, čím se baví. Dalo by se říci, že je to taková charakteristika člověka, lidského jednotlivce, který tím, co dělá vyjadřuje své zájmy a preference.

Každá záliba je často jako droga, a ten správně postižený člověk tou svou zálibou mnohdy pak již ani neregistruje své okolí...

Hudba, divadlo, kino, sběratelství, dobří přátelé, to vše nás zbavuje stresu a odpoutává nás od starostí všedního dne. Je dokázáno, že režim dne má velký vliv na naší práceschopnost a také na to, jak se cítíme, na naše zdraví a pochopitelně i psychiku.

Životní styl 20. století

Náš život je pohodlný, zvykli jsem si na to, že se civilizace rozvíjí, ale zapomínáme na to, že jsme vzešli z přírody. Stále někam spěcháme a stále si stěžujeme, že máme málo času. Pěšky chodíme velmi zřídka, většinu našeho času trávíme u počítače či před televizí – spousta lidí nemá žádné záliby. Na výlet, místo do přírody, se vydáváme čím dál častěji do obchodních center. Nemáme čas se pořádně (zdravě) a v klidu najíst. Často jíme za chůze nebo využíváme služeb stánků s občerstvením, kde hamburgr, obložená bageta a kola rozhodně neodpovídají racionální stravě. Často se rozčilujeme nad každou hloupostí, nejsme schopni řešit problémy klidně. Není divu, že čím dál tím více lidí trpí tzv. civilizačními chorobami, jako je např. deprese, bolest hlavy a zad, obezita a nadváha, alergie… Potřebujeme harmonii, rovnováhu fyzického a duševního zdraví.

Sport

Každý pohyb, jakoby zázrakem, způsobuje, že stres opadá a do unaveného těla se pomalu, ale jistě vrací životodárná energie. I přes namáhavost a fyzickou náročnost má sport velmi dobrý vliv na psychiku člověka. Ne nadarmo se říká, že děti jsou mnohem čilejší po celodenní námaze, než po běžném dni.

Sport nebo jen vycházky nám pomáhají utužovat zdraví, být ve formě a vyčistit si mysl od každodenních problémů. Dnes existují téměř na každém rohu fit centra pro naše lenivá těla, vydává se mnoho časopisů, ve kterých nalezneme rady, jak máme správně žít. Vše záleží jen a jen na každém z nás.

Sportovní tipy

www.volnycas.com - web, který vám pomůže zahnat nudu a pomoci najít nějaké sportovní vyžití. Stránky poskytují servis ve všech sportovních oblastech.

pruvodce.zlatestranky.cz - průvodce po celých Krkonoších, rezervace v ubytovacích centrech, tipy na výlet…

www.citysport.cz - aneb sportujeme v Praze. Informace ze široké škály sportovních oblastí.

www.cykloserver.cz - máte rádi projížďky na kole…?

Kam za kulturou?

www.ceskakultura.cz - informace o kulturním dění ve více než pěti stech městech České republiky (koncerty, divadla, kina, výstavy, dětem, festivaly, památky…)

www.plagat.cz - aktuality, hudba, CD MC LP, kino a video, divadlo a výstavy, kluby po celé ČR

www.fanonline.cz - do kina, do klubu, soutěže o vstupenky na kulturní akce po celé ČR

kultura.seznam.cz - přehled kulturních akcí po celé ČR

Něco na doma aneb od každého něco

www.drp.cz - doma rychle pohodlně…

www.cik.cz - česká informační kancelář (Zimní dovolená? Lyžování? Romantický oběd ve dvou? Podnikový večírek? Páteční večer? Kulturní zážitek? Víkendový výlet?)

www.hobby-info.cz - stránky, které vám pomohou rozvíjet vaši kreativitu…

www.nadoma.cz - rady, novinky, jídlo, kosmetika a zdraví, životní styl

www.dilnainspirace.cz - tvořivá zábava, techniky, návody, rady

ZDROJ: Dove

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je sice sobota, ale můžete mít pracovní schůzku, anebo budete nečekaně osloveni s nabídkou nové práce. I přes veškerou snahu a skvělé vystupování to však nedopadne dobře. Někdo vám to…

Nejčtenější články

Doporučujeme