Ať už máte doma topení dálkové, kotel, krb nebo tepelné čerpadlo, určitě nechcete topit zbytečně, ale efektivně.
Někdy nevědomky děláme chyby, kterými si zbytečně vyháníme nejen teplo zbytečně z bytu, ale také z peněženky. Máme pro vás několik rad, jak neplýtvat teplem a ušetřit.
Údržba
Pokud se vám zdá, že topení v obýváku hřeje méně než v ložnici, vzpomeňte si, jestli jste ho letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno, méně topí a při jeho spuštění můžete slyšet bublání nebo šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případně nutné vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Za pár minut péče o radiátor tak jeho výkon podstatně zvýšíte.
Lenka Chvostová
9. října 2024
Nastavte teplotu
V obýváku je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C; v chladnější místnosti se vám bude spát mnohem lépe. Méně někdy znamená více, v tomto případě pro vaši peněženku. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %. Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba, například když pečete bábovku, nemusí běžet topení naplno.
Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.
Zkontrolujte těsnění
Ověřte si, že vám teplo z bytu nebo domu neutíká především okny či dveřmi. Když vám pod nimi táhne studený vzduch, je to velmi nepříjemné a vy máte neustále pocit, že je vám chladno a přidáváte teplotu na termostatu. „V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis,“ radí Stanislav Obyt ze společnosti VPtrend, tradičního českého výrobce dveřních výplní.
Pozvěte kominíka
To, že kominík nosí štěstí, je jasná věc, a jeho pravidelné návštěvy vám jej dozajista přinesou, tedy ušetří i nějaké ty peníze. Nejenže je zanesený komín životu nebezpečný, ale také výrazně ovlivňuje výkon celé topné soustavy. „Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí. Pro efektivní topení a dlouhou životnost kotle na pevná paliva hraje také významnou roli kvalita materiálu. Například v případě dřeva je zásadní, aby bylo co nejsušší. Jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti,“ radí Pavel Ulrich, obchodní ředitel výrobce a distributora komínů Almeva.
Laura Poláková
9. listopadu 2024
Nezakrývejte topení
Je jasné, že na topení vám prádlo uschne rychle, ale ruku na srdce, sundáte ho hned, jak je suché? Většinou to tak není a vy tím, že ho tam necháte, zamezujete proudění teplého vzduchu z radiátoru. Ten musí víc topit, aby v bytě byla vámi požadovaná teplota, a tím spotřebuje i víc energie. Prádlo patří na sušák nebo do sušičky.
Větrejte efektivně
Tuto radu jste už určitě slyšeli, věřte jí. Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně, třeba jen pět minut, ale nechte okna dokořán. Tak vyměníte vzduch v místnosti a radiátory nebudou zbytečně topit naplno. Pokud se nebráníte investici, zvažte pořízení větrací jednotky s rekuperací. Vzduch je současně odváděn i přiváděn, a díky zabudovanému výměníku jsou jednotky schopny předávat teplo zpět do interiéru.
Větrejte dvakrát až čtyřikrát denně, třeba jen pět minut, ale nechte okna dokořán.
Topení nevypínejte
Odjíždíte na víkend na chatu nebo na dovolenou? Topení nevypínejte. Nastavte teplotu například na 18 °C. Při návratu pak na termostatu přidáte dva až tři stupně, a máte doma hned teplo. Pokud byste topení vypnuli úplně, byt vychladne třeba na 13 °C, a než se pak vyhřeje na vašich oblíbených 20 °C, spotřebuje daleko víc energie, protože bude celkově prochladlý a topení poběží mnohem déle na plný výkon.
Alena Menclová
9. října 2024
Seřízený kotel
Radiátory máte odvzdušněné, komín zkontrolovaný, nezapomeňte také na kotel. Jeho pravidelný servis vám může ušetřit nemalé peníze. Ideální je nechat ho zkontrolovat před zahájením topné sezony, ale pokud jste to nestihli, nevadí, objednejte si servis co nejdříve. „Je vhodné prohlédnout rozvody tepla i topná tělesa a zkontrolovat možné úniky vody,“ říká energetický poradce Jan Truxa. V případě zjištění jakýchkoli netěsností nebo poklesu tlaku je třeba vše opravit. „Dobře seřízený moderní kotel může znamenat úsporu v řádech tisíců korun. Ušetřit může až třetinu výdajů za teplo,“ podotýká Alice Horáková z ČEZ.
Lenka Chvostová
27. září 2017
"Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 11/22"
Text: red