Jak usínáte? Pozice při spaní o vás řekne víc, než si myslíte | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak usínáte? Pozice při spaní o vás řekne víc, než si myslíte

I když máme život většinou nabitý událostmi a povinnostmi, stejně jeho třetinu strávíme v klidné horizontální poloze. Bez spánku se nikdo z nás neobejde. Každý z nás ale máme jinou oblíbenou pozici, do níž se každý večer ukládáme. Podle studií odborníků na spánek má právě ona mnoho společného s naší každodenní rutinou a dalšími návyky. Co o nás prozradí?

Spaní na zádech

Ležíte na zádech v posteli s rukama volně položenýma vedle těla? Tato pozice je obecně považovaná za zdravou. Tedy za předpokladu, že máte dobrou matraci, takže můžete dobře uvolnit záda a šíji. Proto je také dobré nepoužívat moc polštářů pod hlavu. A její nevýhoda? Tendence chrápat.

Co o vás prozradí:

Je to velmi otevřená a zároveň velmi zranitelná pozice. Proto lidé, kteří takto usínají, jsou silné osobnosti. Spaní na zádech často preferují workoholici, podnikatelé a manažeři, lidé, kteří si věří.

Nebezpečné chrápání? Co odhalí spánková laboratoř o kvalitě spánku, najdete na videu:

Pokračování 2 / 4

Spaní na břiše

Jde o jednu z nejpopulárnějších pozic na spaní, ať už při ní máte zabořený obličej do polštáře, nebo otočenou hlavu na stranu. Lidé, kteří v této pozici spí často, si ale obvykle ráno stěžují na bolesti v bedrech.

Co o vás prozradí:

Spaní na břiše dávají přednost lidé, kteří mají rádi dodržování svých zvyků a rituálů, s tendencí k tvrdohlavosti a zatvrzelosti a také ti, kteří si umějí jít za svým cílem a dokážou se prosadit.

Pokračování 3 / 4

Spaní na boku

Další z nejvíce preferovaných pozic na spaní. Jestli spíte na pravém, nebo levém boku, na tom celkem nezáleží, důležité je, že tělo leží pohodlně na boku. Někdy tato pozice připomíná stabilizovanou polohu z první pomoci.

Její nevýhodou je, že spícím přidělává vrásky na obličeji a podporuje prsa, aby se poddala zemské gravitaci. Nicméně jde po pozici na zádech o druhý nejzdravější způsob spaní.

Co o vás prozradí:

Lidé, kteří v této pozici nejčastěji usínají, jsou jemní, smířliví lidé, s nimiž se dá vždycky dohodnout a kteří umějí dělat kompromisy.

Pokračování 4 / 4

Spaní v pozici embrya

Jde o extrémnější verzi pozice spaní na boku. Nohy jsou skrčené, záda kulatá, ramena chrání horní část těla. Lidé, kteří takto spí, si rádi pod sebe nebo mezi nohy ještě nahrnou peřinu nebo polštář. Kdo by si nechtěl připadat při spánku zase stejně chráněný jako nemluvně v matčině lůně?

Na druhou stranu je tato pozice nezdravá pro páteř, která je příliš zakřivená na to, aby se mohla v noci uvolnit. Dalším jejím minusem je, že neumožňuje spícímu dýchat až do břicha.

Co o vás prozradí:

Lidé, kteří v této pozici usínají, jsou velmi emocionální a citliví a také dávají přednost monogamním vztahům.

Doporučujeme

Články odjinud