JAK V SOBĚ PROBUDIT KREATIVITU? Zkuste těchto 9 kroků...

26. 3. 2016
O kreativitě se hodně mluví, ale málo se o ní ví. Co všechno se pod pojem tvořivost vejde a proč byste ji v sobě měli probudit k životu právě vy?

9 KROKŮ KE KREATIVITĚ

Když jsem připravovala tenhle článek, narazila jsem mimo jiné na zajímavý výzkum. Proběhl už v 60. letech, kde ho provedl jistý George Land na šestnácti stovkách pětiletých dětí. Tehdy 98 % z nich skončilo v kolonce „velmi kreativní“. Po pěti letech je Land zkoumal znovu a velmi kreativních už bylo jen 30%. V patnácti 12 % a v pětadvaceti mizivá 2 %.

Co z toho vyplývá? Že s určitou kreativitou se narodíme všichni. Jako děti ji plně využíváme, hýčkáme si ji, a vůbec ne jen tím, že si hrajeme, kreslíme a modelujeme. Děti jsou vynalézavé ve všem včetně způsobu oblékání, jídla nebo způsobu, jak s námi komunikují. Bohužel, s dospíváním tuhle tvořivost přestáváme považovat za důležitou. Máme starosti, vkrádá se stereotyp, hravost se nám zdá dětinská. A přitom je to velký kus našich „já“, který – když nebudeme opečovávat – zajde na úbytě, a my do značné míry s ní. Nechat usnout kreativitu určitě neznamená smířit se s tím, že neprorazíte v umělecké branži. Je to o tom, že celý váš život bude něco jako nepohodlná bota, která tlačí. Takový konfekční. Zatímco život využívající tvořivost je spíš botka šitá na míru. Pohodlná, lehká, jež vás nechá dojít daleko.

KAŽDODENNÍ MALIČKOST I

Představte si dvě ženy. Obě jsou stejně staré, mají stejnou práci, bydlí ve stejném bytě. Jedna z nich den po dni dělá totéž stále stejným způsobem. Roky má stejnou kadeřnici a nikdy ji nezmění, i když čeká týden, než si „vlasy zvyknou“. Do práce chodí, protože se musí. Pokud se jí nepovede vyřešit trabl běžným způsobem, panikaří.

Druhá žena vstává doslova s chutí do života. Když se přejí dušené mrkve, koukne do thajské kuchařky. Baví ji hledat nová řešení v práci, ve vztazích. Prohry jsou výzva, nikoli dno. Vidíte ten rozdíl? Není daný tím, co dostaly do vínku, ale jak s tím pracují. Tohle je životní kreativita: nápaditost v každodennosti, přístup k řešení potíží, ke vztahům i sobě samé, v chuti objevovat nové, opouštět nefunkční, pátrat, hledat, víc užívat než se trápit. Někde jsem dokonce četla, že je taková životní tvořivost vůbec důkazem, že jsme naživu. Lékaři nahmatají pulz, ujistí se, že dýcháme, ale pokud máme opravdu cítit, že žijeme, potřebujeme k tomu znovu nabudit svou kreativitu. Jak? Zkuste následující kroky!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Nalaďte se na vlnu vánoční nálady a opatřete si jmelí. I když to není doma podle vašich tajných představ, mohlo by být ještě hůř. Buďte spokojené s tím, co máte rády a nebojte se…

Nejčtenější články

Doporučujeme