Jak ve cvičení dosáhnout svých cílů

Jak ve cvičení dosáhnout svých cílů

Mnoho lidí chce cvičit, ale nemá na to čas. Chceme toho tolik stihnout, že nakonec nestíháme nic. To ovšem není nic nového. O čem se zde chceme bavit, je cesta, jak z nabitého dne ukrojit kousek času pro zdravý pohyb. Při promyšlení níže uvedených bodů, by i ten nejzaměstnanější manažer měl najít čas trochu si zatrénovat.

a) Zorganizujte si den. Vymezte si časový fond v týdnu, který byste chtěli věnovat cvičení. Také si určete, jak daleko jste ochotni za cvičením dojíždět.

b) Berte v potaz vaše biorytmy. Stanovte si denní dobu na cvičení. Když víte, že se po práci nepřinutíte, tak cvičte jednoduše před ní.

c) Jděte za svými tréninkovými cíli.

Při vaší cestě doporučujeme následující tipy:

1.) Vyberte si pečlivě pohyb, který Vás baví. Důkladně si analyzujte okolí, jaké aktivity nabízí. Klidně si odzkoušejte ukázkové hodiny, abyste se pak správně rozhodli. Výběr není dobré uspěchat. Buďte trpěliví a pozorní sami k sobě.

2.) Vyberte si tréninkové prostředí. Na okolí záleží a každý má jiné požadavky. Abyste u cvičení vydrželi, musíte se cítit dobře.

3.) Konzultujte svůj trénink s odborníkem. Stejně jako nešetřit na zdravých potravinách, byste neměli šetřit na dobrých radách. Začátek bývá nejtěžší a pokud si nejste jisti, osobní trenér vás může správně nasměrovat.

4.) Stanovte si reálný cíl v tréninku. Reálný cíl znamená, že jej budete schopni dosáhnout. Tedy berte v potaz Vaše genetické dispozice a mějte je rádi. Zbavit se jich přirozeně úplně nedá.

5.) Určete si postupné cíle. Postupné cíle vedou k cíli hlavnímu. Měli by být jasně měřitelné, abyste měli objektivní kontrolu nad tréninkovými výsledky.

6.) Vytvořte si tréninkový kalendář. Pravidelně a účelně rozvržená pohybová činnost do celého týdne Vám usnadní rozhodování, jak strávíte volný čas. Co je psáno, to je dáno.

7.) Stanovte si kontrolní období. Určete si časové rozpětí, po kterém budete provádět objektivní měření. Doporučujeme nejdéle každý měsíc.

8.) Zvolte si měřitelné jednotky Jen tak budete mít objektivní přehled, zda plníte postupné cíle a jdete tím správným směrem k dosažení cíle hlavního.

9.) Vyberte si správného parťáka. Když se Vám zrovna moc nechce, ale cvičení už máte domluvené s kolegyní, určitě se nakonec rozhoupete a dobrý pocit ze sebe sama Vás nemine.

10.) Nebojte se přidat. Ve chvíli, kdy pro Vás bude cvičení jednoduché, přestane Vás bavit. Snažte se zvyšovat obtížnost, abyste cvičení tak tak zvládali.

11.) Nebojte se změny. Navštěvujete stále stejné místo. Po roce se už zaběhlé stereotypy můžou stát otravné. Nebojte se změnit prostředí. Zjistíte, že máte opět nové podněty a na únavu ze cvičení ani nemyslíte.

12.) Když to nejde, nenuťte se. Mohli byste si pohyb znechutit. Krátká pauza často prospěje a budete dosahovat lepších výsledků.

Doufáme, že Vám naše náměty usnadní cestu k dosažení svých cílů. Přejeme Vám hodně úspěchů.

Mgr. Ondřej Diviš osobní trenér fitness

Hledáte vhodná sportoviště, holdujete pohybu? Navštivte také kdesportovat.cz a ocviceni.cz .

ČTĚTE TAKÉ:
Nejčastější technické chyby při posilování vybraných svalových partií


Nechcete hubnout sami? Navštivte náš FITweb.cz!

Doporučujeme

Články odjinud