Jak vrátit dárek, který se nám nehodí?

Jak vrátit dárek, který se nám nehodí?
Objevit pod stromečkem něco nechtěného patří bohužel k Vánocům. Ale s co s dárky, které opravdu nepotřebujete, anebo se vám prostě nelíbí? Dá se jich nějak elegantně zbavit? Nevěšte hlavu. V obchodech jsou na povánoční vracení zvyklí.

Předem se ujistěte, zda nenarušíte vzájemné vztahy se svými blízkými. To, co se vám zdá jako ošklivé a nepraktické, mohlo být pro dárce vrcholem vkusu a vyjádřením kladného vztahu k vám.

Chci peníze zpátky

Nejjednodušším řešením je vrácení dárku, za který obdržíte nazpět peníze. To však není ze strany obchodníka povinnost, ale jeho dobrá vůle, tudíž se ho nemůžete domáhat. Proto si ještě před nákupem dárků, u kterých si nejste jisti, zda opravdu potěší, ověřte, zda je případně lze vrátit bez udání důvodu.

Lhůty na vrácení se u jednotlivých obchodů mohou lišit. Obvyklý je jeden měsíc od nákupu, tuto lhůtu mají například řetězce Tesco, Promod, C&A. U Marks & Spencer je lhůta na vrácení peněz 35 dní. Někdy je ale doba na vrácení výrazně kratší, zejména pokud koupíte zboží ve slevě. Může být i pouhý týden. Tuto lhůtu má u zlevněného zboží například řetězec Jackpot & Cottonfield.

Jiné podmínky platí při nákupu zboží přes internet. Tady můžete do 14 dní od data nákupu odstoupit od kupní smlouvy. Tato lhůta je daná zákonem a funguje jako pojistka pro případ, že vám informace uvedené na webu nestačí a zboží se vám nakonec nebude líbit. Ne všechno ale můžete vrátit, i když obchodník vrácení zboží umožňuje. Vrátit nejde z hygienických důvodů spodní prádlo, plavky a také počítačové hry, DVD a CD, u kterých byl poškozený obal. Vrátit také není možné kosmetiku a potraviny. Naopak bez problémů bývá vrácení oblečení, jen nesmíte odstřihnout všité cedulky obsahující informace o složení a údržbě. „Odstranění papírových visaček s údaji o ceně nevadí, důležité jsou všité visačky. POZOR: Jakmile odstraníte visačky, vrácení zboží není možné.

Nenechte se odbýt

• Připravte si všechna potvrzení, pokud jste platili kreditní kartou • Odmítne-li s vámi o výměně jednat prodavač, nechte si zavolat vedoucího úseku nebo pracovníka reklamačního oddělení • Zboží vracejte pokud možno v původním obalu a zcela neporušené • Máte-li problémy se zbožím koupeným přes internet, obraťte se se svým zákaznickým číslem na reklamační oddělení. V naprostě většině případů však u online obchodů uspějete na první pokus • Nic nepomohlo? Pošlete žádost o radu nebo zavolejte na Sdružení obrany spotřebitelů ČR. Telefonní číslo 900 080 808 (dotovaná linka, cena 8 korun za minutu). Ptát se můžete také prostřednictvím e-mailu na adrese sos@spotrebitele.info

Chci zboží vyměnit

Další možností, jak se zbavit nechtěného dárku, je jeho výměna za jiné zboží, případně pokud není možné vrácení peněz za dárkové poukázky v jeho hodnotě. Podmínky výměny jsou zpravidla stejné jako u vrácení zboží. Ale opět jde o dobrovolnou aktivitu prodejce, nikoliv jeho povinnost.

K výměně zboží budete stejně jako jeho k vrácení potřebovat účtenku. U obchodních řetězců můžete výměnu nebo vrácení provést v jakékoliv prodejně, nemusíte se tedy nutně vracet tam, kde jste nákup uskutečnili. Zpátky dostanete peníze, pokud je to možné, nebo si můžete vybrat zboží ve stejné či vyšší hodnotě. Případně, když si nic nevyberete, dostanete dárkovou poukázku, kterou můžete uplatnit během několika měsíců.

ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!


POJĎTE NAKUPOVAT DO BUTIKU NA DÁMA.CZ!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ozve se vám člověk, o kterém jste dlouhou dobu neslyšeli. Nečekaná zpráva vám udělá velkou radost a plánujete, jak co nejdříve podniknout společné setkání. Šance k němu se vám naskytne…