Jak vybrat běžky, sjezdovky a co skialpy? Jaké jsou aktuální trendy?

19. 10. 2021
Loni kvůli zavřeným sjezdovkám zažily obrovský boom běžky a také skialpy. Jaké si vybrat, na co se připravit? Poradí mistři světa Martin Koukal a Šárka Strachová, kteří vám doporučí i ideální sjezdové lyže – pro případ, že by letos jezdily vleky.

Běžky skin

Taky už si roky chcete koupit nové běžky, a pak nevíte, které? Combi, se šupinkami, s tuleními pásy, klasické, na bruslení – skaty. Na trhu existuje řada typů, tak které vybrat? Možná jste doposud chtěli běžky, na kterých by šla klasika i bruslení. Nemá smysl ale hledat model ala "chytrá Horákyně". "Na Kombi běžky zapomeňte," říká Martin Koukal, mistr světa na 50 km v běhu na lyžích. Podle něj prostě nelze najít běžky, na kterých by šlo kvalitně bruslit i klasicky běžkovat – což platí nejen pro profesionální sportovce, ale i pro nás obyčejné smrtelníky, kteří vyrazíme párkrát za zimu. V tomto je potřeba osvěta – bruslení a klasika (klasický styl) jsou prostě dva naprosto rozdílné styly, které vyžadují naprosto odlišné lyže – minimálně svou délkou. Marketingový humbuk kolem kombi běžek způsobil, že možná pořád hledáte univerzální řešení. Takže ještě jednou – pokud chcete bruslit i klasiku, kupte si dvoje lyže.

Tedy pokud chcete bruslit x kilometrů nebo x kilometrů dát klasikou. Většina rekreačních běžkařů většinou touží po klasickém běžkování, které by proložila vždy pár set metry bruslení – na delší bruslení nemá prostě fyzickou kondici. (Případně bruslí do kopce, protože není sto kvalitně namazat a pak to klouže.) Pokud je to i váš případ, kupte si běžky skin s mohérovým páskem. „Je to klasická běžka, která se nemusí mazat. Dřív všichni bruslili, protože si neuměli připravit lyži, dnes si může stopu užít každý a nemusí nic mazat. Navíc klasika je přirozenějším pohybem a fyzicky snazší,“ říká Martin Koukal. Sám jezdí na „skinech“ značky Kastle, které se vyrábějí v Novém Městě na Moravě. Na takovýchto běžkách si i těch pár set metrů zabruslíte. 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

V tomto období vás příjemně ozařují blahodárné paprsky Slunce, tudíž se vám bude ve všem dařit. Pracovní povinnosti jsou pro vás snadné, k tomu stihnete pomoci pomalejším kolegům. Pokud si…