Jak vycházet se špatným šéfem

2. 10. 2007
Jak vycházet se špatným šéfem
Je docela možné, že podivínský, trhlý, nemotorný, nekompetentní či jinak zvláštní šéf v nějaké dobré komedii může působit směšně a zábavně; o něco méně legrační je, pokud takového nadřízeného máte potkávat každý pracovní den.

Určitou útěchou může být, že jistě nejste sami, kteří mají ke svým šéfům výhrady. Výsledek jedné studie ukázal, že téměř 80 % zaměstnanců shledává svého šéfa špatným manažerem, který nemá o řízení lidí ponětí. Dokonce se někdy říká, že lidé nemění práci, ale své šéfy. Na druhou stranu však připomeňme jiný výzkum – ten naopak říká, že více než tři čtvrtiny zaměstnanců si uvědomují nelehký a složitý úděl manažera. Z tohoto výzkumu také vyplynulo, že nejvíce ceněnými vlastnostmi šéfů jsou:

 • vedení lidí na zásadě vlastního příkladu
 • silné morální a etické cítění
 • věcná znalost oboru, kompetence
 • čestnost
 • všeobecná inteligence
 • individuální přístup k zaměstnancům


V hlavní roli chemie
Vztah podřízený – nadřízený je vždy vztahem dvou lidí. Pro jednoho člověka může být nadřízený peklem pro jiného ten samý šéf je anděl. Pokud jste člověk, který potřebuje přímé řízení, například, budete velmi nešťastný u nadřízeného, který je často nepřítomen a svým podřízeným dává velkou volnost. U toho samého šéfa bude velmi spokojený člověk, který má rád vysokou míru samostatnosti a autonomie při plnění svých úkolů.

Podobné nesrovnalosti a nedorozumění mohou vznikat ve vztahu extrovert X introvert, člověk, který má i jiné koníčky než jen práci X workoholik a podobně. Proto se vždy ptejme: Jak vychází můj šéf s ostatními zaměstnanci? Vadí můj šéf jen mě nebo většině jeho podřízených?

Dobrou radou, jak lépe vyjít se svým šéfem může být tato: Snažte se porozumět (možná skrytým) motivům jednání svého nadřízeného. Ty mohou být zcela jiné, než si myslíte nebo než se navenek jeví. Několik příkladů, jak na to, následuje.

Slabý manažer
Vaše pocity a dojmy: Nikdy se vás nezastane. Vyhýbá se jakémukoliv riskování. Jeho doporučení a pokyny jsou vágní, jeho postoje jsou nejasné a bez rasance.

Motivy nadřízeného: Může jít o typ člověka, který chce být oblíben u všech. Má nerad konflikty. Může to být manažer, který je natolik zaneprázdněn, že nevidí problém. Často to také bývá člověk, který se lépe než na manažerskou roli hodí do nějaké samostatné výkonné pozice. Chybí mu dovednost vést lidi.

Jaký zvolit přístup: Zkuste identifikovat, co je příčinou jeho jednání.

 • Pokud například zjistíte, že je to člověk, který potřebuje být všemi oblíben, a proto se vyhýbá řešení sporných situací, vyhněte se pokud možno komunikaci s ním, která je příliš emocionálně laděna. Jednejte spíše věcně a racionálně. Pokud je to možné, řešte problém vlastními silami.
 • Pokud jste nabyli dojmu, že váš nadřízený je člověk, který se více než řízením lidí zabývá vlastní prací a chová se jako individualista, převezměte iniciativu a snažte se v komunikaci s ním nastavit určité parametry vaší práce a způsobu zpětné vazby, kterou potřebujete. Vyžádejte si aktivně sami čas, kdy se vám šéf bude věnovat.
 • Pokud máte opravdu problém s tím, že váš nadřízený postrádá základní manažerské dovednosti, nezbývá, než se obrátit na jeho nadřízeného. Ano, není to úplně jenoduché řešení a nese s sebou určitý risk, avšak, pokud k takovému závěru dospějete například s více svými kolegy a po zralé úvaze, můžete prospět nejen sobě, ale celé firmě.

  Černobílý manažer
  Vaše pocity a dojmy: Člověk, který neumí rozlišit nuance či rozdílný kontext. Ve svých rozhodnutích zaujímá vyhraněná stanoviska a nepřihlíží k okolnostem. Může působit dojmem, že má nízké IQ. Jeho postoje působí nepevně, dojmem “kam vítr, tam plášť.

  Motivy nadřízeného: Může jít o člověka, který je orientován na fakta a nerad se zabývá argumentací, o které ví, že může být různě zkreslena či přikrášlena. Může jít o člověka, kterému chybí jistota a obává se špatného rozhodnutí.
  Jaký zvolit přístup:

 • Pokud je problémem styl myšlení nadřízeného s orientací pouze na fakta, přizpůsobte svou komunikaci. Vykreslování okolností a předkládání vašich názorů a myšlenek je plýtvání časem. Zaměřte se na čistá fakta a poskytujte informace tak věcně, jak jen to je možné.
 • Je-li příčinou nejistota nadřízeného, ať už proto, že je méně zkušený či jiného důvodu, zkuste diplomatickou cestou naznačit nadřízenému svůj názor či vhodným způsobem nastiňte několik možností řešení v závislosti na různých podmínkách a zdůrazněte klady a zápory jednotlivých řešení.

  Manažer kariérista
  Vaše pocity a dojmy: Veškeré jeho činění je podřízeno tomu, aby “vypadal dobře”. Podpoří vás jedině v případě, že mu to přinese kladné body na vyšších místech. Působí slizce. Hraje hry. Podřízených využívá pro své kariérní cíle.

  Motivy nadřízeného: Možná je to člověk, který věří, že kariéra je to hlavní, co jej učiní šťastným. Nebo potřebuje kariéru pro vlastní pocit sebevědomí. Možná také měl despotického některého z rodičů.

  Jaký zvolit přístup:

 • Podpořte jeho vysokou potřebu sebepotvrzení tím, že jej “necháte dobře vypadat”. Sami se zaměřte na “vysoce hodnotnou” práci a buďte však připraveni, že se možná stanete středem zájmu vy...

  Chcete-li se o pracovní problematice dozvědět více, vyzkoušejte Poradnu na http://www.prace.cz">www.prace.cz. • Témata článku:   

  Komentáře Zobrazit celou diskuzi

  Přečtěte si také

  Horoskopy

  Dnes na vás dolehne nepříjemná nálada a je docela možné, že se pohádáte s nějakým rodinným příslušníkem. Berete si všechno osobně a vytváříte tak negativní atmosféru i na rodinné půdě.…

  Nejčtenější články

  Doporučujeme