Toto místo ve skutečnosti - Státní opera Praha Filmovamista.cz
Záběr z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku Filmovamista.cz
Místo ve skutečnosti - Praha Veleslavín Filmovamista.cz
Záběr z natáčení filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku Filmovamista.cz
34
Fotogalerie

Jak vytrhnout velrybě stoličku: Co se dělo na natáčení úspěšné komedie?

Věděla jste, že film Jak vytrhnout velrybě stoličku měl být původně drama, ne komedie? Jenže vše změnil tehdy devítiletý Tomáš Holý, který ze snímku udělal sedmou nejlepší komedii století u nás. Jak probíhalo natáčení? Kde se točilo? V naší galerii si také můžete srovnat záběry z natáčení s tím, jak tato místa vypadají ve skutečnosti. Poznáváte některá z nich?

Malá hvězda

Když se pořádal konkurz na roli malého Vašíka, dorazilo krom Tomáše Holého dalších sto čtyřicet dětí. Tomáš prý ze začátku Poledňákovou příliš nezaujal, protože byl malý a skoro nemluvil. "Teprve když udělal na pozdrav zvláštní gesto, upozornil na sebe," prozradila režisérka, když byla dotázána, jak Tomáše objevila. Nakonec natáčení komplikovaly davy fanoušků, které chtěly od dětské herecké hvězdy autogram.

Pokračování 2 / 6

Po stopách filmu

Chtěla byste na vlastní kůži pocítit atmosféru oblíbeného filmu? Ani dnes to není nemožné. Budova horské služby, kde pracuje postava Vaškova otce, byla ve své době skutečnou stanicí horské služby, dnes je ale všechno jinak. Chata jménem Dias nyní slouží k ubytování, k filmovému odkazu se však hrdě hlásí, a tak na vás z jejích zdí dýchne trocha minulosti.

Pokračování 3 / 6

Nejkratší role

Stella Zázvorková byla v době natáčení filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku už velmi uznávanou herečkou, která na svém kontě měla role v oblíbených snímcích jako Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Dívka na koštěti nebo Ženy v ofsajdu. Role v této rodinné komedii však byla její historicky nejkratší. Před kamerou se totiž objevila na pouhých patnáct minut, během kterých řekla jenom dvě věty.

Pokračování 4 / 6

Předabovaný Harapes

Když se režisérka Marie Poledňáková rozhodla pro předabování Vlastimila Harapese, první otázka dabéra Jiřího Klema byla, jestli o tom Harapes ví. Bylo mu řečeno, že ano, ale jak se později ukázalo, nebyla to pravda. Když se o tom pak Harapes dozvěděl, nějaký čas s Klemem nemluvil. Poledňáková zvolila předabování proto, že Harapes trpí výraznou vadou výslovnosti a postava navíc získala charismatický hlas.

Pokračování 5 / 6

Řízky pro školníka

Pamatujete si ještě scénu, kde malý Tomáš Holý obaluje pro školníka řízky, které ale byly původně určené na neděli? Tomáš se zaposlouchal do vyprávění v rádiu a začal obalovat. Režisérce Poledňákové se to tak líbilo, že tuto scénu použila, tak jak se podařila natočit hned napoprvé a bez jediné zkoušky. Rozhlasová hra o dvou horolezcích, které Tomáš tolik obdivoval, však byla vytvořena pouze pro film a ve skutečností vůbec neexistuje.

Pokračování 6 / 6

Realita versus film

O chatě jménem Dias, která ve filmu představuje budovu horské služby, jsme se už zmínili. Našli jsme pro vás ale i záběry dalších míst. V naší galerii si tak můžete srovnat záběry z natáčení s tím, jak tato místa vypadají ve skutečnosti. Poznáváte některá z nich? Všechny fotografie filmových míst  - i z mnoha dalších filmů - najdete i na filmovamista.cz .

Doporučujeme

Články odjinud