Jak využít menstruační cyklus ve svůj prospěch?

18. 12. 2015
Zdroj: Profimedia.cz
Jak využít menstruační cyklus ve svůj prospěch? | Zdroj: Profimedia.cz
Kdysi jsem si myslela, že menstruaci musím jednou za měsíc prostě nějak přežít, a tečka. Ale je to jinak. Když znáte tajemství měsíčního cyklu, můžete ho plně využít ke svému prospěchu.

Menstruační cyklus je naší součástí celý dospělý život (svým způsobem i během těhotenství a v menopauze). A je také příčinou toho, proč jsme tak moc jiné než muži. To, v jaké fázi cyklu jsme, z nás totiž den po dni dělá ty, kterými jsme. Jednou náladové, jindy výkonné, jednou plačtivé, poté důrazné, jednou kreativní, pak unavené. Takzvané cyklické ženy na tom ale nevidí nic špatného a odmítají s tím bojovat. Naopak si jsou jisté, že máme svou cykličnost a proměnlivost přijmout, protože jen tak budeme konečně spokojené. Chce to jen začít. Ale jak?

NOVÉ PŘIJETÍ

Nejspíš změnou pohledu na to, jakou roli menstruace ve vašem životě sehrává. Přece jen – mluvíme o ní spíš s rozpaky. „Pro moderní ženu je nové přijetí menstruace i sebe sama složité. Naráží na ego, ale také strach. Ego jí říká, že pokud přemýšlí, že by měla ve vztahu k sobě fungovat jinak, znamená to, že fungovala předtím špatně. A strach zase našeptává, že když přestane kontrolovat své tělo a začne mu naslouchat včetně dní, kdy po ní vyžaduje odpočinek, bude pro druhé nespolehlivá a neschopná,“ vysvětluje Mgr. Dana-Sofie Šlancarová, překladatelka, majitelka nakladatelství OSULE a zakladatelka projektu Cyklická žena® (www.cyklickazena.cz), a ještě pokračuje: „Nicméně to není pravda. Ve chvíli, kdy žena odhalí, jak během měsíce funguje její tělo i mysl, kdy objeví zesílené schopnosti každé ze svých čtyř měsíčních fází, pak toho zvládá mnohem víc a je mnohem víc v pohodě – právě proto, že to dělá ve chvílích, kdy na to má ideální energii i schopnosti.“

A ZASE TA VÝCHOVA

Skepticky se vůči potenciálu menstruačního cyklu stavíme i vlivem výchovy. „Mnohým ženám se dostávalo odmala povzbuzování typu: Ale nebreč, vždyť to tolik nebolí! nebo Jen to sněz – i když neměly hlad. Tím se bohužel učily neposlouchat signály svého těla, ale to, co požadují ostatní. A teď, pokud chtějí pochopit cykličnost, se musejí znovu učit vnímat svoje tělo a důvěřovat tomu, co po nich chce,“ konstatuje odbornice, podle níž si možnost porozumění menstruačnímu cyklu komplikujeme mimo jiné ještě hormonální antikoncepcí.

Protože hormonální antikoncepce – zjednodušeně řečeno – celkově tlumí prožívání ženy, která je samozřejmě i nadále cyklická, nicméně si to uvědomuje ještě méně než ostatní.“

ŽENSKÝ TIME MANAGEMENT

Ale dost už o tom, proč cykličnost ignorujeme. Když se jí rozhodneme naslouchat, můžeme podle cyklických žen zažít nepopsatelný pocit úlevy. Konečně totiž přestaneme jít proti sobě. Pochopíme spoustu souvislostí mezi tím, proč nám během dní, kdy menstruujeme, nejde začít nic nového, nebo do jaké míry se dá vytěžit třeba i jindy nepříjemné období před menstruací a podobně. Stačí se jen naučit rozeznávat jednotlivé fáze, které jsou celkem čtyři, osvojit si, jak během nich tělo i mysl fungují, a naučit se podle toho jednat.

Znám ženy, kterým sice trvalo třeba rok, než svou cykličnost přijaly, ale pro všechny to stálo za to. Zjistily totiž, že je to vlastně jen jiný druh time managementu, který vždycky chtěly mít, ale bez přijetí cykličnosti jim to nešlo,“ objasňuje Mgr. Šlancarová. A Miranda Gray v knize Cyklická žena podotýká, že tenhle cyklický time management může také ženy dovést k velké osobní přeměně.

KRVAVÝ KOUČINK

O tu se více či méně často pokouší asi každá z nás, nicméně… v rámci programů, které s žádnou cykličností, tedy výchylkami ve výkonu a změnami v myšlení, nepočítají. Jsou to přístupy, které lépe sedí mužskému, neměnnému fungování. Přijetí vlastní cykličnosti pak dokonce Miranda Gray považuje za nejefektivnější selfkoučink, který si můžete dopřát. Protože naučit se naslouchat sama sobě, objevovat, co cítím, chci, o čem sním, uvědomovat si, co den za dnem dokážu… není vlastně nic jiného, než obrovská práce na osobním rozvoji. A jaké jsou tedy ty jednotlivé fáze?

KONEČNĚ OPRAVDU SVÁ

Co je ještě třeba vědět? Například to, že během cyklu se mění úplně všechno. Hladina energie, to, jestli jsme introvertní nebo společenské. Kolísá chuť na sex i fyzickou blízkost jako takovou, mění se chutě v jídle, potřeba spánku, schopnost komunikovat, jednat a vyjednávat, ochota nechat se vést nebo potřeba jiné řídit. Mění se velikost našich prsou, citlivost erotogenních zón i celého těla, práh bolesti, srdeční tep, kvalita zraku... A navíc u každé z nás jinou měrou. Stejně tak u každé z nás je každá ze čtyř fází jinak dlouhá a intenzivní, vystupují do popředí jiné silné vlastnosti.

A i proto – když dostanete chuť svou cykličnost uchopit – musíte podle Mirandy Gray přidat ještě pár zásadních ingrediencí: musíte si skutečně začít být vědoma své vlastní cykličnosti musíte začít plánovat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu jste a důvěřovat svému tělu i potenciálu třeba i do té míry, že (je-li to možné) některé úkoly odložíte na dobu, která pro to bude optimální musíte mít odvahu začít aplikovat v praxi musíte být flexibilní (protože cyklus se proměňuje, a to, že se ho naučíte znát dnes, neznamená, že jeho schéma bude platit až do nástupu menopauzy – během níž navíc cykličnost také zcela nevymizí, jak se můžete dočíst dál). Kniha Mirandy Gray vám k tomu všemu dodá ultra podrobný návod.

Probere s vámi nejen čtyři fáze, ale každý z 28 dní cyklu. Pomůže vám orientovat se v pocitech, prát se s překážkami, učit se fungovat s okolím, které bude překvapené z toho, jakým způsobem se měníte (z toho důvodu také Dana-Sofie Šlancarová se svým mužem Erikem Hutterem napsala knihu Návod na ženy, v níž mužům i jiným blízkým odhalují, jak si správně užívat život s ženou, která se rozhodla býti cyklickou).

KDYŽ MÁ MATKA PROSLOV

Začala se vám myšlenka cykličnosti líbit a máte doma dceru? Snažte se pro ni menstruaci uchopit jako něco, co je přirozené. Usnadníte jí tím vztah k sobě samé tak, že možná ani nemáte tušení. „Mluvte s ní naprosto otevřeně. Už když jsou holčičky (ale i kluci) malé a často chodí s maminkami na záchod, vidí, že se něco děje. Vidí vložky, tampony… Jen jim přijde divné, že mamince teče krev. Už tehdy mohou dostat otevřenou odpověď úměrnou jejich věku (když jim maminka vysvětlí, že je to proto, aby mohla mít děťátko).

A později se na to dá navázat. Mluvit o tom, aby se menstruace stala přirozenou věcí. A když pak dcery (ale i synové) rostou, doporučuji jim přečíst krásnou pohádku Rozkvétající žena, která půvabnou příběhovou formou popisuje všechny čtyři fáze měsíčního cyklu, “ doporučuje Dana-Sofie Šlancarová a ještě dodává: „Ale tomu všemu určitě předchází jeden zásadní krok, a sice naplno přijmout svou vlastní menstruaci a cykličnost.“

OD JEDNÉ DO ČTYŘ

FÁZE PRVNÍ: REFLEKTIVNÍ (1.– 6. DEN OD ZAČÁTKU MENSTRUACE)

dny, které patří samotné menstruaci, jsou těmi, kdy jsme spíše uzavřené, tiché, snivé není to doba vhodná na velké fyzické výkony ani na vymýšlení nových projektů můžeme zapomínat, cítit se trochu „mimo“, což ale nemusí být ve všem na škodu snáze například najdeme kompromisy, utečeme zbytečným konfliktům RADA: Pokud můžete, spěte, věnujte se sobě, svému tělu, nabírejte síly a připomínejte si své sny, abyste za nimi v dalších, aktivnějších fázích, mohla jít.

FÁZE DRUHÁ: DYNAMICKÁ (7.–13. DEN)

předovulační fáze je označována za dynamickou plným právem vrací se fyzická síla, kreativita, ale také vůle a schopnost dotahovat věci do konce spousta věcí nám přijde najednou logická, jasná, velké úkoly snadné a rychle realizovatelné – dobře komunikujeme, vedeme a chválíme jiné i motivujeme sebe RADA: Toto je období, ve kterém skvěle nastartujete i ty největší životní změny, vyjednáte si ty nejlepší podmínky pro cokoli a svou aktivitou všechny ohromíte.

FÁZE TŘETÍ: EXPRESIVNÍ (14.–20. DEN)

přichází ovulace, a my jsme doslova a do písmene všemu otevřené – nejen své potenciální úloze matky, ale světu kolem sebe přijímáme lidi takové, jací jsou, a chceme tu být víc pro druhé než pro sebe ke slovu přichází empatie, citlivost, soucit a energii investujeme hlavně do vztahů RADA: Spíš než lídrem je lépe se v těchto dnech stát tím, kdo podporuje – a spíše než sólovou hráčkou budete skvělou spoluhráčkou. Zapomenout byste neměla ani na to, abyste si dokonale užila svou ženskost a ženskou energii, která je v této fázi na vrcholu.

FÁZE ČTVRTÁ: KREATIVNÍ (21.–28. DEN)

premenstruační období, které většina z nás vnímá negativně, je spojené s poklesem fyzické energie, ale charakterizuje ho také nárůst tvořivosti jsme zručnější, nicméně hlavně přemýšlíme, kudy chodíme: o sobě, o tom, co děláme, jak to děláme, proč a pro koho RADA: Někdy to s tím přemýšlením bohužel přeháníte a dostáváte sama sebe do stavu úzkosti, strachu, jestli náhodou neděláte taky něco (nedej bože všechno) špatně. Pak je čas dát prostor intuici a pochopení sama sebe, sebelásce a vědomí, že zase přijde lepší fáze.

KDYŽ MENSTRUACE NENÍ

Těhotné a kojící ženy. I ty se svou cykličností souznějí. „Některé mi říkají, že pro ně byl první trimestr jako střídání menstruační a premenstruační fáze (únava, která se střídala s fázemi aktivity a tvoření), a další trimestr byl spíš jako fáze ovulační. Ženy, jež kojí, většinou už zaznamenávají fáze v obvyklém pořádku, i když menstruační krvácení nepřichází. Poznají to podle energie a nálady, ve které se nacházejí,“ vysvětluje Dana Sofie Šlancarová, zakladatelka projektu Cyklická žena®. Stejně zajímavé je i období menopauzy. Fakt, že ženy přestávají menstruovat, často mnohé berou jako konec své ženskosti, ale jejich cyklický plán je může i přes změněnou hormonální situaci a absenci krvácení naštěstí vyvést z omylu.

I podle Mirandy Gray je pro ně dokonce ideální, protože jim inovovaný cyklický plán pomůže zorientovat se ve změnách, jimiž tělo prochází. I nadále jim zprostředkovává možnost mít přehled o schopnostech. Možná nebudou krvácet, ale reflektivní fáze tu i nadále bude. A také ostatní, například dynamická, která může najednou trvat týdny i měsíce, což je vlastně skvělá zpráva, protože na všechno bude mnohem více času. A život dostane zase úplně jiný, skvělý rozměr!

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V poslední době moc rádi čtete, ale neměli byste jen ležet s knížkou v ruce. Čtení je jistě příjemné a povznášející, ale k vám se hodí i jiné aktivity. Musíte si je ovšem vymyslet sami,…

Nejčtenější články

Doporučujeme