Jak vyzrát na předvánoční stres? Uberte vážnost a přidejte hravost

11. 12. 2012
Jak vyzrát na předvánoční stres? Uberte vážnost a přidejte hravost
Před námi jsou největší zimní svátky - doba, která pohne snad každou duší. Ale asi trochu jinak, než si představujeme. Čas ztišení a usebrání se změnil v závod s časem a boj o nejoslnivější dárky v širém okolí. Jak zvládnout útok na naši peněženku a především jak ustát psychický teror?

Předvánoční stres se dotýká každého z nás. Ačkoli ženy reagují navenek více přecitlivěle, mužů se předvánoční stres také týká, i když to na sobě nedávají tolik znát. My ženy nejčastěji řešíme například, že musíme umýt všechna okna, vyprat a vyžehlit záclony, zbavit byt prachu a napéct co nejvíc druhů cukroví.

Jak to všechno zvládnout? Nejprve bychom si měli na chvilku sednout a v klidu si rozmyslet, co nám takové rychlé zásahy do každodenních rituálů přinášejí, ale také o co bychom mohli kvůli přehnaně vysokým požadavkům, jež klademe sami na sebe, přijít. Nemáme náhodou tu zběsilost jen v srdci? A jak se na každoroční předvánoční šílenství dívají odborníci?

„Nejlepší je uvědomit si, že tolik nejde o samotný úklid, spíše o napětí, které před svátky řada z nás cítí. Někteří lidé jsou zvyklí vybít si ho uklízením. Zajímavé je pak přemýšlet, z čeho takové napětí v nás vychází - může to být obava z toho, zda všechno stihnu, zda seženu ty správné dárky, zda štědrý večer dopadne podle mých představ, kdo se zase s kým pohádá…,“ vysvětluje psycholog z ambulantního zařízení Psychoterapie Anděl Mgr. Jan Kulhánek.

Podle jeho slov nám přehnaný úklid pomůže od napětí jen tak, že se hodně unavíme. „Na nějakou chvíli nemáme čas přemýšlet o skutečných zdrojích naší nepohody,“ upozorňuje na velmi podstatný „detail“ psycholog.

Stres dokáže zabolet

To, že nám tělo dává signál, když se ocitne v psychické nepohodě, je známá záležitost. Psychologové o tom vědí své, neboť mají se stresovanými lidmi každodenní zkušenost.

Předvánoční doba je ukázkovým časem, kdy se dveře psychologických ambulancí téměř netrhnou. Tělesných projevů stresu je řada, od zažívacích potíží (nechutenství, pocity na zvracení, průjmy) přes bolesti hlavy, poruchy spánku, ,bezdůvodné‘ únavy až po bušení srdce, nadměrné pocení či problémy s dýcháním.

„Každý může reagovat jinak. Dlouhodobý stres je vlastně přetížení organismu, který je v ,bojové‘ pohotovosti schopen setrvat jen relativně krátkou dobu. Důležité je vnímat signály vlastního těla a reagovat na ně, pokud si chceme zachovat zdraví a vitalitu,“ upozorňuje psycholog.

K babičce až příští rok

Co si letos můžeme dovolit vynechat? Zůstaneme doma, nebo odjedeme někam do teplíčka, případně nahřejeme kosti v lázních? Budeme se vlastně vůbec obdarovávat?

Nebo půjdeme na dobrou večeři do vyhlášené restaurace a pod stromečkem si dáme jen pusu? Všechno hodně záleží na tom, v jaké se ocitáme rodinné situaci - jinak to budou mít mladí rodiče s malými dětmi, jinak starší pár a úplně odlišně se na vánoce a přípravu na ně dívá důchodce, který už nechce nic jiného než svůj klid ve společnosti televize. Anebo se tak jen tváří… nechtěl by svátky strávit s námi?

Někdy jsou domluvy s našimi seniory vyčerpávající i v méně exponované době. „Vánoce jsou emotivním časem. Hodně našich rozhodnutí a debat, které s vánočními svátky souvisí, je také emotivních. Proto bych doporučil takové důležité věci řešit dříve než v prosinci,“ říká psycholog. „Pokud se představa rodiny různí, budeme nejspíš hledat kompromis. Ten může vypadat třeba tak, že se každý rok všichni zařídí podle jednoho z nich. Může být hodně užitečné nechat se inspirovat rodinami a seniory v našem okolí,“ dodává.

Každý ať se zapojí

Ano, říkáte si, to je všechno moc pěkné, ale já mám doma dvě malá hravá koťátka, o která se přece někdo musí postarat. A já na to teď nemám moc nervy. Upřímně řečeno, nejšťastnější bych byla, kdyby mě na měsíc zavřeli do vypolstrované cely… Jak to všechno stihnu?

Určitě byste měli do příprav na Vánoce zapojit i své potomky, dokonce i ty hodně malé - nedopouštějte se té chyby, že je posadíte k televizní obrazovce a sami budete chtít vše zvládnout na jedničku. Zde je opět rada odborníka: „Nejlepší je naučit se nebrat Vánoce příliš vážně, pak už si můžete v prosinci dělat, co chcete. Proti stresu je dobré vnést do případných příprav trochu hry a legrace, děti i ostatní to jistě ocení. Každé ráno po Mikuláši si můžete zopakovat, že ,co nestihnu, to nebude - a nevadí mi to‘.“

A jak to je s těmi dětmi? „Nejlepší je podle mě varianta, kdy se přípravy spojí s hrou i se splněním určitých povinností. Záleží samozřejmě na věku dětí, ale obvyklým zdrojem pro hru je zapojení dětí do pečení cukroví, výzdoby, výběru stromečku. Tady je příležitost pro kooperaci dítěte a rodiče. Docela samostatně mohou děti vyrábět dárky. K povinnostem by pak měl patřit i úklid pokojíčku před Štědrým dnem,“ radí psycholog.

Způsob nakupování dárků se mění

Každý z nás má jiný vkus, někomu se líbí nakoupit vše pod jednou střechou, jiný se zase cítí lépe v menším specializovaném obchodě… Nakupování dárků je zkrátka kapitola sama pro sebe. „Je moc fajn, že si v dnešní době můžeme sami vybrat, kde a jak dárky na Vánoce budeme nakupovat. Kromě obchodních center stále existují i menší obchody, kde se nám prodavači věnují individuálně.Výhodou je možnost poradit se, v klidu si věc prohlédnout či vyzkoušet,“ míní magistr Kulhánek.

Úžasnou možnost nakupovat z pohodlí domova pomocí internetu dnes využívají i starší generace. „Můžeme si v klidu přečíst komentáře či recenze, vybírat si podle ceny a zakoupené zboží nechat zavézt až domů,“ vypočítává psycholog. Pro toho, kdo nechce kupovat vše hotové, existují všelijaké kurzy jak co vyrobit vlastními silami. A neplatí to jen pro děti. Na to je ale potřeba mít klid a čas, proto je nad takovými dárky dobré přemýšlet dlouho před Vánoci.

Dárky pro děti

Jé, tys svému synáčkovi koupila jinou značku - ale ta není dobrá, ta nefrčí… Ano, i takovéhle řeči se dnes vedou mezi maminkami. Dospělý se s tím, že pod stromečkem nenajde úplně přesně to, co si přál, vyrovná podstatně lépe než dítě. Občas postačí kompromis. Občas.

„Záleží samozřejmě na věku dítěte, děti školou povinné občas potřebují uspokojit svou potřebu zapadnout do kolektivu něčím, co frčí. Nesmíme se tím ale nechat zotročovat nebo si prostě jen příliš usnadňovat práci, ale to je práce na celý rok -občas o tom s dětmi mluvit, vysvětlovat jim, že kvalitní věci možná potřebují méně reklamy, a hlavně jim to občas něčím dokázat,“ říká psycholog. Uznává ale, že s dětmi je to vždycky trochu hra na to, kdo ustoupí.

Zachraňte svoji čest

Jsem dlouhodobě nemocná, nemám peníze. Jak všem obstarám aspoň zlomek toho, na co se těší? Kdyby naši blízcí věděli, co se nám přihodilo, určitě by po nás žádné velké vánoční výkony nechtěli. Není to určitě jen fráze, když si dovolím tvrdit, že nejlepší dárek prozradí, že jsme nad ním přemýšleli. Nemáme-li na to kapacitu, nestyďme se to přiznat, říct o našich důvodech, proč to tak je, a dárky pojmout spíše symbolicky - není to žádná ostuda ani selhání.

Trochu jiné Vánoce

Stále více lidí odjíždí na Vánoce do teplých krajin nebo do lázní. Pokud by ani vám nechyběla vánoční atmosféra, nebazírujete na vánočním stromečku a máte rádi teplo, proč to nezkusit?

Vždyť by šlo vlastně také o dárek. „Pokud se na tom lidé v páru či celá rodina shodnou, doporučuji to vyzkoušet, určitě to bude netradiční zážitek. Jestliže jde ale o pokus utéct z těžké situace (například při nedávné ztrátě blízké osoby), obvykle si těžkost v srdci vezeme s sebou.

A s dárky lze zacházet zcela libovolně, všichni ti, co s vámi neodjeli, ocení dárky před svátky i po nich,“ uzavírá magistr Kulhánek.

Když je stres silnější než vy

1. pomoc

Ještě z toho všeho připravování a chystání nejste „na nervy“? Stres se ještě nezačal podepisovat na vaší fyzické kondici? I tak si můžete vyzkoušet relaxační techniky, které vám dodají klid v duši a energii do dalšího konání. Zde je návod:

Vestoje:

Zout si boty a pevně se postavit, trochu si zadupat a cítit pevnou půdu pod nohama, 3-5 hlubších nádechů nosem, chvilku zadržet dech a vydechnout hlasitě pusou, v duchu si několikrát zopakovat „jsem v klidu“.

Vsedě či vleže:

Zaujmout pohodlnou polohu, nekřížit končetiny, zavřít si oči - to vše někde v klidné místnosti, kde vás nikdo nebude 5 minut rušit. V duchu si projít postupně celé tělo od hlavy až k patě a pokusit se uvolnit partie, kde cítíme napětí, pak udělat pět hlubších nádechů nosem, zadržet dech a vydechnout pusou. Nakonec si v duchu zopakovat nějakou pozitivní formulku, třeba „to zvládnu“, „jsem klidný/klidná a uvolněný/uvolněná“.

Dobrý tip!

Se stresem lze pracovat například pomocí relaxačních cvičení, nejznámější a nejrozšířenější je autogenní trénink či Jacobsonova progresivní relaxace. Velmi rychlá a účinná jsou také dechová cvičení, která mají často původ v józe. Cvičení jógy má v dlouhodobém horizontu velmi dobrý vliv na odolnost vůči stresu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Přestaňte se stále litovat a stěžovat si na okolní negativní vlivy. S dobrou náladou půjde všechno lépe. Někdy to tak prostě bývá. Nedaří se, ani kdybyste se rozkrájeli! Dopřejte si hezký…

Nejčtenější články

Doporučujeme