Jak vznikl prezervativ

14. 6. 2001
Jak vznikl prezervativ
Snad každý se ve svém životě setkal s prezervativem. Jak ale prezervativ vznikl? Z čeho se dříve vyráběl?

Jak vznikl prezervativ

Snad každý se ve svém životě setkal s prezervativem. Jak ale prezervativ vznikl? Z čeho se dříve vyráběl?

První zmínky o používání podobných prostředků, jako jsou dnešní prezervativy, sahají až tisíKlepněte pro větší obrázek c let před náš letopočet. Kolem roku 1300 před n.l. se používala dekorativní ozdoba penisu. Ve starověku se již tušilo, že pomůcka pokrývající penis může především zabránit přenosu nemocí a případnému otěhotnění. O něčem takovém se zmiňuje i řecká mytologie. Tehdy byl hlavní účel především ozdobný a byl určen pro zvýšení dráždivosti a rozkoše, což je pro nás nepochopitelné . Možná je to tím, že tehdejší materiály byly pro takové pomůcky nedostačující. Používalo se především lněné plátno.
Zrození opravdu prvního pořádného kondomu právě ze lnu je datováno až do roku 1564. Až v 18.století se textilní materiál přestal používat. Byly objeveny báječné vlastnosti zvířecího střeva, a to se používalo až do objevu kaučuku.
Kdy vynikl samotný název kondom není zcela jasné. Podle jedné verze to bylo právě v 18. století, kdy se přešlo na zvířecí střeva. Podle jiné verze to bylo již v době vlády Karla II. a pojmenován byl podle anglického lékaře Contona. Tehdy se kondom prezentoval jako prostředek chránící "před pohlavní nemocí a proti plození bastardů".

Dnes je možné zakoupit širokou paletu různých druhů. Je zajímavé, že v USA se v dnešní době stále vyrábí některé prezervativy z původního přírodního materiálu, a to ze slepého střeva ovcí. Ten je však mnohem dražší než jiné druhy a jeho spolehlivost je mnohem nižší. Doporučuje se jen lidem s přecitlivělostí na latex.

Také postoj k prezervativu se v průběhu staletí měnil. Ve starověku se používal spíše pro zábavu. A tak i muži ho rádi použili. Dnes máme pocit, že muži ho používají z donucení. Někteří tvrdí, že prožitek není takový, zaslechla jsem i názor, že "sex s prezervativem je jako lízat zmrzlinu přes sklo". Především díky informovanosti se změnil postoj žen k prezervativům. Anglická lady z dob královny Viktorie by zcela jistě omdlela, kdyby o prezervativu jen slyšela, natož aby tuto odpornost vzala do ruky. Současná žena ví, že kondom jí pomůže nejen při nežádoucím otěhotnění, ale i před přenosem nemocí, před zánětem pochvy spojeným s výtokem a zánětem vaječníků a vejcovodů. Proto je současný přístup odlišný i od stavu v 70. letech. Až smrtelná nemoc AIDS způsobila prudký rozvoj prodeje kondomů. V současnosti se celosvětově prodá cca. 6 miliard kusů ročně a stále větší podíl na nákupu prezervativů mají ženy. V USA je to kolem 50% a například v Japonsku má takový nákup dlouholetou tradici a je výhradně dámskou záležitostí. Muž kupující prezervativ je málem bílou vránou.

Autor: Helena
zdroj: Radim Uzel - Jak neotěhotnět

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nastoupili jste na vojnu, tak musíte bojovat. S trvalým partnerem dnes všechno vyřešíte a dojdete k závěru, že bylo všechno hloupé a zbytečné. Však už to tak bývá. Na druhou stranu se vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme