Jak zhubnout extrémně snadno: Těchto 6 pravidel vám v tom pomůže! | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak zhubnout extrémně snadno: Těchto 6 pravidel vám v tom pomůže!

Jak snadno zhubnout tak, aby to zvládl opravdu každý a aby to nebylo příliš obtížné? Stačí dodržovat několik základních jednoduchých změn a sami se přesvědčíte, že i vy odložíte kilogramy navíc. Poradíme vám, jak na to.

Opatření pomáhají

Také patříte mezi ženy, které i pečlivě vybranou dietu drží se zatnutými zuby maximálně týden, a s předsevzetím cvičit to bývá ještě horší? Léta i kila, nad nimiž jste už možná mávla rukou, bohužel přibývají a vám se nedaří hubnout? „Nemávejte“, zkuste dodržovat pár úplně jednoduchých opatření, které se už během ledna jednoznačně projeví na vaší hmotnosti.

Zajímají vás rady odborníka pro chytré hubnutí? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Pijte vodu

Pokud víte, že máte v pitném režimu velmi suchá místa, změňte to! Bez dostatečného množství tekutin hubnout nelze. Začněte den sklenkou vlažné vody. Probudíte tak tělo, protože doplníte po noci ztracené tekutiny, povzbudíte peristaltiku a zčásti naplníte žaludek. Pijte vodu před jídlem, hlad je někdy jen převlečená žízeň.

Mnoho lidí dále netuší, že voda pomáhá aktivovat vlákninu. Ta je schopná absorbovat velké množství vody, což v žaludku a střevech vytvoří specifickou houbovitou hmotu, která zpomaluje využití cukrů, navozuje pocit sytosti a oddaluje pocit hladu. Pokud nepijete dostatečně, o tuto schopnost, kterou disponuje vláknina, se částečně ochuzujete. Ale pozor, pijte tak, aby vám to bylo příjemné, mnoho lidí nesnáší pití velkého množství vody naráz, zvláště pak nalačno. Vyvolává to u nich krátkodobou nevolnost.

Pokračování 3 / 7

Choďte, choďte, choďte

Nemáte-li čas, peníze, natož dostatek vůle na pravidelné lekce cvičení, tak alespoň choďte. Chodit umí každý, nic to nestojí, navíc budete na vzduchu, otužíte se a posílíte celé tělo. Stačí jen vystoupit o zastávku či dvě dřív nebo na menší nákup nejet autem, ale vyrazit s batohem. „Královnou pohybu je CHŮZE, králem je BĚH. Chůze má v pohybové aktivitě jedno výjimečné specifikum: ostatní pohyb a svalová aktivita je založena na přeměně sacharidů na energii. Význam chůze v obezitologii je nezastupitelný, protože chůze jako jediná bere energii ze 60 % z tuků a jen z 40 % ze sacharidů,“ tvrdí obezitolog Zlatko Marinov.

Pokuste se chodit pravidelně, ideálně každý den, byť by šlo jen o kilometr denně navíc. Skvělé je, že nemusíte mít speciální vybavení, stačí pohodlné oblečení a boty. Aplikaci, která počítá kroky a kilometry, lze stáhnout do mobilu během chvilky. Pochopitelně to jde i bez počítání kilometrů, avšak jejich „sbírání“ bývá příjemně motivující.

Pokračování 4 / 7

Vynechte svačiny

Zatímco dříve odborníci na výživu doporučovali několik jídel denně a neustálé malé svačinky, dnes se kloní spíše k opaku. Žaludek i další trávicí orgány potřebují také oddech. Důležité však je, abyste mezi jídly nestrádali hlady. Pokud svačíte spíše ze zvyku, pokuste se svačiny vynechat či nahradit nějakým příjemným nápojem, v zimě třeba dobrým čajem. Při našem sedavém způsobu života s malým výdejem energie bývají různé svačinky spíše zvyk než nutnost.

Pokračování 5 / 7

Nedoslazujte

Pokuste se přestat sladit – čaje, kávu, uberte množství cukru při pečení i vaření. Toto předsevzetí může trochu „bolet“, ale pakliže si zvyknete a změníte chuťový návyk, ušetří vám to v celkovém denním kalorickém příjmu nemálo kalorií v podobě čistých sacharidů. Jen si spočítejte, kolik kostek cukru přidáte během dne do čaje či kávy. Jedna kostka cukru obsahuje 75 kJ – zde už stačí je násobit, výsledek této početní operace může být někdy dosti šokující.

Pokračování 6 / 7

Nejezte po večeři

Vynechávat večeři je sice velice účinné, ale také velmi mučivé. Spánek s prázdným žaludkem nebývá klidný, budit se před rozbřeskem hlady zavání přejídáním se během dne. Raději se v klidu a s chutí navečeřte, večeři si vychutnejte, ale po ní už nesnězte ani plátek sýra, natož plátek sýra na housce. Zvláště „sovy“ mívají k nočnímu „lovu“ v pozdních hodinách a temných koutech lednice sklony. Sovám může zčásti pomoci posunutí času večeře.

Pokračování 7 / 7

O sklenku méně

Alkohol v mnoha svých podobách klame tělem; vždyť jen pijeme, vždyť nejíme! Jenže gram čistého alkoholu v sobě ukrývá o 10 kJ více než gram bílkovin či cukrů! Když si pak představíme, kolik cukru obsahují nejrůznější koktejly a likéry, může se klidně stát, že jeden míchaný drink bude mít tolik kalorií jako lehká večeře.

Asi nejvlídnějším alkoholem je v těchto souvislostech víno – ideálně červené nebo bílý střik. Kvalitní víno, zvláště červené, je pak v malých dávkách dokonce zdravé. Mimo mnoha dalších látek obsahuje i nesmírně cenný antioxidant resveratrol s mnoha kladnými účinky na lidský organismus.

Doporučujeme

Články odjinud