Jak zhubnout po čtyřicítce? Tahle pravidla musíte dodržovat každý den!

Jak zhubnout po čtyřicítce? Tahle pravidla musíte dodržovat každý den!

Věděla jste, že ženy zpravidla váží po pětačtyřicátém roce zhruba o deset kilogramů více než ve dvaceti? Aby se to nestalo, je nutné dodržovat určité zásady, díky nimž nebudete přibírat tolik nebo vůbec. Nedá se nic dělat, jakmile vám bude čtyřicet, jídelníček si musíte hlídat mnohem pečlivěji. Jinak nikdy nezhubnete!

Čtyřicítka jako zlom v životě ženy

Je to doba, kdy se objevují první zdravotní komplikace a bazální metabolismus je pomalejší. Samozřejmě, že ne u každé ženy, ale většina žen už nějaké ty obtíže má. Jestli si chcete udržet stálou váhu i v tomhle věku, musíte snížit svůj denní energetický příjem o sto kilokalorií, tedy zhruba o 500 kJ. Pokud musíte hubnout, pak musíte ubrat ještě víc – asi 1500 kJ. V tomto případě můžete shodit až půl kilogramu týdně. „Větší úbytek by ohrozil vaše tělo nedostatkem vitaminů a minerálních látek,“ říká trenérka Markéta Brožová z fitness centra pro ženy Countours.

Pokračování 2 / 9

Co jíst po čtyřicítce?

Preferovat byste měla nutričně bohaté potraviny a zdroje vápníku, jako jsou mléko, jogurt, listová zelenina nebo tofu. Určitě nezapomínejte na ovoce a zeleninu – ideálně 2 šálky ovoce a 2,5 šálku zeleniny. Důležitý je vitamin D, celozrnné obiloviny a kvalitní bílkoviny, zejména kuřecí a libové červené maso, vejce a luštěniny. Pijte čistou vodu, případně ochucenou citronovou nebo limetkovou šťávu.

Pokračování 3 / 9

Nevynechávejte snídani

I když nemáte chuť, podle odborníků byste neměla vynechávat snídani. Jezte něco zdravého, nezapomínejte na dostatek bílkovin, aby vás během dopoledne nehonila mlsná. Snídaně je taky jídlo, kdy si můžete skutečně dopřát skoro cokoli. Klidně si dejte nakrájené krůtí maso se zeleninou, vajíčka nebo ovesné vločky s dýňovými semínky nebo toust s jogurtem a plátky rajčat.

Pokračování 4 / 9

Myslete na přípravu jídla

Možná to pro vás není žádné překvapení, ale způsob přípravy jídla může mnohé ve vaší snaze o hubnutí změnit. A to k horšímu nebo lepšímu. Po čtyřicítce si vybírejte kvalitní potraviny a věnujte jejich přípravě čas. Nejezte smažená jídla, zahuštěná jídla, kde je spousta mouky, preferujte dušení nebo grilování bez tuku. V restauracích si pak vybírejte jídla lehčí a když nevíte, zeptejte se.

Pokračování 5 / 9

Večer už nejezte nic tučného ani sladkosti

Nesprávné potraviny nejen naruší váš spánek, ale taky kvůli tomu přiberete. Rozhodně večer nejezte mastné a tučné potraviny (párky, klobásky, tlačenku, fast food, zmrzlinu, tučné sýry nebo uzeniny). Také se vyhněte sladkostem a sacharidům vůbec. Chcete-li shodit nebo si udržet váhu, na cukry večer prostě zapomeňte jednou provždy. Zní to možná drasticky, ale funguje to. Jestli vás honí mlsná, dejte si kousek nízkotučného sýra.

Pokračování 6 / 9

Snižte porce jídla a kalorický příjem

Jestli jste až dosud jedla za dva, měla byste to hodně rychle přehodnotit. Po čtyřicítce už prostě musíte jíst za jednoho a někdy i méně. Většina lidí má po čtyřicítce výrazně nižší úroveň fyzické aktivity, takže už nepotřebuje tolik kalorií. Zejména odpoledne a k večeři byste si měla udržet množství kalorií kolem 1000 kJ, víc ne. Menšího kalorického příjmu dosáhnete i tím, že budete jíst častěji menší porce. Možná vám zpočátku bude kručet v břiše, ale budete se cítit fajn, a ještě dobře usnete.

Pokračování 7 / 9

Omezte alkohol

Zní to ještě hůře než předchozí rada o snížení kalorického příjmu? Nedá se nic dělat, ženská po čtyřicítce by měla alkohol omezit velmi citelně. Jen počítejte – jedna sklenice piva obsahuje až 700 kJ a kolik jich třeba teď v létě na zahrádce vypijete? Navíc čím víc vypijete alkoholu, tím máte větší chuť jíst – samozřejmě něco hodně nezdravého. Když už musíte něco pít, pak si dejte jednu sklenku bílého suchého vína nebo střik.

Pokračování 8 / 9

Cvičení je nutnost

Zejména v případě, že pracujete v kanceláři. Nevymlouvejte se, že jste unavená a nemůžete už nikam jít. Stačí žít aktivněji, místo výtahu vyjděte schody do práce, navykněte si správné držení těla při chůzi a seďte vzpřímeně. „Všechna tahle neviditelná cvičení tělo posilují a chrání do budoucna,“ radí trenérka fitness Markéta Brožová. Přidejte mírné fyzické aktivity, jako jsou procházky nebo zahradničení, hlavě něco dělejte. Chcete-li dělat něco náročnějšího, vyberte si takovou aktivitu, která vás bude bavit. Když vás pohyb bavit nebude, nevydržíte u něj.

Pokračování 9 / 9

Vzorový jídelníček na jeden den pro ženy po 40

Snídaně: hrst namočených ovesných vloček, polotučný jogurt (3 % tuku), šálek jahod a hrst ořechů

Oběd: 100 g pečeného krůtího masa, neomezené množství grilované zeleniny (cuketa, paprika, cibule) a 100 g vařených brambor v páře

Svačina: (dopolední i odpolední): ovoce a hrst semínek nebo zelenina s dipem nebo neochucený Cottage sýr se zeleninou

Večeře: řecký zeleninový salát, feta sýr, vejce, kousek žitného chleba

Doporučujeme

Články odjinud