Chcete mít vlny jako Julia Roberts? Curly Girl ví, co s vlasy musíte udělat | Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Chcete mít vlny jako Julia Roberts? Curly Girl ví, co s vlasy musíte udělat

Dáváte si vlasy raději do culíku, protože si s nimi nevíte rady? Nedrží tvar a zdají se vám suché, přitom toužíte po krásných a zdravých vlnách? Chtěly byste na své okouzlující vlasy ulovit sympatický protějšek? Pokud jste si alespoň jednou odpověděly ANO, čtěte dál. CGM (Curly Girl Method) promění vaše vlasy ve třpytivou a přitažlivou korunu krásy.

Co je to CGM metoda?

Curly Girl Method (CGM) znamená ve volném překladu metoda kudrnatých holek. Díky určitým pravidlům, postupům a přírodním kosmetickým přípravkům můžete docílit krásných zvlněných, či dokonce kudrnatých vlasů. Dobrou zprávou je, že nutně nemusíte nechat hromadu peněz v kadeřnickém salonu. Zvládnete to vlastní pílí v pohodlí vašeho domova. Stačí vědět, jaký typ vlasů máte a které produkty a postupy jsou pro vaši zvlněnou hřívu ty nejlepší. Špatnou zprávou je ale to, že pokud máte nyní vlasy jako hřebíky a nikde se žádný pramen nevlní, pak ani s touto metodou požadovaného výsledku nedosáhnete.

Průkopnicí této metody je britská kadeřnice Lorraine Massey, která začala s osvětou týkající se péče o vlnité vlasy už v roce 2001. Ona sama se pyšní krásnými kudrnatými vlasy a snaží se mužům i ženám ukázat správný směr. Důležitý je především respekt k tomu, co vaše vlasy právě potřebují. Každé vlasy mají totiž jedinečnou identitu, tudíž přístup každého k CGM je odlišný a nejde stanovit jeden přesný návod, jak krásných vln či kudrlinek docílit.

Každé vlasy mají totiž jedinečnou identitu, podobně jako třeba otisk lidského prstu.

Filozofií CGM je naprosté smíření se s vlnami, které je postaveno na odvaze a sebevědomí. S tím souvisí také úplná akceptace barvy vlasů, která nám byla dána do vínku od přírody.   

Charakter vlnitých a kudrnatých vlasů

Jedná se o typ vlasů, které hodně absorbují a neustále vyžadují hydrataci. Používáním běžných kosmetických přípravků z drogerie se docílí pouze toho, že se ucpe povrch vlasu, a do jeho hloubky se tak nedostávají potřebné živiny. Naopak šampony, masky a kondicionéry bez přídavku silikonů, chemikálií, alkoholu a sulfátů dovolí propouštění všech potřebných látek do hloubky vlasu.

Často právě tyto vlasy působí při nesprávné péči hodně suše, nezdravě a mohou být plné vlasových chuchvalců. Péče o ně není vůbec jednoduchá. Nedají se snadno rozčesat a je těžké stanovit správný a oku lahodící střih.  

Jak zjistit, jestli mám kudrnaté vlasy?

Už od pohledu lze zjistit, jestli se vaše vlasy vlní, nebo jsou jemné a naprosto rovné. V případě, že víte o nějaké té vlnce ve vlasech, pak je důležité určit typ vlasů a jejich poréznost.

V zásadě jsou stanovené tři typy vlasů:

 • TYP 2 – zvlněné vlasy
 • TYP 3 – kudrnaté vlasy
 • TYP 4 – bohatě kudrnaté vlasy

Poréznost vlasu je jeho schopnost zadržet a absorbovat dodávanou vlhkost. Je několik návodů, jak správnou poréznost vlasů zjistit:

 1. Suché vlasy si postříkejte rozprašovačem. Pokud se kapky vody do vlasů rychle vsáknou, máte vysokoporézní vlasy. Jestliže vsáknutí vody trvá dlouho, nebo se kapičky dokonce drží na vlasech, jedná se o nízkou poréznost vlasů.
 2. Další metodou je umístění dvou suchých vlasů do sklenice s vodou. Jdou-li vlasy ke dnu, jsou vysokoporézní. Nízkou poréznost mají vlasy, které se drží na hladině.

Dáte-li do porovnání typ vlasu a jeho poréznost, měly byste najít kombinaci vhodných přípravků, které respektují CGM. Zpravidla se jedná o čisticí šampon, běžný šampon, oplachový kondicionér, leave-in (bezoplachový kondicionér), masku a nejrůznější pěny, gely a spreje pro závěrečný styling. Kdo chce CGM vzít vážně, pořídí si také speciální hřebeny, kartáče, turbany a šátky na spaní, saténové gumičky, ručníky a difuzér pro fénování vlasů.   

Základní pravidla metody CGM

 • Usušené vlasy se nijak nerozčesávají. Hřebeny a kartáči je jen poškozujete a lámete.
 • Nevystavujte vlasy přílišnému teplu – ze žehličky, fénu nebo velmi teplé vody při umývání.
 • Nepoužívejte běžné vlasové přípravky. Pracujte jen s přírodními a šetrnými prostředky, které neobsahují silikony, sulfáty, alkoholy a chemikálie.
 • Běžný froté ručník na vlasy nepatří. Nejlepší je ručník z mikrovlákna nebo staré tričko.
 • Vlasy se nebarví.
 • Mytí vlasů se snažte minimalizovat. Kudrnaté vlasy stačí mýt jednou, maximálně dvakrát týdně.

Jak si udělat kudrliny?

Tato fáze je plná experimentování. To, co funguje vaší kamarádce, nemusí zafungovat vám. Máte tedy dvě možnosti. Můžete navštívit odborníka, který vám poradí, nebo budete zkoušet samy různé přípravky a postupy, díky nimž dosáhnete požadovaného výsledku.

Je potřeba zmínit, že CGM může fungovat jak s levnějšími vlasovými přípravky z drogerie, tak s těmi cenově přemrštěnými. Ideální je najít si nějaký balanc a jít zlatou střední cestou. A jakmile máte v ruce potřebné přípravky, můžete hned začít zkoušet základní postup:

 1. Očištění vlasů – nejdříve je potřeba umýt si vlasy šamponem bez silikonů, sulfátů, alkoholu, vosku a minerálních olejů. Vlasy se pročistí a otevřou se pro další péči. Můžete použít některý z dětských šamponů, ty většinou nežádoucí složky neobsahují. Tento krok provádíte pouze na začátku vašeho experimentování s CGM a případně vždy, když potřebujete vlasy hloubkově zbavit nežádoucích nečistot. Jakmile jste v procesu CGM, pak používáte CGM šampon.
 2. Aplikace masky – maska většinou na hlavě působí 15 minut a potřebuje teplo. Zabalte si vlasy s maskou do starého trička a nechejte masku pracovat. Maska se oplachuje a stačí ji použít jedenkrát za 1–2 týdny. 
 3. Kondicionér – v tomto případě záleží na typu vašich vlasů. Pro někoho je kondicionér žádoucí, jinému ale nedělá dobře. Od této fáze probíhá klíčová technika CGM, tzv. Squish to Condish – mačkání vlasů. Vlasy mačkáte do různých směrů, nejlépe v předklonu. Díky tomu dodáte vlasům do hloubky regeneraci a předáváte jim informaci o vlnění. Kondicionér opláchnete.
 4. Leave-in – toto je přípravek podobný kondicionéru, ale již bezoplachový. Dejte si v této fázi záležet na správném mačkání a hustotě leave-inu. Nesmí chybět dostatek vody, ale zároveň zabraňte tomu, aby došlo k utopení přípravku. Po dostatečném mačkání se vlasy mohou nechat uschnout na vzduchu a je hotovo.
 5. Styling – k závěrečnému stylingu můžete použít ještě také masky, gely nebo spreje. Není to ale nutný krok. Opět zde mačkáte vlasy. V této fázi můžete vlasy nechat dosušit na vzduchu, zabalit je do trička nebo speciální čepice, případně je vysušíte přes difuzér.
 6. Krusta – až jsou vaše vlasy dokonale suché, budete na nich cítit jakousi krustu. Tu ještě závěrečným mačkáním dotvoříte a změkčíte. Nyní by vaše vlnky měly být krásné, hladké a lesklé.  
 7. Spaní – aby vaše vlny vydržely krásné, měly byste spát s vlasy v culíku nebo v tzv. ananasu. Použijte k tomu saténovou gumičku. Alternativou může být saténové ložní povlečení. Ostatní materiály budou vaše vlasy vysušovat, tím vaše vlny naruší. Někdo nedá dopustit na spaní se speciální čepicí.

Doporučujeme

Články odjinud